ОДТРК "Сівер-центр"
Новини
2015-10-26 00:00:00
Чернігівська обл.
ЗВІТ
за результатами моніторингу чернігівського телебачення щодо внутрішньо переміщених осіб (ВПО) з 01.10 по 23.10.2015 року
Моніторинг телебачення в Чернігівській області охоплює приватне телебачення ТК «Дитинець» та державне телебачення ОТДТРК «Сівер-центр».
Приватне телебачення ТК «Дитинець» одне з небагатьох найбільш впливових, особливо в обласному центрі. За офіційною інформацією телеканалу, вони охоплюють близько 110 тисяч глядачів постійної аудиторії. Це телебачення транслюється у кабельних мережах двох найбільших міст області Чернігів та Прилуки. Також телеканал «Дитинець» має власний канал на тубі та он-лайн трансляцію IPTV. Окремі матеріали цього телебачення також розміщуються на чотирьох спеціалізованих відео-ресурсах.
Звичайний графік виходу новин на цьому каналі вісімнадцять випусків, починаючи з 18.00 години вечора. Випуски новин можуть бути тривалістю від десяти до двадцяти хвилин. Окремі новини підсилюються наприкінці випуску рубрикою «Пряма мова».
Це найбільш оперативне телебачення, яке випускає в ефір новини день в день.
Обласна державна телерадіокомпанія «Сівер-центр» переживає зараз складні часи реформування та потерпає від нестачі професійних працівників, особливо операторів.
Аудиторія телебачення найбільша в області. Транслюючись по каналах аналогового телебачення, ОДТРК не представлена лише у Ніжині та північних районах області. Значною перевагою цього телебачення є те, що воно наявне у цифрі (Т2) та у всіх кабельних мережах. Загальне охоплення близько 350 тисяч глядачів.
У звичайному режимі воно транслює новини двічі на день: вечірній ефір і повтор зранку. Загальний обсяг випуску новин 25 хвилин. Новини транслюються у робочі дні о 20.00 і повторюються о 8.00 ранку наступного дня. Недільний випуск новин називається «Тиждень», він складається із сюжетів та новин, які виходили протягом тижня. Нових новин у недільному випуску немає. Програма виходить о 21.00 та повторюється зранку о 8.00 в понеділок.
Іноді новини замінюються програмами «Актуальний репортаж» та «Аргумент».
Близько чверті новин ОДТРК – загальнодержавна інформація, насамперед висвітлення діяльності Уряду, менше уваги приділяється роботі Президента.
За досліджуваний період складається загальне враження, що телебачення Чернігівщини (не лише ці два канали) всіма способами уникають теми внутрішньо переміщених осіб, або про них згадують у зв’язку із скандалами та офіційною інформацією. Представники громадських організацій, які працюють з ВПО, постійно скаржаться на те, що їх заходи не привертають уваги телебачення. А у випадках, коли на захід приходить журналіст, часто крім доповіді офіційної особи, яка висвітлює офіційну точку зору з приводу проблем внутрішньо переміщених осіб, нічого не висвітлюється.
Якщо на початку виборчої кампанії у серпні-вересні провладні та опозиційні сили у своїх заходах згадували тему ВПО, то після того як стало зрозуміло, що вони не голосують на місцевих виборах, будь-яка публічна робота з ними волонтерських організацій та політичних сил була практично припинена. Відповідно стало відсутнім висвітлення цієї теми і на телебаченні.
Загальний ефірний час досліджуваних новин ОДТРК «Сівер-центр» та ТК «Дитинець» складає 52793 с. З них хронометраж проблематики внутрішньо переміщених осіб – 426 с або 0,807% загального новинного часу. Основні теми - в зв’язку з якими згадувалася досліджувана категорія населення України – вибори, соціальна адаптація, працевлаштування та безробіття, житло, охорона здоров’я та матеріальна допомога. Ці теми в контексті ВПО складали 30% загального хронометражу новин або 1433 с. Проблеми внутрішньо переміщених осіб, в основному, озвучують представники міської влади, медичних установ, депутати рад різних рівнів, громадських організацій та благодійних фондів, рідше про свої проблеми говорять самі внутрішньо переміщені особи.
