Високий вал
стрічка новин
2015-10-26 00:00:00
Чернігівська обл.
ЗВІТ
за результатами моніторингу чернігівських інтернет-ресурсів щодо внутрішньо переміщених осіб (ВПО)
з 01.10 по 23.10.2015 року
Моніторингом охоплені найбільш тиражні обласні інтернет-видання «Високий вал», «Події і коментарі» та відносно новий сайт «Час Чернігівський».
«Високий вал» – одне із найстаріших видань Чернігівщини, яке належить декільком приватним особам. Серед політичних сил найбільшим спонсором цього видання є ВО «Батьківщина». Аудиторія даного ресурсу найбільша в області (біля 5000 користувачів на день, «пікові» значення досягають 10-12 тисяч). Високий вал – це новинний ресурс, який подає новини у форматі текст, аудіо та відео.
Аудиторія сайту постійна та не змінюється протягом останніх декількох років. Відсутність зростання аудиторії пояснюється певною заангажованістю сайту, яка особливо почала проявлятися з початку президентської кампанії 2014 року.
Високий вал – це єдине регіональне видання, яке намагається робити новини он-лайн прямо з заходів.
Біля третини новин – це офіційні прес-релізи та повідомлення органів влади. Власна інформація сайту двох видів – оперативні короткі новини (до 200 слів) та більш розширені з певною аналітикою авторські матеріали. Специфіка новин сайту – швидкість, а не якість у новинах, тому короткі новини сайту змінюють зміст через деякий час (уточнюються, доповнюються або виправляють інформацію). Також видання приділяє значну увагу яскравим заголовкам, які заохочують читача. При цьому основний текст може залишатися офіційним прес-релізом або звичайною статтею.
Значна кількість інформації розміщується у блогах сайту.
Сайт «Високий вал» має високу популярність серед читачів завдяки функції «додати коментар».
Сайт “ПіК: події і коментарі» за формою новинний сайт громадської організації. Його спеціалізація новини великих міст області: Чернігова, Ніжина та Прилук, висвітлення діяльності громадських організацій та власних організацій-засновників сайту ОЦ «Ініціатива» та чернігівське представництво руху «Чесно». Сайт ПіК спеціалізується в більшій мірі на політичних новинах. Аудиторія біля 2,5-3 тисяч в день. Специфікою цього новинного ресурсу є текстові трансляції з місця подій. Практикою сайту є одностороннє висвітлення подій, коли береться якісь один аспект і ігнорується інший або на основі однієї події журналіст робить кілька коротких новин різної спрямованості. Більше 80% інформації – це новини обласного центру. Сайт також єдиний ресурс, який постійно розміщує новини, які ґрунтуються на інформації та повідомлень у соціальних мережах. В зв’язку з цим редактори цього інформаційного часто вимушені друкувати або спростування або уточнення.
Така політика сайту сприяє виникненню діалогу між користувачами соціальних мереж та представниками офіційних структур, бізнесу, влади, громадськості. Редакція інтернет-сайту інколи розміщує «гостру» інформацію, яка набуває резонансу і суспільного інтересу, та спонукає до обговорення.
«ПіК: події і коментарі» також спеціалізується на висвітленні діяльності народних депутатів України, маючи для цього окремі постійні рубрики.
Це найбільш цитований місцевий ресурс українським інтернетом.
Регіональна агенція «Час Чернігівський» один з нових ресурсів, який вже має власну стабільну аудиторію. Його спеціалізація політичні новини, насамперед від органів влади. Сайт базується на інформації, яка доступна Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської обласної державної адміністрації.
Сайт користується кореспондентською базою на місцях в районах області, яку складає асоціація регіональних ЗМІ Чернігівщини. Аудиторія видання біля 1500 читачів на день.
Агенція «Час Чернігівський» робить спроби розміщувати неформатну інформацію в рубриці «Жовті новини», яка частіше виглядає як історії життя і має публіцистичний характер. «Час Чернігівський» пропонує користувачам он-лайн трансляції, насамперед із заходів, що проводяться органами обласної влади. Це один із небагатьох ресурсів області, який зазначає ім’я автора у новинах.
Сайт регіональної агенції відрізняється від двох інших ресурсів наявністю постійно оновлюваного форуму користувачів.
