"Южная правда”
Аналітичний звіт
2015-10-26 12:00:00
Миколаївська обл.
Газета «Южная правда».
Загальний обсяг наданої інформації – 356417 знаків.
Стосовно ВПО – 816 (негативна тональність – 0, позитивна тональність – 408, нейтральна тональність – 408).
Суб’єкти:
- Волонтери
- Внутрішньо переміщені особи
Тема:
- Вибори
Представлений інформаційний матеріал у газеті «Южная правда» щодо ситуації навколо внутрішньо переміщених осіб мав ознаки замовної статті (джинса) в контексті передвиборчої діяльності кандидата у депутати місцевої ради, який розповідає про те, що він є небайдужим до людських проблем та у якості волонтера особисто допомагав переселенцям та мешканцям Донбасу. Матеріал надано у позитивній тональності щодо волонтера, та нейтрально щодо переселенців (ВПО). Негативна тональність відсутня.
Висновок
В цілому, якщо зробити попередні висновки, темі внутрішньо переміщених осіб, у представлених в рамках моніторингу друкованих ЗМІ Миколаївської області, було приділено дуже мало уваги. Загалом, статті були, чи замовні, чи з наданим інформаційним текстом. Тому можна вважати, що друковані ЗМІ Миколаївщини не намагаються перевіряти факти, давати аналітику. Журналісти не дотрималися принципів балансу при написані статей. Частіш за все журналісти ідентифікують проблеми, але не намагаються більш якісно розкрити їх суть, важливість, актуальність для переселенців, сприяти підвищенню рівня свідомості громадян у контексті вище зазначеної проблематики. Загалом репортери уникають сенсаційності у матеріалах про внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Аналітичних статей та матеріалів з розкриттям важливих проблем та тем стосовно умов життя переселенців не роблять. Зокрема, матеріал, наданий стосовно теми «соціальної адаптації», пов'язаний більше з метою висвітлення та формуванням позитивного іміджу діючого міського голови Миколаєва (який, наразі, є кандидатом у мери на виборах 25 жовтня). Людські історії використовують з метою «олюднення» матеріалу, а не задля підняття на біль якісний рівень вирішення проблем переселенців. Газета «Южная правда» не використовує свій матеріал, не втрачає своїх ресурсів, робить перепости. Видання «Вечерний Николаев» та «Николаевские Новости» висвітили ту саму подію та використали свій матеріал. Також зафіксовано, що газета «Южная правда» взагалі не надала інформацію про те, що внутрішньо переміщені особи, які зараз знаходяться у Миколаєві та Миколаївській області, отримали допомогу у вигляді текстильних виробів у рамках проекту від Європейського Союзу (тобто можна зробити попередній висновок, що тема переселенців, для цієї газети, яка виходить на всю область, мало цікава). А видання, котрі опублікували цей матеріал («Вечерний Николаев», «Николаевские Новости») не надали його різнобічним, не включили коментарі та пояснення переселенців, не було згадки та прямої мови від керівника департаменту соціального захисту та праці, який безпосередньо приймав участь у заході щодо роздачі побутових речей. Також був відсутній коментар директора міського територіального центру обслуговування департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, хоча саме ця організація і є отримувачем гранту від ЄС, в рамках якого відбулася передача речей. Таким чином, журналісти не намагалися висвітити широкий спектр точок зору та питань пов’язаних з внутрішньо переміщеними особами (ВПО).
Загалом друковані медіа не дотримуються балансу щодо подачі інформації читачу. Для підготовки матеріалів (статті, новини, тощо) не використовуюсь різні джерела інформації. Миколаївські ЗМІ не мають критичного ставлення до інформації, котра надана від офіційних осіб. По відношенню до ВПО інформація надається у нейтрально-позитивній тональності, без образ, у коректній формі.
Можна сміливо вважати, що місцеві журналісті мають представлення, яка є різниця між переселенцями та біженцями, вони використовують відповідну до світових норм термінологію.