Моя Вінниця
Звіт
2015-10-26 00:00:00
Вінницька обл.
Індивідуальний моніторинговий звіт
щодо висвітлення проблематики ВПО на вінницьких інтернет-сайтах впродовж 1-23 жовтня 2015 р.
Упродовж 1-23 жовтня 2015 року здійснювався моніторинг проблематики ВПО на вінницьких інтернет-сайтах: http://vinnlife.com, http://vn.20minut.ua, http://i-vin.info/, http://www.myvin.com.ua. За цей період було опубліковано 23 матеріали, що стосувалися внутрішньо переміщених осіб на території Вінниччини.
За допомогою кількісного аналізу з’ясовано загальне представництво теми ВПО на усіх досліджуваних сайтах. Першу позицію посідає тема «Соціальної адаптації та життя в громадах» - 29098 символів, з яких 21283 – позитивна тональність, 7815 – нейтральна.
На другому місці тема «Житло», адже за півтора роки проведення АТО до Вінницької області приїхало 16744 переселенців. На сьогодні офіційно зареєстровані в єдиній базі 12 174 громадян – це кількість людей, яких на прийдешніх місцевих виборах не вважатимуть за електорат, офіційно відмовляючи у реалізації виборчого права, гарантованого Конституцією України. Отож, тема «Житло» займає 11665 символів і відзначена позитивною тональністю.
«Вибори» на третій сходинці у рейтингу представлення проблематики ВПО. http://vinnlife.com, http://vn.20minut.ua опублікували 2 матеріали загальною кількістю символів 8585 із нейтральною тональністю. На сайті http://vn.20minut.ua мала місце «Резонансна тема» представлена журналістським розслідуванням житлового питання переселенки з Маріуполя (8298 символів нейтральної тональності).
Наступною актуальною темою є «Освіта», оскільки у 2014 р. до Вінниці з Донецька було переведено ДонНУ разом із 2000 студентів та викладачів. Відтак, процес становлення та адаптації на новій території та умовах постійно перебуває в полі зору місцевих медіа. Отож, освітній темі інтернет-сайти віддали площу на 6405 символів, з яких – 5882 – позивна тональність, 523 – негативна. 2381 символ позитивної тональності мають публікації на тему «Бізнес», 1873 символи позитивної тональності за темою «Державна допомога» і 1729 символів на рахунку теми «Працевлаштування».
Загальне представлення за суб’єктами на аналізованих сайтах виглядає таким чином: 66106 символів присвячено «ВПО», з них: 40885 – позитивна тональність, 24698 – нейтральна і 523 – негативна; 2055 символів позивної тональності отримали «НУО» і 1873 символи позитивної тональності в «Уряду».
Розглянемо детальніше представлення проблематики ВПО на кожному із сайтів.
http://vn.20minut.ua
Кількість публікацій - 11; теми: «Соціальна адаптація та життя в громаді» - 11273 символи, позитивна тональність, 7117 символів, нейтральна; «Житло» - 11665 символів, позитивна тональність; «Резонансна тема» - 8298 символів, нейтральна тональність; «Вибори» - 6805 символів, нейтральна тональність; «Освіта» - 3283 символи, позитивна тональність, 523 символи, негативна тональність; суб’єкти: «ВПО» - 24166 символів, позитивна тональність, 22220 символів, нейтральна тональність, 523 символи, негативна тональність; «НУО» - 2055 символів, позитивна тональність.
http://i-vin.info/
Кількість публікацій – 7; теми: «Соціальна адаптація та життя в громаді» - 8642 символи, позитивна тональність, 376 символів, нейтральна тональність; «Бізнес» - 2381 символ, позитивна тональність; «Державна допомога» - 1873 символи, позитивна тональність; «Освіта» - 651 символ, позитивна тональність; суб’єкти: «ВПО» - 11674 символи, позитивна тональність; 376 символів, нейтральна тональність; «Уряд» - 1873 символи, позитивна тональність.
http://www.myvin.com.ua
3 публікації; теми: «Освіта» - 1948 символів, позитивна тональність; «Соціальна адаптація та життя в громаді» - 1368 символів, позитивна тональність, 322 – нейтральна; суб’єкти: «ВПО» - 3316 символів, позитивна тональність, 322 символи – нейтральна.
http://vinnlife.com
Кількість публікацій – 2; теми: «Вибори» - 1780 символів, нейтральна тональність; «Працевлаштування» - 1729 символів, позитивна тональність; суб’єкти: «ВПО» - 1780 символів, нейтральна тональність; 1729 символів, позитивна тональність.