За період моніторингу з 1 по 23 жовтня ці три ресурси розмістили 21 матеріал, де були згадки або інформація про внутрішньо переміщених осіб. Загальний обсяг цих матеріалів складав 39786 символів. З них обсяг інформації, яка безпосередньо стосувалася суб’єкта моніторингу складає 13688 знаків або 34,4%.
Найбільше за обсягом висвітлення тем, де згадуються ВПО, можна вважати сайт «Події і коментарі», але частка хронометражу суб’єкта моніторингу у цих матеріалах найменша і становить 18,59% від загального. Найбільше інформації, яка безпосередньо стосувалася ВПО розміщено на сайті «Час чернігівський» - 5309 символів або 51,8%.
Інформація, яку можна віднести до резонансних новин, була розміщена у 4 статтях на всіх ресурсах. Ці матеріали інформували про злочини за участі переселенців і мали негативне забарвлення. Всього у негативній тональності було інформації у обсязі 5199 знаків, що становить 37,98% від загального хронометражу суб’єкта моніторингу. Найбільше у негативній тональності матеріалів розміщено на сайті «Високий вал» - 66,06% або 3005 знаків, найменше на сайті «Час чернігівський» - 1087 знаків.
Ці матеріали стосувалися офіційної інформації СБУ в Чернігівській області про винесення вироку поплічнику терористів, який переїхав на Чернігівщину з Краматорська і передавав розвіддані. Прес-реліз був поширений всіма трьома ресурсами практично без змін. Інший матеріал у негативній тональності – інформація про переселенця, який оселившись у Чернігові, займався поширенням дитячого порно через інтернет і був затриманий міліцією. Видання, яке поширило цей офіційний прес-реліз змінило заголовок на більш яскравий «Переселенець змісив 13-річну чернігівку позувати в стилі «ню», чим надало ще більш негативного забарвлення матеріалу.
У нейтральній тональності найбільше інформації за звітний період було розміщено на сайті «Час чернігівський» - 4222 знаків, або 79,53% від хронометражу суб’єкта моніторингу. І найменше - 33,94% на сайті «Високий вал».
Інформація у нейтральній тональності стосувалася таких тем як освіта переселенців, проекти громадських організацій, спрямованих на допомогу внутрішньо переміщеним особам адаптуватися у громадах, де вони проживають. Також видання приділяли увагу висвітленню питань охорони здоров’я, оформлення субсидій та виборам.
Журналісти інтернет-ЗМІ не завжди дотримуються принципів балансу. Практично відсутні аналітичні матеріали, що стосуються проблем ВПО. Формат інтернет-ЗМІ не дає змоги висвітлювати їм «людські історії» заради «олюднення» журналістських матеріалів.
Розслідування виникають лише тоді, коли з’являється матеріал, кий викликає неоднозначну реакцію і потрібно або надати спростування, або надати другу точку зору. Так наприклад, сайт «Події і коментарі» 8 жовтня опублікував матеріал під назвою «Чому донька головного міліціянта Чернігівщини їде на безкоштовний відпочинок закордон з дітьми загиблих учасників АТО?». Інформація виявилася неповною та перекрученою, тому інформаційний ресурс був змушений 12 жовтня опублікувати уточнюючий матеріал «Організатор поїздки дітей АТОшників прокоментувала ситуацію з відправки дитини Альохіна закордон» та залучити інформацію з інших джерел.
Цікаво, що ця тема викликала жваву дискусію користувачів сайту, яка не сприяла формуванню позитивної громадської думки, спрямованої на вирішення проблеми. На жаль, загальна практика погоні за сенсацією, насамперед, змінюючи заголовки так, щоб вони привертали увагу користувачів не сприяє формуванню позитивного ставлення до внутрішньо переміщених осіб. А також не залучає користувачів інтернету до обговорення проблем переселенців та соціалізації.
Особливістю інтернет-ресурсів Чернігівщини є те, що короткі оперативні новини є власним оригінальним матеріалом (особливо на «Високий вал» та «ПіК»), а великі за обсягом матеріалом – це практично не опрацьована інформація з офіційних джерел, або прес-релізи.
Як показує моніторинг інтернет-ЗМІ вони не завжди розміщують офіційні роз’яснення державних структур. Іноді така інформація зустрічається на сайті «ПіК».
