Коло
Проміжний моніторинговий звіт ЗМІ Полтавщини
2015-11-01 00:00:00
Полтавська обл.
Загальні враження від моніторингу полтавських ЗМІ – темі ВПО (яких у регіоні лише офіційно нараховується близько 30 тисяч) приділяється недостатньо уваги. Зазначені ЗМІ багатогранно надають інформацію з різних політичних та соціально-економічних питань, але, насамперед, висвітлюють проблеми учасників АТО. Висвітлення теми проблем ВПО, складається враження, - журналісти відклали на останні місця.
ЗМІ транслювали переважно офіційну інформацію - слова міністра юстиції України Павла Петренко чи представників громадських організацій.
Раніше, ще влітку, регіональні ЗМІ більш активно висвітлювали всі питання, що пов'язані з переселенцями, створюючи серію матеріалів про забезпечення їх житлом, їжею чи одягом, медичним і освітнім забезпеченням, дозвіллям, тощо.
Можливо, через перевиборчi перегони, у жовтні про переселенців згадали у розрізі візиту офіційних осіб (міністра юстиції) чи звітів щодо виконання грантових проектів Євросоюзу.
Отже, не вистачає життєвих історій про ВПО та «олюднення» журналістських матеріалів.
Журналісти не намагаються провести власні розслідування, довідатися думку декількох джерел інформації чи проаналізувати більш глибоко проблематику ВПО. Обмежуються заходами чи прес-релізами громадських організацій «Світло надії», «Твій світ», ГО «Чураївна» та інших, що на місцевому рівні опікуються проблемами ВПО.
Найпоширеніші проблеми, які висвітлювалися щодо ВПО в регіоні - отримання житла, медобслуговування, створення Центрів із надання допомоги та навчання дітей переселенців. Полтавські регіональні ЗМІ намагалися сформувати громадську думку про необхідність допомоги дітям біженців.
Майже всі ЗМІ регіону повідомили про відкриття в Полтаві у першій декаді жовтня Центру для дітей-переселенців із зони АТО. У своїх матеріалах журналісти намагалися викликати у глядачів чи читачів почуття жалості до знедолених родин Донбасу, і саме тому необхідності функціонування такого Центру.
На сайті «Коло» тема переселенців у жовтні піднімалася чотири рази.
Видання «Коло», переважно висвітлювало теми оздоровлення дітей ВПО, адаптації та правової допомоги:
3 жовтня «20 дітей-переселенців, що нині живуть у Полтаві, зможуть поїхати на відпочинок і оздоровлення до Німеччини»;
10 жовтня «У Пирятині переселенців вчать самодопомозі»;
14 жовтня «Полтавська благодійна організація «Свiтло надiї» надає правову допомогу переселенцям»;
21 жовтня «У Миргороді відкрили Центр надання допомоги переселенцям».
ЗМІ, зокрема, ретранслювали думку міністра, що створені регіональні Центри надання безоплатної правової допомоги цілком подолають усі проблеми ВПО.
Недостатньо полтавські журналісти висвітлили думку громадських організацій та волонтерів, які вважають, що допомогу переселенцям треба чітко прописати в обласній стратегічній програмі. Жінки з дітьми - особливо вразлива категорія ВПО, яку треба забезпечити з боку держави допомогою, яка б носила не епізодичний характер, а довготривалий та стратегічний, щоб ВПО знали - куди і як звернутися для подальшої інтеграції у суспільстві.
Упереджене ставлення з боку роботодавців до ВПО в регіональних ЗМІ не висвітлюється (хоча громадські організації часто називають це серед основних проблем).
Найчастіше журналісти Полтавщини ВПО з Донбасу називають «переселенцями». Жодних образливих висловів не застосовують. Тему міграції кримчан не піднімають взагалі (хоча вона має місце).
Чомусь полтавські журналісти не розуміють, чим вирізняються поняття «біженці» і «переселенці», іноді ці поняття плутають і називають ВПО «біженцями з Донбасу», не розуміючи, що вони не є представниками інших держав.
Незважаючи на передвиборчий час моніторингу, регіональні ЗМІ взагалі не піднімали проблему, що ВПО не можуть скористатися правом голосу під час місцевих виборів, адже не мають місцевої прописки.
Загалом, полтавські ЗМІ дотримуються принципів балансу, але уникають сенсаційності при висвітленні проблем ВПО і не дають широкий спектр і аналіз теми переселенців.
Журналісти самі повинні шукати і піднімати проблеми переселенців, їх «українізації», та адаптації до нових умов життя. Адже наступного року вони будуть задіяні на виборах, можуть повернутися до своїх домівок - від того, яка думка у них сформується на місцевому рівні, залежить, яке майбутнє очікує Схід України…