Телеканал «Дитинець» проблеми внутрішньо переміщених осіб висвітлював пасивніше ніж ОДТРК «Сівер-центр». Так, з 19193 с новин лише 0,17% - це хронометраж суб’єкта даного моніторингу. Причому в першому випадку ВПО використовуються для контрагітації, а другому згадуються лише в контексті новини про місцеві вибори, як категорія населення, яка не є виборцями і потрапляє до списків виборців. Всього у новинах телеканалу було 2 матеріали, у яких згадувалися ВПО. В обох випадках інформація про внутрішньо переміщених осіб мала нейтральний характер.
У негативній та позитивній тональності ТК «Дитинець» ВПО не висвітлював.
ОДТРК «Сівер-центр» приділила більше уваги проблемам внутрішньо переміщених осіб. За період моніторингу у новинах вийшло 5 сюжетів, у яких згадувалися люди даної категорії. Загальний хронометраж тем, у яких згадувалися переселенці складає 1181 с, з яких 33% - це саме інформація про ВПО. У загальному хронометражі новинних сюжетів дана інформація становить 1,17% або 393 с. Основні теми, які стосувалися проблематики суб’єкта дослідження, це – вибори, охорона здоров’я, соціальна адаптація, житло, працевлаштування та безробіття.
ОДТРК «Сівер-центр» згадувала про ВПО у нейтральній тональності - 372 с, а у негативній телеканал приділив темі лише 29 с. У позитивній тональності про внутрішньо переміщених осіб інформації на даному телеканалі не було.
Обласне телебачення, взагалі, у досліджуваний період ігнорувало всі політичні теми, акцентуючи увагу на офіційних новинах. Тема виборів в контексті внутрішньо переміщених осіб на державному телебаченні ОДТРК «Сівер-центр» була більш зваженою та об’єктивною. У сюжетах журналісти не лише інформували про те, що ВПО не можуть голосувати, а і пояснювали яким чином можна взяти участь у голосуванні (ставши членом місцевої територіальної громади).
Як вже згадувалося, ТК «Дитинець» тему внутрішньо переміщених осіб використовував лише в політичній агітації та контрагітації. Наприклад, тема матеріальної допомоги внутрішньо переміщеним особам використовувалася спікером однієї з політичних сил для порівняння кількості допомоги, наданої цій категорії населення у минулому році, з розміром допомоги, яка надається напередодні виборів. Причому із сюжету стає зрозумілим, що депутата міської ради цікавлять лише кошти, які за вимогою міського голови будуть виплачуватися у формі матеріальної допомоги малозабезпеченим містянам (а насправді підуть на підкуп виборців), а тому це питання не стосується матеріальної допомоги ВПО.
Найбільш повним з точки зору подання інформації сюжетом на телебаченні за досліджуваний період, який був поданий із застосуванням багатьох засобів був сюжет про програму ООН по населених пунктах «Хабітат».
Цей сюжет включає життєву історію, коментарі офіційної особи, представника громадської організації бібліотекарів, самих ВПО та надає історичну довідку про дану програму. Хоча захід і проходив у вигляді формального круглого столу журналістам телебачення вдалося показати проблеми що турбують внутрішньо переміщених осіб з різних боків і вийти за рамки круглого столу. У сюжеті відображені дві головні проблеми, з якими стикаються внутрішньо переміщені особи – житло та працевлаштування. Це єдиний за моніторинговий період сюжет, який сприяє формуванню позитивного ставлення громадян та показує, що проблеми ВПО можуть бути вирішені. Те, що круглий стіл проходив у період виборчої кампанії не дозволило йому бути представленим у інших ЗМІ, тому що тема мало цікавила політиків. Завдяки редакційній політиці ОДТРК «Сівер-центр» - телеканал практично відмовився від висвітлення виборчих перегонів – цей сюжет був якісно підготовлений журналістами цього телеканалу.
Цікаво порівняти сюжети обох телеканалів, які стосуються проблеми лікування хворих на ниркову недостатність в Чернігові. Сюжети були підготовані на основі одного і того самого брифінгу у Чернігівській ОДА. ОДТРК «Сівер-центр» зробила акцент на бюджетному фінансуванні програми і згадує про лікування ВПО та необхідність перерозподілу коштів з Луганської області на Чернігівську. Формат новин ТК «Дитинця» значно менший і тому у сюжеті акцентується увага лише на проблемі, уникаючи згадування проблеми ВПО, і не висвітлює шляхи вирішення даного питання.