Новинна інформація чернігівських інтернет-ЗМІ лише визначає проблеми, що стосуються внутрішньо переміщених осіб, насамперед силових структур (міліція, прокуратура, СБУ), тому загальна картина є суттєво викривленою. Такий матеріал, як «На Чернігівщині на п’ять років засуджено інформатора терористів», поширений СБУ в Чернігівській області показує проблему шпигунства як типову для внутрішньо переміщених осіб, яких вважають потенційними терористами. Таке одностороннє інформування формує певну точку зору, яка не пропонує суспільству збалансоване та об’єктивне висвітлення проблеми.
Найбільш типовою помилкою інтернет-видань є те, що вони не знають між внутрішньо переміщеними особами та біженцями. Саме для інтернет-журналістів навчання або випуск спеціальних посібників з цієї тематики буде найбільш корисним.
Джерелами інформації інтернет-ЗМІ і це загальна тенденція для всіх видань, які підлягають моніторингу, є те, що вони свої новини найчастіше будують на основі одного джерела інформації, пропонуючи якщо тема загострюється всім іншим сторонам (учасникам конфлікту чи інформаційного приводу) висловитися у наступному матеріалі. Системні посилання до інших матеріалів роблять такі видання як «ПіК» та «Час Чернігівський», «Високий вал» користується лише тегами.
Виборчі перегони (політична реклама та джинса) практично стали головними темами у досліджуваний період. І тому інформація, яка була розміщена на всіх інтернет-ресурсах стосувалася насамперед участі внутрішньо переміщених осіб у виборах. Використовуючи офіційні джерела, всі інтернет-ЗМІ повідомили, що переселенці у Чернігівській області не голосуватимуть. Чому у інтернет-видань склалося враження, що дана категорія населення України не голосуватиме на місцевих виборах саме у Чернігівській області невідомо. Але заголовки статей вказували саме на цю область. Лише видання «ПіК» оприлюднило умови, за яких ВПО матимуть змогу проголосувати, ставши мешканцем місцевих територіальних громад.
Слід віддати належне інтернет-виданням, які у своїх новинних матеріалах, практично уникають політичного тиску партій або окремих діячів особливо правого спрямування. За інформацією редакторів вони не розміщують навіть політичну рекламу в якій політики намагаються спекулювати на «гострих темах» в тому числі і тих, що стосуються ВПО. Тому фактів проявів заангажованості чи спотворення інформації або маніпулювання інформацією з боку ЗМІ не зафіксовано.
На жаль інтернет-ЗМІ для залучення уваги читачів використовують у своїх матеріалах фотографії та графічні зображення, які не відповідають важливості теми, в тому числі у статтях, які стосуються ВПО.
Моніторинг показав, що на сторінках інтернет-ресурсів практично відсутні матеріали, які мали упереджених характер по відношенню до внутрішньо переміщених осіб, спотворювали інформацію щодо них або були неправдивими. Це на мою думку пов’язано з такою особливістю новинного інтернету, як можливість швидкого коригування інформації та реагування на он-лайн критику користувачів. Тому питання щодо використання журналістами заяв, які не базуються на фактах, застосування описів, що є лестивими чи принижуючими по відношенню до ВПО, заяв які є нападками на внутрішньо переміщених осіб дослідити практично неможливо. Наприклад, інтернет-видання «ПіК» свій невеликий оперативний матеріал «Як вирішуються в області проблеми лікування хворих на хронічну ниркову недостатність» доповнила статистичною інформацією, яка стосувалася саме проблем внутрішньо переміщених осіб в питаннях охорони здоров’я.
Якщо порівнювати інтернет-видання з іншими носіями інформації, то ще однією особливістю є те, що їх журналістські колективи є значно меншими і тому вони відвідують значно менше заходів, які проводяться в тому числі і тих, де озвучувалася проблематика ВПО. А так як оперативність подання інформації один із головних критеріїв інтернет-видань, вони зазвичай не повертаються до подій, які сталися 2-3 дні тому.
Саме тому є важливим для громадських організацій, волонтерів, державних структур, які займаються проблемами ВПО, оперативно інформувати інтернет-ЗМІ про події пов’язані з внутрішньо переміщеними особами.
Моніторинг інтернет-видань Чернігівщини показав також, що окрім фактора оперативності потрібно враховувати і особливості цих видань у поданні інформації, особливо у висвітленні таких соціально-важливих тем, що пов’язані з внутрішньо переміщеними особами.