«Гривна»
Підсумковий звіт ПРЕСА
2015-10-31 00:00:00
Херсонська область
Звіт за результатами моніторингу херсонської преси за період 01-31.10.2015
Моніторинг херсонських друкованих видань включає три газети:
- «Гривна»
- «Новий день»
- «Херсонський вісник»
Суб`єктами моніторингу є (прямо чи опосередковано стосується тільки теми ВПО):
- Президент
- Уряд (як окремо, так і в особі кожного міністерства)
- Політичні партії
- Регіональна виконавча влада
- Кандидати до обласних рад, - як правило найактивніші постаті (тільки тоді, коли прямо чи опосередковано це стосується ВПО).*
- Кандидати у мери обласного центру, - як правило найактивніші постаті (тільки тоді, коли прямо чи опосередковано це стосується ВПО).*
- Самі ВПО
- ОГС
- Волонтери (зокрема приватні та корпоративні бізнес-ініціативи)
- Міжнародні організації
- Церква
* Ці суб’єкти моніторимо тільки на час виборів.
Теми (проблеми) моніторингу:
- Житло
- Робота
- Здоров'я
- Соціальна адаптація та суспільне життя
- Волонтери
- Соціальна напруженість
- Злочинність
- «Фейкові" ВПО
- Роль Церкви
- Інше
Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки матеріалу (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).
ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Загальний хронометраж публікацій, в яких згадувалися внутрішньо переміщені особи за період з 1 по 31 жовтня 2015 року склав 60582 символів, обсяг тем в статтях склав – 10998 символів. Розподіл по темам наступний: соціальна адаптація та життя в громаді – 275, благодійність – 193, житло – 1940, робота – 6882, соціальна напруженість – 75, інше – 795, вибори - 838. По суб’єктам моніторингу: «Переселенці» - 10455 символів, з них 6882 припадає на службу зайнятості, «НУО» – 275, «Кандидати до рад» - 268. По тональності розподіл наступний: «позитивна» - 234 (2 публікації), «нейтральна» - 9617 символи (8 публікацій), «негативна» - 1147 символів (3 публікації). Усього було 13 публікацій в трьох виданнях (преса).
Даний період моніторингу херсонських газет, припадає на виборчу кампанію претендентів на пост Херсонського міського голови та депутатів міської і обласної ради. В наслідок цього, газетні новини здебільшого присвячені передвиборчим перегонам, самим кандидатам, спискам партій, їхній діяльності тощо. Разом з тим, місцеві газети активно висвітлювали і торговельну блокаду Криму, яка розпочалася з 20 вересня. У зв’язку з тим, що внутрішньо переміщені особи не мають права голосувати, то в новинах останнього місяця перед виборами з їхньої проблематики спостерігається спад зацікавленості засобів масової інформації. Якщо ще в вересні був пік зацікавленості людьми, що покинули окуповані території та зони бойових дій у ЗМІ припав на 2014 рік, то з появою теми виборів, життя та проблеми внутрішньо переміщених осіб витісняються на другий план. Так, за період 01-23.10.2015 з одинадцяти номерів щотижневиків в чотирьох зовсім не було згадувань про внутрішньо переміщених осіб. В газеті «Новий день» за період моніторингу внутрішньо переміщені осіби згадувались в п’яти статтях, в газеті «Гривна» - в двох статтях, в газеті «Херсонський вісник» - в двох статтях.
Як ми бачимо, всі видання, за період спостереження приділили темі «переселенців» декілька публікацій. Найбільше матеріалів темі переселенців присвятило видання «Новий день» - 5 разів журналісти говорили про них за період моніторингу. Та інформація про внутрішньо переміщених осіб, що надавалася в газетах Херсонщини, була більшою мірою представлена в нейтральній інформативній тональності. В цілому інформація не є заангажованою чи маніпулятивною. Так, інформація о внутрішньо переміщеніх особах здебільшого подається як інформативна – автори інформують о тих чи інших новинах в житті переселенців. В основному тексти без фотографій, чи супроводжуються нейтральними фотографіями в рамках тематики. Разом з тим, у представленому контенті не представлено сенсаційних публікацій, не було і якісних журналістських, авторських розслідувань.
