ОТБ "Галичина"
Звіт за підсумками моніторингу телевізійного простору Івано-Франківської області на предмет висвітлення теми ВПО
2015-11-02 00:00:00
Івано-Франківська обл.
З метою вивчення питання обсягу та якості висвітлення теми внутрішньо переміщених осіб в Івано-Франківській області проведено моніторинг інформаційного контенту двох телеканалів які охоплюють своєю трансляцією територію всього регіону – комунальний канал «Івано-Франківське обласне телебачення «Галичина»» та приватний телеканал «3 студія». Саме ці два телеканали серед мешканців Івано-Франківської області користуються найбільшою популярністю та авторитетом. Випуски новин цих двох телеканалів виходять щодня, по 4 рази у проміжок часу між 17.00 год. та 22.00 год. Саме ці випуски новин ОТБ «Галичина» - «Вісті» та каналу «3 студія» - «Новини» і стали об’єктом нашого моніторингу на предмет висвітлення теми внутрішньо переміщених осіб.
Івано-Франківська область за час окупації частини території України – частин Донецької та Луганської областей та Автономної Республіки Крим – стала другою домівкою для 3625 внутрішньо переселених осіб. Ця цифра не є настільки великою як у інших регіонах України, проте і їх історії стали об`єктами висвітлення місцевих ЗМІ. Телеканали Івано-Франківської області висвітлювали тематику внутрішньо переміщених осіб в міру активізації цієї тематики на території Івано-Франківської області. На жаль ми не можемо стверджувати про підготовку івано-франківськими тележурналістами глибинних та аналітичних матеріалів які би повною мірою розкривали всебічні аспекти життя внутрішньо переміщених осіб, їх історії та перспективи їх повернення на малу батьківщину. Проте описові інформативні сюжети про внутрішньо переміщених осіб на телеканалах Прикарпаття все ж мали місце.
За період з 1 по 23 жовтня 2015 року в ефірі новинних випусків телеканалів ОТБ «Галичина» та «3 студія» трансльовано 483 с. інформації, яка безпосередньо торкалась питань внутрішньо переміщених осіб. У контексті цього масиву інформації найбільшу кількість часу івано-франківські тележурналісти у свої сюжетах подали саме про ВПО як суб`єкта нашого дослідження. У два рази менше інформації телеканали Івано-Франківська подали про неурядові громадські організації, які у більшій чи меншій мірі були дотичними до проблем внутрішньо переміщених осіб на Прикарпатті. І найменше інформації у ефірах новин Івано-Франківщини було про міжнародні організації, що опікуються благодійністю та підтримкою ВПО на Прикарпатті.
У випусках теленовин Івано-Франківських каналі за період 1 – 23 жовтня 2015 року в контексті теми внутрішньо переміщених осіб не було озвучено інформації про Президента України, уряд, регіональні державні адміністрації, політичні партії, кандидатів на посаду Івано-Франківського міського голови, кандидатів у депутати місцевих ради та церкву.
Основний масив інформації, що за час нашого моніторингу транслювався на телеканалах ОТБ «Галичина» та «3 студія», був нейтральної тональності представлення суб`єктів. Лідером за нейтральною тональністю представлення наших суб`єктів стали самі внутрішньо переміщені особи. Значно менше нейтральної інформації подано про міжнародні організації – в основному це інформація про роботі Івано-Франківської обласної організації Товариства Червоного Хреста. А от щодо неурядових громадських організацій які діють на території Івано-Франківської області інформації нейтральної тональності не було подано. Їх діяльність на телеканалах Івано-Франківщини висвітлювалась тільки у позитивній тональності, що і зробило цей суб`єкт лідером за критерієм позитивної тональності. Значно менше інформації позитивної тональності пролунало про міжнародні організації та самих внутрішньо переміщених осіб. А ось у негативній тональності представлення тележурналісти Івано-Франківських каналів не подавали матеріалу про жодного зі списку суб`єктів нашого моніторингового дослідження. Очевидно, що це спричинено відсутністю резонансних подій в контексті внутрішньо переміщених осіб за цей період на території Івано-Франківської області.
