Полтава-сайт
Звіт 24-31.10.15
2015-11-18 00:00:00
Полтавська обл.
Аналітичний звіт
В період з 24.10.2015 р. по 31.10.2015 р. був продовжений моніторинг чотирьох Полтавських інтернет-ресурсів, а саме Полтава.Інформаційне агенство http://poltava.today/uk, 0532.ua http://www.0532.ua/, Кременчуцька газета http://kg-ua.com/index.php, Телеграф-Кременчуг http://www.telegraf.in.ua/.
Вище зазначені сайти публікують у середньому 30 - 50 новин в день, що складає приблизно 900 - 1500 новин на місяць. Загальний обсяг чотирьох видань складає приблизно 5000 статтей, з яких в жовтні лише 15 були присвячені тематиці внутрішньо переміщених осіб (ВПО), що складає лише 0,3 % від загального обсягу новин. Але, якщо в період з 01 по 23 жовтня було оприлюднено 7 таких матеріалів, то з 24 по 31 жовтня їх було розміщено вже 8 і це лише за один тиждень, що свідчить про більшу зацікавленість ЗМІ тематикою ВПО.
Загальний обсяг цих матеріалів склав 18222 символів. З них обсяг інформації, яка безпосередньо стосувалася суб’єктів моніторингу складає 14203 знаків або 77,95 %. По темам контент розподілився наступним чином: соціальна адаптація та життя в громаді (63,6 %), благодійность (9,8 %), житло (7,1 %), бізнес (5,95 %), рівень злочинності (4 %), несправжні ВПО (4,6 %).
За результатами кількісного та якісного аналізу контенту інтернет-видань можна стверджувати, що ЗМІ уникали сенсаційності при висвітленні теми внутрішньо переміщених осіб. Повідомлення, які з`являлись на сторінках електронних видань, були описовими, мали за мету інформувати населення про заходи чи події, що мали місце за цей період часу на території Полтавської області. Часто редакції інтернет-видань розміщували на своїх сторінках повідомлення, запозичені у прес-служб місцевих органів влади, громадських організацій, або просто були передрукованими з інших сайтів ( це найбільш розповсюджено на сайті 0532.ua).
Щодо тональностей представлення суб`єктів моніторингу, то найбільше інформації було нейтральної тональності, найменше – позитивної тональності, а у негативній тональності журналісти сайтів не представляли жодного із суб`єктів.
На Полтавських сайтах взагалі відсутня тема участі вимушено переміщених осіб у виборчому процесі. Це, можливо, обумовлено тим, що у ВПО відсутня можливість реалізувати своє виборче право, а тому партійні організації та самі кандидати на місцевих виборах не бачать у них будь-якої зацікавленості.
В ході моніторингового дослідження було виявлено ставлення ЗМІ до переселенців Полтавщини. ЗМІ, висвітлюючи особливості життя вимушених переселенців, дотримувалися певної об’єктивності та збалансованості інформації. Деякі з репортажів були проведені з метою повноцінного дослідження проблем вимушених переселенців, для цього оцінювалися складні життєві обставини та рівень власної оцінки переселенців свого становища. ЗМІ, досліджуючи обставини переїзду, роблять висновок про те, що рівень особистого й сімейного доходу, рівень освіти, відсутність власного житла є показниками низької соціальної адаптації, оскільки більшість респондентів відчувають певні труднощі в пристосуванні в залежності від рівня освіти та через відсутність власного житла. У зв’язку з цим, ЗМІ намагаються ідентифікувати проблеми, що стосуються ВПО, звернути увагу соціальних служб на вирішення цих проблем на місцевому рівні.
В залежності від певних подій, що пов’язані з ВПО, ЗМІ, окреслюючи спектр виникаючих проблем, та аналізуючи їх, намагаються миттєво, майже реактивно реагувати на них.
У ході моніторингу цілеспрямованої дискримінації внутрішньо переміщених осіб в матеріалах досліджуваних засобів масової інформації не було виявлено.
В інтернет ресурсах «Кременчуцька газета» та «Телеграф-Кременчуг» висвітлення проблематики ВПО за період з 01 по 23 жовтня було зовсім відсутнє, але вже за наступний звітній період на їх ресурсах було розміщено по одному матеріалу:
- «Телеграф-Кременчуг» 30 жовтня 2015: «В Кременчугском районе пропал поэт-переселенец с Донбасса».