В херсонських газетах не помічено інтеграції теми вимушено переміщених осіб у виборчу кампанію. Лише в статті одного кандидата було висвітлено його ставлення до проблеми переселенців в розрізі благодійної допомоги. У зв’язку з тим, що у вимушено переміщених осіб відсутня можливість реалізувати своє виборче право, то і в партійних програмах і в програмах кандидатів до місцевих виборів ця тема на набула розголосу. В той же час проблема не настільки хвилює місцевих мешканців, аби бути згаданою у передвиборчих обіцянках.
Більша частина інформаційного контенту отримана від профільних прес-служб (пенсійний фонд, Центр зайнятості). Використання сухих фактів по типу звітів про зроблену роботу не сприяє постановці актуальних проблем, не стимулює суспільство до дискусії, в ході якої вирішення цих проблем може бути знайдено.
За результатами спостереження херсонських газет можна зробити висновок, що висвітлення теми внутрішньо переміщених осіб є недостатнім для розуміння читачами реального стану життя переселенців, проблем, які і досі існують (житло, робота, соціальна адаптація). Публікації також не допомагають зрозуміти та оцінити, наскільки це явище змінило життя громади міста та області. Так, на даний час на території Херсонської області за офіційною статистикою зареєстровано більше 10 тисяч переселенців (цифра постійно змінюється). Кожен з цих 10 тисяч – особистість зі своєю власною історією, втім жодної публікації, присвяченої долі людини, її історії успіху або складнощам на новому місці не було у виданнях, включених до моніторингу.
В той же час, в херсонських газетах широко висвітлювались, резонансні події на кордоні з Кримом, але при цьому, інформація о вимушено переміщених особах не виділялась.
ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ТЕМИ ВПО ДРУКОВАНИМИ ВИДАННЯМИ
Газета «Новий день» висвітлювала тему ВПО найбільш активно, а також відносно збалансовано За період моніторингу переселенці згадувались у п’яти статтях.
В газеті «Новий день №40» (від 01.10.2015) в трьох статтях згадується о вимушено переміщених особах:
- «Людмила МАЛА: завдання допомогати людям»
- «Психологическая «неотложка»»
- «Час розчарувань та потрясінь».
В статті «Людмила МАЛА: завдання допомогати людям», кандидат в депутати, «Людмила Олександрівна Мала — перший заступник начальника управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні, депутат діючого скликання Комсомольської районної ради» розповідає про свою діяльність депутатом, та приділяє декілька слів переселенцям: «В силу свого характеру не можу залишатися осторонь від людського горя, тому почала допомагати і дітям-переселенцям. Я радію від того, що моя допомога приносить дітям моменти щастя».
В статті «Психологическая «неотложка»» розповідається о службі невідкладної психологічної допомоги «Телефон Довіри» в Херсоні. В статті, в декількох словах, згадуються переселенці: «Среди ключевых задач службы — эмоциональная поддержка тех, кто находится на грани самоубийства, помощь людям, которым больше не к кому обратиться за сочувствием и пониманием, не с кем разделить страхи, боль, переживания, поддержка участников АТО, вынужденных переселенцев, людей, получивших психологические травмы в результате военных действий. Консультанты также предоставляют данные о возможности оказания очной помощи: переселенцам, социально незащищенным».
