ЧДТРК
Новини
2015-10-23 00:00:00
Чернівецька область
Звіт за результатами моніторингу
теми внутрішньо переміщених осіб
на регіональному телебаченні Чернівецької області
1-23 жовтня 2015 р.
З 01 по 23 жовтня об’єктами моніторингу стали телеканали ТВА, ЧОДТРК (ТРК» Буковина»), МТРК «Чернівці». Згідно офіційним даним на Буковині мешкає 2 тис. 727 внутрішніх переселенців. За час спостереження тема внутрішньо перемішених осіб висвітлювалась в програмах новин чернівецьких телеканалів достатньо пасивно. Повідомлення про переселенців з’являлись у випусках новин дуже рідко і практично не містили інформації, потрібної для успішної адаптації та соціалізації ВПО на території міста та області. Загалом, якщо опустити повтори сюжетів у різних випусках новин, було показано два повноцінних сюжети про успішну соціальну адаптацію жителів східних областей України на Буковині (ЧОДТРК та МТРК «Чернівці») та один сюжет про неможливість для переселенців взяти участь у місцевих виборах, але журналісти ТРК не піднімали цю проблему самостійно, а реагували на інформаційний привід – круглий стіл з цієї проблематики, який проводили громадські активісти (МТРК «Чернівці»). Інформація, яка стосувалась ВПО витримана переважно у нейтральній тональності.
Найбільше уваги телеканали приділяли висвітленню нагальних проблем міста та області, поточних інформаційних приводів, підготовці до виборів до органів місцевого самоврядування. В останній тиждень перед виборами телеканали знайомили глядачів з повідомленнями від громадських організацій, які ведуть спостереження за виборчою кампанією, результатами соціологічних опитувань, з’являлись сюжети про вирішення міською та обласною владою, партійними осередками та кандидатами в депутати проблем міста, області. Влада звітувала про досягнення, опоненти критикували один одного, журналісти висвітлювали виборчий процес. ТРК надавали глядачам інформацію про учасників перегонів, тонкощі процесу заповнення бюлетенів та хід майбутнього голосування.
Загалом журналісти телеканалів, які були об’єктами моніторингу рідко згадували про переселенців та їхні проблеми, не намагались сформувати на місцевому рівні громадський форум, направлений на допомогу та вирішення проблем ВПО. Журналісти цікавляться процесами адаптації в суспільстві ВПО тільки на прикладі окремих «успішних історій», не досліджують реакцію спільноти на появу цих людей, практично не беруть участь у формуванні суспільної думки на проблеми ВПО. Багато проблем ВПО лишається поза увагою суспільства та журналістської спільноти. Місцеві ТРК не намагаються включити різні точки зору та різну інформацію щодо ВПО, не пропонують суспільству збалансоване та різнобічне висвітлення проблеми.
Варто зазначити, що за час спостережень в місті та області не було жодного резонансного інформаційного приводу щодо ВПО, який міг би бути згаданий засобами масової інформації, про переселенців згадували тільки громадські організації та активісти. Відповідно місцеві ТРК висвітлювали поточні інформаційні приводи і не робили аналітичних сюжетів, в яких можна було вивчити проблеми ВПО та побачити більш складні та неоднозначні моменти, пов’язані з темою вимушених переселенців.
Оскільки переселенці не мали можливості взяти участь у місцевих виборах, політичні партії, кандидати на посаду міського голови та місцевих депутатів не часто згадували про ВПО у ході передвиборчої кампанії і не розглядали їх як «потенційних виборців», а орієнтувались у своїх передвиборчих програмах та заявах на жителів міста і області, які мають право голосу. Порівняно невелика кількість ВПО в Чернівецькій області не створила «незручностей» для місцевих жителів, тому потенційні депутати також не пропонували громаді шляхи вирішення проблем ВПО.
Телеканали за період спостереження не нагадували інформацію про державні установи, громадські та волонтерські організації, які можуть надати вимушеним переселенцям соціальну, психологічну або матеріальну допомогу.