Загалом на вінницьких інтернет-сайтах http://vinnlife.com, http://vn.20minut.ua, http://i-vin.info/, http://www.myvin.com.ua у більшості публікацій принципу балансу не дотримано, матеріали подавалися однобічно, представлялась точка зору лише однієї сторонни. Журналісти/ЗМІ уникали сенсаційності при висвітленні проблем ВПО, тільки ідентифікували проблеми, що стосуються ВПО, продукували власні оригінальні матеріали, були здатні працювати з різними джерелами інформації, «людські історії» висвітлювалися заради «олюднення» журналістських матеріалів.
Наприклад, на сайті vn.20minut.ua (6 жовтня 2015, 13:53) у розширеній замітці «Рейдерство по-новому або як донецькі гуртожитки віджимають», де суб’єкт «ВПО» представлений у негативній тональності, принципу балансу не дотримано, матеріал під рубрикою «Читач написав» висвітлено однобічно, а відтак не об’єктивно, представлено точку зору лише студентів Вінницького педуніверситету. Із викладеного зрозуміло, що ЗМІ захищає тільки вінницьких студентів, які не мають бажання ділитися місцями в гуртожитках із переселенцями з Донецька (ДонНУ). Фотографії, відео, що їх було використано у цьому репортажі, презентують тільки позицію майбутніх педагогів.
Водночас, у публікації «Переселенці. Обранці, але не виборці» на сайті vn.20minut.ua (1 жовтня 2015, 10:24) принципу балансу було дотримано, оскільки у матеріалі представлено різні точки зору – представників влади, громадських організацій, ЦВК і ВПО. ЗМІ продукував власний оригінальний матеріал із посиланнями на коментарі посадових осіб, що були опубліковані в інших ЗМІ (назва цих ЗМІ вказується). У матеріалі акцентується увага на тому, що закон про вибори 2015 року не відповідає вимогам реформ, адже, з одного боку, громадяни України без належності до конкретних громад мають право обирати органи місцевого самоврядування. З іншого ж - постійно проживаючи в цих громадах, переселенці, які мають статус і довідку ВПО, не мають активного виборчого права, тобто права обирати представників місцевої влади.
У статті «У Вінниці студенти-переселенці з усієї України вирішуватимуть свої проблеми» на сайті vn.20minut.ua (9 жовтня 2015, 18:56) теж дотримано принципу балансу думок, оскільки представлено аргументовану позицію різних сторін: 30 студентів-переселенців з усієї України, представників влади та громадських організацій. «Людські історії» висвітлено заради «олюднення» журналістських матеріалів. У публікації самі студенти розповідають не лише про матеріальні питання своїх ВНЗ. Кажуть, є багато бюрократичних перешкод, а також вказують на проблеми взаємодії із соціумом на нових місцях. ЗМІ тільки ідентифікувало проблеми, що стосуються ВПО, а також запропонувало читачам знайомитися з коментарями щодо умов проживання на теренах Вінниччини студентів-переселенців кожної середи у газеті «RIA». Мета – виявити якнайбільше проблем і спільними зусиллями – влади і громади – їх якісно розв’язати.
У публікації «Студенти-переселенці об’єднаються для боротьби за свої права» на i-vin.info (9 жовтня 2015, 17:00) також принципу балансу дотримано, оскільки представлено аргументовану позицію різних сторін: студентів-переселенців з усієї України, представників влади та громадських організацій. Журналісти уникли сенсаційності при висвітленні проблем ВПО. «Людські історії» висвітлено заради «олюднення» журналістських матеріалів. У публікації самі студенти розповідають не лише про матеріальні питання своїх ВНЗ, але й зауважують, що у своїх нинішніх поневіряннях вони схильні звинувачувати владу. Натомість чиновники, присутні на зустрічі з переселенцями, говорили про інертність сучасного студентства.