Чернігівські телевізійники, хоча і не дотримуються принципів балансу у поданні інформації про ВПО, але уникають сенсаційності при висвітленні проблем ВПО.
На телебаченні майже відсутні аналітичні матеріали, що стосуються проблем ВПО. Журналісти не намагаючись зазирнути глибше у деякі більш складні, або, навіть, контроверсійні моменти та тримаються осторонь.
«Людські історії» практично не висвітлюються заради «олюднення» журналістських матеріалів. Виключенням була програма обласного телебачення, присвячена круглому столу на тему «Актуальні правові питання стосовно вимушених переселенців»., організованому громадською організацією «MART».
Такий жанр, як журналістське розслідування на місцевому телебаченні практично повністю відсутній.
І комерційний телеканал «Дитинець», і обласне телебачення здебільшого тільки ідентифікують проблеми що стосуються ВПО. Вони не намагаються сформувати громадський форум на місцевому рівні, направлений на вирішення проблеми не тільки ВПО, а і взагалі актуальних та гострих питань сьогодення.
Телебачення на Чернігівщині практично не продукують власні оригінальні матеріали, а просто використовують, доповнюючи інформацію з офіційних заходів, «круглих столів». Є випадки, коли тема ВПО взагалі згадується у контексті місцевих проблем, а не конкретно ситуації навколо ВПО.
Телеканали Чернігівської області не пропонують суспільству збалансоване та об’єктивне висвітлення проблеми ВПО, але випадків, коли у сюжетах новин є захист певної точку зору, немає.
Аналіз новин показує, що ЗМІ фактично не здатні працювати з різними джерелами інформації. Так, при використанні інформації від офіційних осіб, журналісти не підходять критично до такої інформації і часто не перевіряють факти.
Мабуть це буде несподіванкою, але насправді низька якість підготовки матеріалів та незацікавленість у багатовекторному підході при підготовці новин призвела до відсутності проявів заангажованості, спотворення інформації або маніпулювання інформацією з боку ЗМІ.
ЗМІ у випусках новин не використовують мову чи описи, що є лестивими чи принижуючими по відношенню до ВПО, але відчувається низька обізнаність у спеціальній термінології.
Тексти, які були ангажованими чи спотворювали зміст відсутні. Скоріше це пов’язано з тим, що темі ВПО майже не приділяється уваги. Значних скандалів, конфліктів з місцевим населення, які б створювали напругу в області також не спостерігалося.
Аналізуючи моніторинг місцевого телебачення, як державного, так і комерційного на предмет представлення ВПО можна зробити висновки, що ця тема майже не представлена в телебаченні області і складає лише 0,807% загального хронометражу новин.
Телебачення не надає інформацію, необхідну для того,щоб громадяни могли визначити свою позицію з цієї суспільно-значимої теми.
В Чернігівській області практично відсутній комунікаційний майданчик, де представники місцевої влади, інших соціальних інститутів мали би можливість постійно отримувати інформацію про позиції, думки та ставлення до себе або до тих чи інших дій як окремих людей, так і об’єднань громадян та ОГС з питань внутрішньо переміщених осіб..
В цьому контексті медіа не спрацьовують як рупор організованих інтересів тих чи інших груп суспільства, та уникають коментарів та аналізу.
Практично відсутня така функція ЗМІ, як контроль роботи органів влади та інших соціальних інституцій, представляючи інтереси громадськості.
Відсутність вимірювання температури соціальних комунікацій в регіоні не сприяє переходу від соціальних комунікацій до соціального інжинірингу.
Частково це можна пояснити виборчою кампанією та порівняно невеликою чисельністю внутрішньо переміщених осіб на Чернігівщині. Але практичне замовчування теми, відстороненість та ігнорування внутрішньо переміщених осіб як членів громади не сприяють формуванню громадської думки у позитивному напрямку, що може лише привести до зростання напруги у відносинах ВПО з населенням області.