При висвітленні проблем внутрішньо переміщених осіб телеканали Івано-Франківська уникали сенсаційності поданих матеріалів, в основному це були сюжети розповідного та збалансованого характеру. Як правило, сюжети тележурналісті були швидше реакцією на події щодо теми ВПО які за цей період відбувалися у місті Івано-Франківську чи Івано-Франківській області. Редакції телеканалів не робили аналітичних матеріалів які б широко розгортали питання ВПО, причини проблеми з якими стикаються переселенці та шляхи їх вирішення. Телеканали воліють радше залишатися осторонь гострих питань та подавати телеглядачам інформацію нейтрального характеру.
У своїх сюжетах журналісти майже не торкалися висвітлення «людських історій» самих переселенців, тільки один сюжет телеканалу «3 студія» під назвою «Безкоштовна допомога», що мав місце в ефірі 6 жовтня 2015 року, розповідав глядачам про історію переселенки з Донецька, яка змогла успішно реалізувати свою громадську діяльність в Івано-Франківську.
Загалом, усі підготовлені сюжети були власними матеріалами тележурналістів Івано-Франківських каналів, випадків трансляції сюжетів інших регіональних чи загальноукраїнських каналів не траплялося. Журналісти у свої сюжетах користувалися виключно коректною термінологією по відношенню до внутрішньо переміщених осіб, не застосовували принизливих чи образливих формулювань. За час моніторингу також не зафіксовано матеріалів які могли б впливати на формування негативної репутації осіб внутрішньо переміщених. Також не можна ствердити, що журналісти відстоювали якісь конкретні точки зору, або їх матеріали були заангажованими.
Тележурналісти Івано-Франківської області розуміють різницю між внутрішньо переміщеними особами та біженцями, оскільки у сюжетах жодного разу не було застосовано терміну «біженці».
Обласне телебачення «Галичина», яке є у комунальній власності Івано-Франківської обласної ради (можна стверджувати, що державне), за період часу з 1 по 23 жовтня 2015 року у ефірі своїх випусків теленовин подало телеглядачам всього один сюжет, який торкався теми внутрішньо переміщених осіб. У сюжеті журналісти телеканалу отримують інтерв`ю у керівника обласної організації товариства «Червоний хрест» та наводять дані щодо підтримки організацією внутрішньо переміщених осіб на території Івано-Франківської області. Журналісти ОТБ «Галичина» в даному сюжеті обмежились тільки подачею коментаря та не заглиблювались у детальніше розкриття проблем ВПО! Таким чином подана інформація по відношенню до самих ВПО була з нейтральною тональністю, а по відношенню до міжнародної організації Товариства Червоного Хреста з позитивною тональністю.
Можна зробити попередній висновок, що журналісти телеканалу ОТБ «Галичина» не продемонстрували бажання належним чином висвітлювати інформацію щодо внутрішньо переміщених осіб в Івано-Франківській області. Стверджувати про те, що за спостережний період на території області не було інформаційних приводів по темі ВПО також не можна, адже за цей час мали місце і різноманітні доброчинні акції неурядових громадських організацій, і засідання Івано-Франківського регіонального штабу з питань допомоги внутрішньо переміщеним особам, і проведення круглих столів з питань надання безкоштовної первинної юридичної допомоги переселенцям, ну і чимало буденних людських проблем, з якими щоденно стикаються переселенці на Прикарпатті. На наш погляд саме обласного рівня державний телеканал і повинен би найперше приймати участь у вирішенні проблем ВПО, у допомозі їх соціальної адаптації.
На відміну від державного обласного телебачення «Галичина», приватний телеканал «3 студія» за період нашого моніторингу знайшов значно більше інформаційних приводів за темою внутрішньо переміщених осіб, які і стали основою сюжетів у ефірах випусків теленовин каналу.
