firtka.if.ua
ЗВІТ ЗА ПІДСУМКАМИ МОНІТОРИНГУ ІНТЕРНЕТ-ВИДАНЬ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ В ПЕРІОД 1 - 31 ЖОВТНЯ 2015 РОКУ
2015-11-01 00:00:00
Івано-Франківська обл.
Тема внутрішньо переміщених осіб (ВПО), чи як їх найчастіше ідентифікують «переселенцями», в інформаційному просто Івано-Франківської області ще не була предметом моніторингового дослідження щодо її кількісного та якісного представлення. З часу окупації Російською Федерацією Автономної Республіки Крим та її військового вторгнення у Донецьку та Луганську область до Івано-Франківського регіону прибула значна кількість вимушено переселених осіб. Так станом на 1 жовтня 2015 року на території Івано-Франківської області перебувало 3 тис 625 осіб і у порівнянні з кількістю ВПО у інших областях це число є чи не найменшим в Україні. Від так і тема внутрішньо переміщених осіб не була найбільш популярною на сторінках інтернет-видань Івано-Франківської області «firtka.if.ua», «galka.if.ua», «kurs.if.ua».
Якщо оцінювати кількісну частку присутності на сторінках Івано-Франківських інтернет видань, то ми можемо говорити про 3-4 відсотки від загальної кількості всього інформаційного масиву. Такий низький показник не в останню чергу зумовлений календарною специфікою часу впродовж якого здійснювався моніторинг, адже основною та домінуючою темою висвітлення в ЗМІ стала тема передвиборчої кампанії до місцевих органів влади. Не менш важливою темою, яка також в свою чергу значно витіснила тему ВПО на сторінках Івано-Франківських Інтернет-ЗМІ стала тема учасників антитерористичної операції, реабілітації демобілізованих військових та підтримки поранених бійців. За останній період часу більшість волонтерських рухів на Прикарпатті змістили акценти своєї уваги зі сторони внутрішньо-переміщених осіб в сторону учасників антитерористичної операції. Такий стан речей однозначно і залишив свій відбиток і на низькій кількості контенту ВПО на сторінках місцевих інтернет-видань. Проте, попри свою незначну присутність на сторінках видань, тема ВПО мала свої резонансні прояви, які доносили читачам важливі аспекти життя вимушених переселенців.
За період моніторингу стрічок новин та публікацій Івано-Франківських електронних ЗМІ зафіксовано 34 повідомлення у яких згадувалась тема внутрішньо переміщених осіб. Загальна кількість символів які стосувались ВПО дорівнює 42 232. З проаналізованих інтернет-видань найчастіше та найбільше про тему ВПО писав сайт «galka.if.ua» (17200), менше писали два інших інтернет-видання – «kurs.if.ua» (12797) та «firtka.if.ua» (12235). Загалом, на кожне із видань припадало 1 повідомлення на 2 дні середньою величиною 700 символів.
Найбільше інформації ЗМІ подали саме про ВПО, найменше про волонтерів. Серед суб`єктів дослідження не було представлено Президента України, політичні партії, кандидатів у депутати місцеві ради та церкву.
Щодо тональностей представлення основних суб`єктів нашого дослідження, то найбільший обсяг інформації був саме нейтральної тональності, а найменше – негативної тональності.
Загалом за результатом кількісного та якісного аналізу контенту інтернет-видань можна ствердити, що ЗМІ уникали сенсаційності при висвітленні теми внутрішньо переміщених осіб. Повідомлення які з`являлись на сторінках електронних видань були описовими як результат якихось заходів чи подій, що мали місце за цей період часу на території Івано-Франківської області. Часто редакції інтернет-видань розміщували на своїх сторінках повідомлення підготовлені прес-службами місцевих органів влади, громадських організацій чи то просто були передруками матеріалів інших сайтів.