До «Резонансної теми» віднесемо статтю «Чому сусід пообіцяв переселенці: «Вінниця їй покажеться пеклом проти Маріуполя» на vn.20minut.ua (9 жовтня 2015, 14:16), в якій насамперед дотримано принципу балансу, адже представлено аргументовану позицію усіх сторін: переселенки з Маріуполя, яка купила у Вінниці частину квартири, куди її не пускають мешканці однієї з кімнат; сусіда, який оскаржує в суді продаж кімнати в квартирі, а також представників правоохоронних органів. Журналіст уник сенсаційності при висвітленні проблем ВПО. «Людські історії» висвітлено заради «олюднення» журналістських матеріалів, хоча вони можуть слугувати підґрунтям для проведення якісного журналістського розслідування, адже проблему, яку піднято в публікації, ще не розв’язано. Тональність позиції журналіста в публікації нейтральна, що свідчить про дотримання стандарту достовірності. ЗМІ здатне працювати з різними джерелами інформації (свідчення фігурантів розслідування, документи, думки правоохоронців). Журналіст ЗМІ користується коректною термінологією щодо ВПО, натомість один із героїв публікації називає свою візаві «біженкою». ЗМІ включив різні точки зору та різну інформацію щодо ВПО.
Дотримання принципів балансу, включення різних точок зору, уникнення сенсаційності при висвітленні проблем ВПО знаходимо у статті «Криза переміщення - студентські голоси. 30 переселенців на Вінницькому форумі» на vn.20minut.ua (13 жовтня 2015, 10:53). ЗМІ подає позицію різних сторін – представників громадських організацій, освітніх закладів та студентів-переселенців. Однак, журналіст сайту vn.20minut.ua плутає терміни «переселенець» і «біженець». У тексті знаходимо обидва терміни, якими рівнозначно послуговується журналіст для характеристики ВПО. Крім того, кореспондент подає власні (на його думку, цілком правильні) тлумачення понять. Цитата: «…для плідної співпраці необхідно підвищувати рівень громадської активності та відкрито обговорювати проблеми біженців, або як їх правильно називати з юридичної точки зору - внутрішньо переміщених осіб…»
В публікації «Олексій Порошенко: «За рік у Вінниці ДонНУ зміг запровадити сучасні форми освіти», розміщеній на сайті myvin.com.ua (13 жовтня 2015, 11:13) автор дотримався принципів балансу, адже подав позицію різних сторін – представників ректорату ДонНУ, народних депутатів України Олексія Порошенка та Олексія Рябчина, голови ТПП України Генадія Чижикова та професора Олени Стяжкіної. У цій статті могла б фігурувати партія «Блок Петра Порошенка», адже ще під час парламентських виборів 2014 року саме кандидати в народні депутати від БПП увійшли до наглядової ради ДонНУ. Обминання цієї партії у публікації є випадковим, оскільки сайт «Моя Вінниця» створений як офіційний орган міськради ще у часи, коли на посаді міського голови Вінниці перебував В.Гройсман (зараз – голова ВР України). Нині влада в місті у руках пропрезидентських сил, тож і на означеному сайті досить багато місця відводиться діяльності органів центрального і місцевого управління.
У статті «Утік від прокуратури ДНР у Вінницю», опублікованій на vn.20minut.ua (5 жовтня 2015, 19:25) переселенець з Донецька, який переїхав до Вінниці зробив переконливий висновок щодо мовного питання в Україні: «Насправді, мовне питання – надумане політиками. На ньому спекулюють. Не від мови все залежить у нашому житті. І якою б мовою ми не спілкувалися, то питання потрібно вирішувати діями і вчинками. Мова - це дуже класно. Але є вислів: чим більше мов ти розумієш, тим більше ти людина»
На жодному з сайтів http://vinnlife.com, http://vn.20minut.ua, http://i-vin.info/, http://www.myvin.com.ua. не було зафіксовано використовування журналістами певних слів чи мови, що сприяли створенню негативного чи позитивного іміджу ВПО; не мали місця тексти чи мова, що були ангажованими чи спотворювали зміст публікацій, журналісти не видавали за факт неперевірені заяви, не робили заяв, що їх можна розцінити як нападки на ВПО. Мова, описи, які використовували журналісти досліджуваних сайтів, не були лестивими, принизливими відносно ВПО, жодного матеріалу ні ЗМІ, ні журналістами спотворено не було, в них не містилося неправдивої, упередженої інформації щодо ВПО. Не виявлено жодних проявів заангажованості чи спотворення інформації або маніпулювання інформацією з боку аналізованих ЗМІ.