В статті «Час розчарувань та потрясінь» розповідається що «Нинішні вибори кидають чимало викликів, які вимагають термінового ефективного вирішення: реалізація виборчих прав внутрішньо переміщених осіб, проблеми зі списками виборців, що можуть завадити громадянам проголосувати, недоліки в роботі членів дільничних виборчих комісій (ДВК). Чимало проблем, породжених впровадженням недосконалого виборчого законодавства, обговорені під час круглого столу, ініційованого Центром підтримки громадських ініціатив, де йшлося, зокрема, про шляхи покращення роботи ДВК, спрямовані на мінімізацію помилок, неточностей у списках виборців, про результати експертного дослідження з питань нинішнього стану Держреєстру виборців та участі у виборах переселенців, які на сьогодні позбавлені права голосу, оскільки наразі не є членами місцевих громад, не маючи відповідної реєстрації».
В номері «Новий день №41» (від 08.10.2015) була надрукована стаття «Сприяння зайнятості вимушено переміщених осіб на Херсонщині», в якій згадувались переселенці. Інформація надається Державною службою зайнятості України стосовно працевлаштування та психологічної допомоги. «Велику поміч переселенцям із зони бойових дій на Донбасі та з Криму надає Державна служба зайнятості України, оскільки пошук роботи є чи не найважливішим питанням їх адаптації та ресоціалізації на новому місці проживання». «Однією з ефективних форм допомоги переселенцям є соціально-психологічні тренінги. їх проводять або власні спеціалісти -проф консультанти, або запрошені тренери, фахівці по роботі з людьми, які пережили кризові ситуації. Такі тренінги допомагають зняти соціальне та психологічне напруження осіб з посттравматичним синдромом, віднайти власні ресурси для його подолання, мотивувати шукачів роботи до їх професійної самоактуалізації».
Газета «Новий день №43» (від 22.10.2015) друкує статтю «На пути к экономии энергии», де розповідається про шляхи досягнення енергонезалежності в місті Гола Пристань та згадуються переселенці: «В случае успешной реализации данного проекта в черте города может быть создано целое «зеленое» поселение для вынужденных переселенцев».
В газеті «Новий день №44» (від 29.10.2015) в статті «Задля зручності людей» пенсійний фонд України інформує о своїй діяльності та звітує о кількісті переселенців, які вже отримують пенсії. «Станом на 1 жовтня до управління звернулися 1 992 особи, які тимчасово переїхали в Херсон з Донецької та Луганської областей, з них 1 933 — вже отримали пенсію за новим місцем перебування на обліку».
За результатами спостереження газети «Новий день» можна зробити висновок, що тема внутрішньо переміщених осіб у цей період була висвітлена на такому інформаційному рівні, який є недостатнім для розуміння читачами реального стану життя переселенців, проблем, які і досі існують (житло, робота, соціальна адаптація).
Стаття від 07.10.2015 в «Гривна №41» - «Сприяння зайнятості вимушено переміщених осіб на Херсонщині» - це копія статті в газеті «Новий день №41» - «Сприяння зайнятості вимушено переміщених осіб на Херсонщині». Аналіз даної статті наведено вище.
В статті газети «Гривна №42» (від 14.10.2015) ) «Гибридная «Вона»: бойтесь «данайцев»» розповідається про війну та передвиборних методах різних партій і один раз згадується о переселенцях: «Пока война «стоит на паузе», новые волны мобилизации приостановлены, а 1,5 миллиона вынужденных переселенцев понемногу возвращаются домой, праворадикальные украинские течения копают мирному процессу «внутреннюю яму»».
В «Гривна №44» (від 28.10.2015) надруковано два матеріали де згадуються переселенці. В статті «ПЕРЕСЕЛЕНЦЫ НЕ ЛЮДИ?!» ставиться питання про неможливість голосування переселенцями та звертають увагу, що «что только двое (!) переселенцев из более чем 1,5 миллиона зарегистрированных в Минсоцполитики в судебном порядке отстояли свое право голосовать на местных выборах».
В статті «Решили пролонгировать «удовольствие»» розповідається про позачергову сесію міськради, де однією строчкою згадуються переселенці: «124,5 тысячи гривен пойдут на мероприятия для семей переселенцев из зоны АТО».