Оскільки самостійних матеріалів засоби масової інформації продукували мало і їх зміст в основному відстоював тільки одну із точок зору можна ствердити, що ЗМІ не дотримали у повній мірі принципів балансу. Якщо ЗМІ оприлюднювали не опрацьовуючи підготовлений кимось інший матеріал, то він в основному і відстоював точку зору однієї сторони, що у нашому випадку були суб`єктами моніторингу. На жаль, змушені констатувати, що інтернет-видання майже не продукували власних аналітичних матеріалів які б глибоко розкривали проблеми ВПО, виявляли причини їх проблем. Загалом інтернет-видання тримались осторонь складних проблем ВПО, а їх матеріали були реакцією на ті події, що мали місце у суспільно-політичному просторі Івано-Франківської області. Найбільше інформації електронні ЗМІ Івано-Франківська писали на тему соціальної адаптації ВПО, благодійності відносно них та вирішення проблем освіти й працевлаштування. За час моніторингу не зафіксовано висвітлення матеріалів щодо причетності до теми ВПО кандидатів у депутати місцевих рад та церкви.
Івано-Франківські Інтернет-ЗМІ знають різницю між внутрішньо переміщеними особами та біженцями, адже серед всього масиву інформації не було зафіксовано ідентифікацію ВПО місцевими ЗМІ як «біженців», проте найчастіше журналісти ідентифікують основних суб`єктів моніторингу просто як «переселенців».
В основному журналісти інтернет-видань користувалися коректною термінологією по відношенню до ВПО та не застосовували образливих чи принизливих формулювань.
Івано-Франківська агенція новин «firtka.if.ua», яка користується найбільшою популярністю серед інтернет-видань Івано-Франківщини, приділила темі ВПО найменшу кількість матеріалу – 12235 символів. Найбільше журналісти інтернет-видання писали про самих внутрішньо переміщених осіб, менше про неурядові громадські організації, міжнародні організації та регіональні державні адміністрації. На сторінках «firtka.if.ua» не було згадок про Президента України, політичні партії, кандидатів на посаду Івано-Франківського міського голови, кандидатів у депутати міських рад та церкву.
Більшість матеріалів «firtka.if.ua» не пропонували читачам збалансованого та об’єктивного висвітлення інформації. Повідомлення, що мали місце на її сторінках, в основному були передруками інших сайтів, як Івано-Франківських, так і загальнонаціональних. Найбільшу кількість матеріалу було приділено темам соціальної адаптації внутрішньо переміщених осіб та благодійності щодо них неурядових громадських організацій та міжнародних благодійних фондів. Серед суб`єктів нашого моніторингу «firtka.if.ua» найбільше писала про самих внутрішньо переміщених осіб та про неурядові громадські організації, що займаються питаннями ВПО на Прикарпатті. Найбільше інформації було нейтральної тональності, а найменше – негативної тональності.
Також редакція інтернет-видання добре розуміє різницю між ВПО та біженцями, адже жодного разу не застосовано терміну «біженці». В основному журналісти сайту «firtka.if.ua» користувалися коректною термінологією по відношенню до ВПО, проте 16 жовтня 2015 року у стрічці новин сайту зафіксовано повідомлення, що викликає зауваження. Повідомлення «Переселенці не поспішають шукати собі роботу на Прикарпатті» є чи не єдиним матеріалом з за час проведення моніторингу інтернет-видань Івано-Франківська у якому внутрішньо переміщених осіб висвітлено у негативній тональності. У статті має місце застосування некоректної термінології по відношенню до ВПО. У повідомленні подано цитату зі слів першого заступника керівника регіонального штабу по роботі з внутрішньо переміщеними особами в Івано-Франківську Лесі Аронець: «На жаль, їх активність у пошуку роботи є дуже низькою. Одного разу була можливість влаштуватися на підприємство, де була зарплата у п'ять тисяч гривень та безкоштовний доїзд. На неї мені відповіли: «Так це ж треба пахати!» Попри те, що агенція новин «firtka.if.ua» тільки передрукувала це повідомлення з іншого сайту не змінюючи його змісту, використання таких означень по відношенню до всіх ВПО є недопустимим!!!