За час моніторингу телеканалу «3 студія» з 1 по 23 жовтня 2015 року зафіксовано чотири сюжети з темою внутрішньо переміщеними особами. Ці сюжети торкалися тем соціальної адаптації внутрішньо переміщених осіб на Прикарпатті, а також благодійної підтримки зі сторони міжнародних організацій та місцевих неурядових громадських організацій. Так, 16 жовтня 2015 року в ефірі випуску новин зафіксовано сюжет «Адаптація переселенців». Журналісти телеканалу у цьому сюжеті висвітлили засідання Івано-Франківського штабу по роботі з переселенцями. У вказаному сюжеті показана як проблема психологічної адаптації внутрішньо переміщених осіб на новому місці проживання, так і їх матеріальні потреби у зв`язку з настанням похолодання. Журналісти телеканалу не просто висвітлювали даний сюжет, але й в контексті повідомлення закликали всіх небайдужих людей долучитись до допомоги.
На жаль сюжети телеканалу «3 студія» не розкривали таких важливих тем як участі внутрішньо переміщених осіб у голосуванні під час виборів до місцевих органів влади, питання здобуття освіти, працевлаштування та інші.
Найбільше інформації на телеканалі «3 студія» пролунало про самих внутрішньо переміщених осіб, менше інформації було про неурядові громадські організації, а найменше інформації зафіксовано про міжнародні організації. Так, у випусках теленовин каналу «3 студія» за період моніторингу в контексті теми ВПО не зафіксовано інформації про Президента України, уряд, політичні партії, кандидатів на посаду Івано-Франківського міського голови, кандидатів у депутати місцевих рад, волонтерів та церкву.
Більшість інформації, яка була подана у матеріалах випусків новин телеканалу «3 студія» була нейтральної тональності представлення. Тільки у нейтральній тональності представлення подана інформація про внутрішньо переміщених осіб та про міжнародні організації (Івано-Франківська обласна організація Товариства Червоного Хреста). А неурядові громадські організації, що опікуються питаннями внутрішньо переміщених осіб, були представленими тільки у позитивній тональності. У негативній тональності не було представлено жодного з суб`єктів нашого моніторингу.
Всі матеріали сюжетів телеканалу «3 студія» є продуктом діяльності тележурналістів каналу, в сюжетах не використовувалась інформація інших новинних агенцій чи ЗМІ. Контекст сюжетів націлений на захист точки зору самих внутрішньо переміщених осіб. З аналізу випусків програм новин можна зробити висновок, що журналісти здатні працювати з різними джерелами інформації, адже у повідомленнях наводяться й офіційні статистичні дані, й коментар спеціалістів по роботі з переселенцями, й інформація від Міжнародної організації товариства «Червоного Хреста» і думки самих внутрішньо переміщених осіб.
Щодо термінології ідентифікації основних суб`єктів нашого моніторингу можна сказати, що журналісти телеканалу «3 студія» знають різницю між внутрішньо переміщеними особами та біженцями, адже за ввесь час моніторингу не було зафіксовано вживання терміну «біженці». Проте важливо зазначити, що найчастіше по відношенню до ВПО журналісти застосовували термін «переселенці».
У своїх матеріалах журналісти користувались виключно коректною термінологією при висвітленні проблем ВПО та не застосовували принизливих чи образливих формулювань. За період моніторингу не було помічено проявів заангажованості чи спотворення інформації або маніпулювання інформацією з боку засобу масової інформації. Також журналісти у своїх матеріалах не спів ставляли теми ВПО та політики в результаті чого за період моніторингу не зафіксовано використання політичними партіями та учасниками виборчого процесу теми внутрішньо переміщених осіб у своїх передвиборчих кампаніях.
Можна зробити висновок, що телеканали Івано-Франківської області ОТБ «Галичина» та «3 студія» готували свої матеріали задля висвітлення тих подій чи заходів за темою внутрішньо переміщених осіб, які мали місце за період проведення моніторингу. Не було зафіксовано окремих сюжетів аналітичного змісту, які б широко розкривали зміст проблем ВПО. В результаті цього. Сюжети не були заангажованими та не спотворювали змісту. Тележурналісти Івано-Франківська не використовували мову, що є лестивою чи принижуючою до ВПО використовуючи тільки коректну термінологію.