Чернівецька обласна державна ТРК (ТРК «Буковина»)
Чернівецька обласна державна ТРК має державну форми власності. Мовлення цієї ТРК охоплює всі райони Чернівецької області. Випуски новин виходять щоденно з понеділка по п’ятницю, в суботу глядачам пропонують підсумковий випуск новин - передачу «Резонанс». За період з 1 по 23 жовтня було переглянуто двадцять випусків новин.
У програмах новин висвітлювались різноманітні інформаційні приводи: святкування дня міста, підготовка до місцевих виборів, візити до Чернівців посадовців, допомога воїнам АТО з боку держави та волонтерів, діяльність обласної та міської ради та державних службовців різного рівня, кримінальна хроніка.
Тема переселенців зі Сходу України була згадана в новинах два рази. Журналісти телеканалу підготували історію про мешканця Луганщини, який брав участь в АТО і по закінченні служби познайомився з волонтеркою з Чернівців, одружився, тепер живе на Буковини та разом з дружиною займається волонтерською діяльністю (позитивна тональність). Сюжет вийшов у двох випусках (16.10 «Новини» та 17.10 «Резонанс»). Журналісти не застосовували до героя репортажу терміни «ВПО», «переселенець», історію можна віднести скоріше до тематики АТО, ніж до ВПО.
Державний телеканал практично не торкався теми ВПО та проблем, з якими стикаються вимушені переселенці. Жодного разу не згадувалась проблема неможливості для внутрішньо переміщених осіб взяти участь у місцевих виборах, проблеми соціальної адаптації, працевлаштування.
Після припинення «гарячої фази» конфлікту на сході України та зменшення притоку переселенців, журналісти переключились на нові теми та події і не намагаються продукувати власні оригінальні матеріали щодо тематики ВПО
На основі спостережень можна зробити висновок, що громада Чернівців та її нові мешканці – вимушені переселенці отримують мало корисної інформації, яка могла би сприяти успішній адаптації ВПО. Журналісти державного телебачення не досліджують проблему, не готують аналітичні матеріали, які допомогли би зазирнути глибше у суть процесів, які відбуваються у суспільстві після появи на території краю вимушених переселенців. Також нема «свіжої» інформації про державні та громадські установи, які надають соціальну, психологічну або матеріальну допомогу вимушеним переселенцям.
Телеканал ТВА
Телеканал ТВА має приватну форму власності. Випуски новин виходять щоденно з понеділка по п’ятницю, в суботу глядачам пропонують підсумковий випуск новин - передачу «Теми дня». За період з 1 по 23 жовтня було переглянуто двадцять один випуск новин. Телеканал ТВА цього року відзначає 25 років з часу заснування. За цей час сформувалась аудиторія постійних глядачів, ТВА транслює передачі не тільки на території Чернівецької області, але охоплює і частину Івано-Франківської області.
Телеканал інформував глядачів про численні інформаційні приводи: візити посадовців, святкування дня міста, інші події в місті та області, надавалась інформація про правила голосування, результати соціологічних опитувань, спостереження за передвиборчою агітацією громадських активістів, були сюжети про участь мешканців Буковини в АТО та роботу волонтерів.
За час спостереження на ТВА не згадувалась тема вимушених переселенців, не піднімалась проблема неможливості взяти участь у виборах для ВПО та інші проблеми цієї категорії населення краю.
Термін «внутрішні переселенці» був згаданий один раз в контексті сюжету про опитування політичних партій. Запитання про вирішення проблем ВПО біло названо «незручним» для політиків.
Таким чином глядачі ТВА за період спостережень не змогли отримати інформацію про життя та проблеми ВПО на Буковині. Журналісти ТВА не пропонували суспільству збалансоване та об’єктивне висвітлення проблем внутрішньо переміщених осіб та їхньої адаптації у суспільстві, не намагались включити різну інформацію і різні точки зору стосовно внутрішніх переселенців або зазирнути глибше у процеси адаптації та соціалізації ВПО.
