ОДТРК “Миколаїв”
Аналітичний звіт
2015-10-26 12:00:00
Миколаївська обл.
Аналітичний звіт.
Телебачення.
Період (01.10-23.10.2015)
Миколаївський регіон.
До вибірки моніторингу телебачення Миколаївської області за період з 1 по 23 жовтня увійшли два телевізійні канали: Обласна державна телерадіокомпанія «Миколаїв» та Муніципальній телевізійний канал «МАРТ».
Моніторинг телебачення продемонстрував, що тема внутрішньо переміщених осіб (ВПО) не є дуже актуальною для висвітлення у телевізійних ЗМІ Миколаївщини на даний період часу. Багато уваги було приділено подіям у місті Миколаєві та області щодо відкриття дитячих майданчиків, лікарень, інших соціальних подій, яки так чи інакше пов’язані із темою передвиборчого процесу щодо виборів до місцевих рад та виборів міських голів. Резонансних тем щодо внутрішньо переміщених осіб зафіксовано не було. Але деякі теми мали багато повторів (тобто повторювалися у новинних та окремих телепередачах), а саме:
- ТК «МАРТ» - реалізація проекту «Нові можливості для проживання, навчання та працевлаштування вимушених переселенців у Миколаєві», який підтримано Європейським Союзом. Загальна сума гранту становить 265 000 євро; також, щодо діяльності «банку гуманітарної допомоги», який надає допомогу у вигляді одежі, їжі, ін.
- ОДТРК «Миколаїв» - життєві історії вимушених переселенців, зокрема, проблемна тема окремо взятих сімей, які впродовж року живуть у санаторії, який належить місцевому профтехучилищу, а також тема щодо адаптації переселенця з анексованого Криму.
ОДТРК «Миколаїв»
Аналізувалися новини передачі «Телевізійна Служба Миколаївщини (ТСМ)» та підсумки новин за тиждень у аналітичної програмі «Крапки над і».
Загальний обсяг часу – 40843 секунд.
Стосовно ВПО – 649 секунд (негативна тональність – 216, позитивна тональність – 228, нейтральна тональність – 237).
Суб’єкти:
- Внутрішньо переміщені особи
- Районі державні адміністрації (міськвинкоми)
- Уряд (центральні органи влади)
Теми:
- Соціальна адаптація та життя в громаді.
- Житло.
В рамках ефірів та передач на ОДТРК «Миколаїв» було зафіксовано чотири інформаційні матеріали (сюжети). Майже всі сюжете мають рівні показники за тональністю, але нейтральна тональність трохи превалює (237 секунд). У телевізійній програмі «Крапки над і» найбільш інформації було надано у негативній тональності. Увесь інформаційний матеріал стосувався одного сюжету відносно теми житла вимушених переселенців. У сюжеті йшла мова про те, що декілька родин вимушених внутрішніх переселенців вже впродовж року живуть у санаторії, який належить місцевому профтехучилищу (ПТУ), у якому не має умов для нормального проживання ВПО. Керівництво закладу за проживання надало до сплати рахунки за комунальні послуги, які, на погляд переселенців, є завеликими, і у зв’язку за чим, вони відмовились по ним сплачувати кошти. Вони також мотивують тим, що ті умови, котрі вони отримують не стоять цих грошей, але переїжджати до інших місць відмовляються.
Сюжет має ознаки збалансованого, оскільки журналіст провела відповідне журналістське розслідування. Були взяти інтерв’ю у керівників соціального закладу (ПТУ), які розповіли у в’язку з чим діють таки тарифи за комунальні послуги, розповіли що за умови, у яких перебувають переселенці (прим.: люди отримали можливість перебувати тимчасово, на три дні, і керівництво закладу про це проінформувало їх, але для постійного перебування та проживання ці місця не підходять, тому виникла проблемна ситуація). Також були взяті інтерв’ю у заступника голови миколаївської міськради, яка розповіла про те, що у Миколаєва є грантові кошти щодо оренди житла для вимушених переселенцям, і саме ці сім ї в першу чергу будуть переселені у наймані квартири. Але журналісти з’ясували, що орендодавці не дуже хочуть працювали з бюджетними установами, і тим більше, заключати юридичні контракти, що надає певних проблем у вирішенні житлового питання для ВПО. Багато ефірного часу було приділено коментарям переселенців стосовно умов їх проживання. Про початок життя «з нуля» був представлений власний сюжет ОДТРК «Миколаїв» щодо переселенця з анексованого Криму (назва сюжету «Крим. Повернення додому»). Зараз молодий чоловік працює головним художником Миколаївського обласного театру ляльок. В сюжеті розповідається про його доля, пересування з Криму до Миколаєва.