Сайт «kurs.if.ua» у кількісному вимірі писав про ВПО дещо більше аніж «firtka.if.ua». Також можна ствердити, що матеріали сайту «kurs.if.ua» у більшій мірі були власними, а не передрукованими з інших інтернет-видань. Щодо тем висвітлення, то видання також найбільше уваги приділяло тематиці соціальної адаптації ВПО та благодійності! Загальний обсяг матеріалів з тематикою внутрішньо переміщених осіб на сторінках видання становить 12797 символів. Найбільше інформації торкається самих внутрішньо переміщених осіб, дещо менше про неурядові громадські організації та міжнародні організації, і найменше інформації подано про регіональні державні адміністрації та про волонтерів. Серед суб`єктів нашого дослідження на сторінках «kurs.if.ua» не було зафіксовано інформації про Президента України, кандидатів на у депутати місцевих рад, політичні партії та церкву у контексті їх взаємодії із внутрішньо переміщеними особами.
Найбільше інформації було нейтральної тональності, а найменше – негативної тональності.
Зі всіх досліджуваних Інтернет-ЗМІ Івано-Франківської області тільки на сайті «kurs.if.ua» зафіксовано використання теми ВПО одним із кандидатів на посаду Івано-Франківського міського голови. Так, 5 жовтня 2015 року у повідомленні «Іванофранківці самі формують мою програму дій на посаді мера, - Насалик» згадано про зустріч кандидата на посаду міського голови Ігоря Насалика (Блок Петра Порошенка) із внутрішньо переміщеними особами які проживають у Івано-Франківську. Проте варто зазначити, що окрім згадки про таку зустріч журналісти не вдались до ширшого розкриття цієї події.
Агенція новин «galka.if.ua» подала найбільшу кількість інформації про внутрішньо переміщених осіб серед усіх інших інтернет-видань що були об`єктами моніторингу. Загальний обсяг символів інформації про ВПО склав 17200. Серед усіх суб`єктів моніторингу найбільше ж інформації журналісти «galka.if.ua» подали про самих ВПО, менше про уряд та регіональні державні адміністрації і найменше про неурядові громадські організації, міжнародні організації та волонтерів. Не було на сторінках інтернет-видання згадок про Президента України, про політичні партії, про кандидатів на посаду Івано-Франківського міського голови, про кандидатів у депутати міських рад та про церкву.
Щодо тональностей представлення суб`єктів моніторингу, то найбільше інформації було нейтральної тональності, найменше – позитивної тональності, а у негативній тональності журналісти «galka.if.ua» не представляли жодного із суб`єктів.
Більшість матеріалів на сторінках Івано-Франківських інтернет-видань тільки описово торкались проблем ВПО. Тільки єдиний матеріал, що був оприлюднений 23 жовтня 2015 року на сайті «galka.if.ua», заслуговує на увагу як якісна аналітична стаття. Повідомлення під заголовком «Без права голосу: франківські переселенці про вимушене безголосся на місцевих виборах» торкається важливого питання щодо позбавлення внутрішньо переміщених осіб права на участь у голосуванні на місцевих виборах. Стаття має ознаки аналітичного матеріалу, що побудований на опитуванні думок самих ВПО щодо позбавлення їх такого права. Авторка статті аналізує виборче законодавство яке обмежує права ВПО щодо їх участі у виборах до органів місцевого самоврядування, подає думки самих переселенців та експертів з виборчого законодавства! Можна ствердити, що журналісти інтернет-видання «galka.if.ua» спробували не просто описати проблему, але зазирнути глибше – донести до читачів думки та переживання самих переселенців. Інші ж інтернет-видання не спромоглись до підготовки матеріалів такого рівня. Більшість їх повідомлень тільки ідентифікували поточні проблеми внутрішньо переміщених осіб не намагаючись сформувати громадський форум щодо вирішення цих проблем.
Усі досліджувані ЗМІ не продемонстрували, що здатні працювати з різними джерелами інформації висвітлюючи тему ВПО. При висвітленні теми ВПО інтернет-видання не приділяють важливості включати різні точки зору, як правило подаючи матеріал одностороннього характеру. Проте журналісти не припускались таких помилок як видання за факт неперевірених заяв, використання заяв, що не базуються на фактах, використання заяв, що їх можна розцінити як нападки на ВПО.
За час спостереження не зафіксовано текстів які були б заангажованими чи спотворювали зміст інформації.