За результатами моніторингу газети «Гривна» теж можна зробити висновок, що тема внутрішньо переміщених осіб в передвиборчий місяць не була актуальна, та, можна сказати, була майже відсутня з точки зору читача газети.
В газеті «Херсонський вісник №38» (від 01.10.2015) в статті «Заветный миллион на социальное жилье» розповідається про актуальну проблему соціального житла. Це, мабуть, єдина стаття, де темі ВПО приділяться цілий розділ - «ВРЕМЕННЫЕ ПЕРЕСЕЛЕНЦЫ». «В Херсон переселенцы начали приезжать летом прошлого года, - рассказывает Марина Петровна. - И практически все они просили жилье. А ситуация двоякая - ведь и многие херсонцы нуждаются в жилье...» По словам депутата, комнаты в общежитии были предоставлены самым социально незащищенным семьям, таких оказалось около десяти. Но тут возник небольшой казус: люди, осмотрев комнаты, от них... отказывались. «Приезжают в общежитие и видят голые стены. В комнатах надо делать ремонт, менять коммуникации. Кого-то это устроило, а некоторые категорически отказались - не захотели вкладывать средства в ремонт своего временного жилища», - объяснила Марина Войтенко. Впрочем, особо нуждающиеся в жилплощади семьи переселенцев, без жилья не останутся. «Специалисты управления социальной защиты Херсонского городского совета в прошлом году подготовили проект и выиграли европейский грант. Херсону выделено около 1 млн евро!» - порадовала Марина Петровна. Денежные средства будут направлены на капитальный ремонт выбранных комнат в четырех общежитиях - по ул. Поповича, 15, Комкова, 76-6 и 76-в, а так- же по ул. Фестивальной, 3. Комнаты также обставят мебелью, предоставят необходимую бытовую технику. «В комнатах будет все - вплоть до посуды и постельного белья. Как говорится, заходи и живи. Давать комнаты будем только социально незащищенным семьям», - пояснила Марина Войтенко и добавила, что около 500 человек 2016 год встретят уже в таких новых апартаментах. «Жилье дается на полтора года. Переселенцы будут платить за него, как за обычную комнату в общежитии. Знаете, мы мечтаем, что когда закончится война и переселенцы вернутся в свои родные места, мы эти комнаты отдадим нашим херсонцам, нуждающимся в жилье», - поделилась депутат горсовета».
В статті «Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні звітує за 9 місяців 2015 року» газети «Херсонський вісник №41» (від 22.10.2015) наводяться статистичні дані щодо пенсій та згадуються ВПО. «Станом на 01.10.2015 до управління звернулося 1 992 особи, які тимчасово переїхали в м. Херсон з Донецької та Луганської областей, з них 1 933 - вже отримали пенсію за новим місцем перебування на обліку».
В газеті «Херсонський вісник №42» (від 29.10.2015) в статті «ОСТАННЯ СЕССІЯ У ДВА ЗАХОДИ» переселенці згадуються лише однією строкою «майже 125 тис. грн нададуть Центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді на заходи для сімей переселенців із зони АТО».
По результатам моніторингу газети «Херсонський вісник» можна зробити висновок, що тема внутрішньо переміщених осіб в передвиборчий місяць не була актуальна, та, була майже відсутня з точки зору читача.
Таким чином, можна зробити висновок, що зацікавленість херсонських газет у темі внутрішньо переміщених осіб була майже відсутня. На перші позиції виходили актуальні та гострі саме у даний час питання – вибори, реклама чи антиреклама кандидатів різних рівнів. Тема ВПО згадувалась у співпраці громадських організацій, волонтерів, що опікуються внутрішньо переміщеними особами, профільних державних установ, таких як ГУ ДСНСУ в Херсонській області, управління соціальної політики Херсонської міської ради та Пенсійного фонду України.