Миколаївські телевізійні ЗМІ висвітлювали перевірені факти. Матеріали надані журналістами на цьому каналі досить збалансовані. Журналісти намагались користуватися різними джерелами інформації. Дуже критично ставилися до заяв від офіційних осіб. Наприклад, коментар від заступника голови Миколаївської міськради стосовно можливостей щодо забезпечення переселенців житлом – ця інформація була опрацьована журналістами, які з’ясувати, що є певні умови та юридичні проблеми з забезпеченням житлом переселенців та надали цю інформацію у сюжеті. ЗМІ дуже коректно та без образ висловлюються на адресу вимушених переселенців. Знають різниці між переселенцями та біженцями та використовують правильну термінологію (згідно затверджених світових стандартів). «Людські історії» у сюжетах журналісти висвітлювали не лише з метою олюднення матеріалу, вони намагалися привернуту увагу широкої громадськості до існуючих проблем ВПО.
Всі сюжети у новинах ОДТРК «Миколаїв» є власним продуктом. ЗМІ надавали об’єктивну та збалансовану інформацію, користуючись різними джерелами. Не зафіксовано жодного случаю, де б принизливо чи образливо йшла мова на адресу переселенців. Журналісти намагалися висвітлювати матеріал із різних точок зору, а не їх крайні позиції. Викривлення та упередженості у матеріалах не знайдено. Відео матеріали цілком відображали суть подій.
Ще один факт. У вечорі того дня, коли по телебаченню вийшов сюжет про вручення текстильних виробів переселенцям, з’явилась спеціальна програма «Міська рада на зв’язку». Цей телевізійний продукт виходить за потребою, а саме, коли є новина або інформація, котру можна обговорити із представниками органів влади та місцевого самоврядування. У цієї передачі прийняли участь директор міського територіального центру обслуговування департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради та виконуючий обов’язки начальника управління економіки та інвестицій Миколаївської міської ради. Загальна тема була присвячена тому, як міська влада допомагає соціально незахищеному населенню та вимушеним переселенцям. Випуск почався саме з сюжету про вручення ковдр, курток та рушників ВПО. Гості прокоментували сюжет, розповіли про проект, в рамках якого було надано допомогу переселенцям від Європейського Союзу. За інформацією ЗМІ на сьогодні до районних центрів зайнятості звернулися 394 людини, які переселилися з окупованих територій, з них працевлаштовано - 132 людини. Також у місті діє «банк гуманітарної допомоги». Пункти прийому і видачі гуманітарної допомоги працюють у структурних підрозділах міського територіального центру. На цей момент «банк гуманітарної допомоги» містить 2941 одиницю взуття та одягу. Крім цього в рамках грантового проекту планується оренда квартир для сімей вимушених переселенців - планується орендувати 50 квартир на загальну суму 65 945 євро. Також, розповіли загальну статистику по переселенцям у Миколаєві, та з якого принципу відбулась вибірка ВПО, яким були надані, оскільки цю допомогу отримали не всі хто зареєструвався у службі соціального захисту, а лише ті, хто дав згоду на заповнення анкети та надання своїх персональних даних. Тема ВПО зайняла приблизно 30% часу від загального ефіру випуску програми. Загалом, матеріал наданий однобічно та не є збалансованим. Журналіст не намагався проявити критичне ставлення до заяв гостей. Зазначений сюжет був представлений у нейтральній тональності.