МТРК «Чернівці»
МТРК «Чернівці» має як муніципальних, так і приватних власників.
Випуски новин виходять щоденно з понеділка по п’ятницю, в суботу глядачам пропонують підсумковий випуск новин - «Чернівецький репортер». Також МТРК «Чернівці» бере участь у проекті регіональних телекомпаній Незалежної асоціації телерадіомовників «Єдина країна». В рамках проекту на каналі щосуботи виходить спільний випуск новин, який об’єднує сюжети з різних регіонів: Івано-Франківська, Дніпропетровська, Одеси, Чернівців, Рівного, Тернополя, Мелітополя, Червоного луча. Окрім новин у випусках «Єдиної країни» подаються опитування з різних регіонів на актуальні теми та інформація із зони АТО.
За період з 1 по 23 жовтня було переглянуто двадцять два випуски новин.
Найчастіше телеканал висвітлював поточні інформаційні приводи міста та області, журналісти приділяли достатньо уваги підготовці до виборів до органів місцевого самоврядування, глядачів знайомили з результатами роботи громадських організацій, які ведуть спостереження за виборчою кампанією, соціологічними опитуваннями, з’являлись сюжети про вирішення міською та обласною владою, партійними осередками та кандидатами в депутати проблем міста, області. МТРК надавало глядачам інформацію про учасників перегонів, процес заповнення бюлетенів та хід майбутнього голосування.
У порівнянні з іншими телеканалами, на МТРК «Чернівці» тема внутрішньо переміщених осіб згадувалась частіше. При висвітленні тематики ВПО журналісти каналу уникали сенсаційності, дотримувались принципів балансу, включали в репортажі різні точки зору. Журналісти користуються коректною термінологією, знають різницю між біженцями та внутрішньо переміщеними особами.
Тільки журналісти МТРК «Чернівці» показали сюжет, в якому йшлося про неможливість для ВПО взяти участь у голосуванні на місцевих виборах. Це була реакція на інформаційний привід - круглий стіл, за участю громадських організацій з цієї проблематики, який відбувся 29 вересня, подія була висвітлена у підсумковому випуску новин за 03.10 (нейтральна тональність). Громадські активісти наголошували, що в законі про вибори немає поняття «переселенець», а є тільки поняття «виборець». Активісти громадської організації «Донбас український» висловили своє бачення цієї проблеми.
Також ВПО були згадані у сюжеті про роботу «Червоного Хреста», як об’єкт отримання допомоги від цієї організації (нейтральна тональність).
Найбільший за хронометражем сюжет був присвяченій успішній соціальній адаптації родини вимушених переселенців, які відкрили в Чернівцях власну майстерню з виготовлення сувенірів. Переселенці стали переможцями конкурсу бізнес-ідей для внутрішньо переміщених осіб фінансованого Європейським Союзом та отримають грант на розвиток власного бізнесу. Сюжет повторювався у випусках новин тричі - 15 та 17 жовтня у програмі «Чернівецький репортер» та 21 жовтня у випуску «Єдина країна» (нейтральна тональність).
Серед проблем, які постають перед ВПО згадувались соціальна адаптація, працевлаштування, відсутність права голосувати на місцевих виборах.
Журналісти готували власні матеріали про ВПО та знайомили з ними не тільки чернівчан, а також жителів Івано-Франківська, Дніпропетровська, Одеси, Чернівців, Рівного, Тернополя, Мелітополя, Червоного луча в рамках проекту регіональних ТРК «Єдина країна».
Разом з тим, за період спостережень в ефірі телеканалу не було аналітичних матеріалів від місцевих журналістів, які б допомогли громаді побачити складні або неоднозначні моменти, пов’язані з процесами соціальної та психологічної адаптації внутрішніх переселенців. Послаблення напруги в зоні АТО, зменшення кількості нових переселенців та відсутність «свіжих» інформаційних приводів призводить до того, що тематика ВПО поступово зникає з випусків новин.