ЗМІ в даному випадку виступають, як інформатор про розшук міліцією зниклої людини, а саме поета-переселенця з Луганська Костянтина Кутового.
Хоча матеріал є розшуково-інформаційним, але в ньому частково «олюднюється» особиста інформація про розшукуваного переселенця-поета. Читачів інформують і про деякі особисті дані та сторінки його життя: звертається увага на те, що дана особа потребує постійного вживання ліків. В статті використано власний матеріал, який грунтується на розшуковій інформації, отриманої від органів внутрішніх справ. ЗМІ пропонують громадянам в тій чи іншій формі долучитися до розшуку зниклого поета-переселенця.
Розміщений матеріал має загальний обсяг 848 символів, з яких 632 (близько 75 %) стосується тематики ВПО.
- «Кременчуцька газета» 27 жовтня 2015 р. «Психологи: Кременчуг живет «на пороховой бочке». Что угрожает городу?»
На мою думку, це одна з небагатьох статей, в якій ЗМІ намагаються не тільки окреслити проблеми ВПО, але й показують шляхи виходу з важких ситуацій в яких опиняються внутрішньо переміщені особи, учасники АТО, місцеві жителі Полтавщини.
За допомогою психологів Кременчугського національного університету журналіст намагається «оживити» тему ВПО, звернувшись до грунтовного психологічного аналізу проблем, з якими вони стикаються кожного дня. Автор намагається дотримуватись балансу та уникати сенсаційності у висвітленні даного питання. В цьому сюжеті «людські історії» не оприлюднюються. ЗМІ ідентифікують проблему болючої інтеграції ВПО на новому місці та шляхи її подолання. Акцентується увага на формальному підході держави до вирішення проблеми. На мою думку, журналіст намагається на місцевому рівні сформувати громадський форум, направлений на вирішення проблеми.
В статті використано власний матеріал стосовно проведення психологічної оцінки щодо проблем, з якими стикаються вимушені переселенці в місті Кременчузі.
Проблема психологічної адаптації ВПО в ЗМІ м. Кременчука раніше не піднімалась, журналіст виносить на розсуд читача точку зору місцевих психологів, які не тільки піднімають таку болючу тему, а й пропонують шляхи вирішення цієї проблеми, а суспільству - збалансоване і об’єктивне висвітлення тематики.
ЗМІ користуються коректною термінологією при висвітленні проблем ВПО, порушень етичних та журналістських норм з їхнього боку не виявлено.
Поряд з тим, ЗМІ показало точку зору лише психологів Кременчуцького національного університету, думка ж самих ВПО чи інших суб’єктів нашого дослідження в матеріалі відсутня.
Розміщений матеріал має загальний обсяг 8424 символів, з яких 4205 (близько 50 %) стосується тематики ВПО.
На сайті Полтава.Інформаційне агенство в першу хвилю нашого моніторингу було розміщено 6 статей. А за цей звітний період опублікований лише 1 новинний сюжет по даній тематиці: 28 жовтня 2015р. - «Переселенці на Полтавщині для відкриття бізнесу можуть отримати 225 тисяч гривень».
ЗМІ пропонує суспільству інформаціний матеріал про можливість отримання грошей на розвиток бізнесу для переселенців. Журналіст розкриває матеріал в одному руслі у вигляді інформації про можливість для переселенців прийняти участь у конкурсі на отримання грошей для відкриття бізнесу. В сюжеті при висвітленні проблем ВПО спостерігається дотримання балансу та униканення сенсаційності.
«Людські історії» в даному сюжеті не розглядаються, а сама подія носить суто інформаційний характер. Хоча потрібно зазначити, що велика увага приділяється проблемі наявності в Полтавській області значної кількості переселених осіб, яким потрібна допомога. ЗМІ переробили матеріал «Громадського ТБ Полтави». Нічого свого журналіст не добавив.
Загальний обсяг цього матеріалу складає 532 символи, які становлять 100% обсягу інформації, що безпосередньо стосується суб’єктів моніторингу.
Інше висвітлення матеріалів по ВПО ми бачимо на сайті 0532.ua Полтава-сайт, де в період з 01 по 23 жовтня був розміщений лише 1 матеріал загальним обсягом 1871 символів, з яких лише 112 (близько 6 %) стосувалося тематики ВПО. Але вже за цей звітний період було опубліковано 5 матеріалів загальним обсягом 8418 знаків і всі вони стосуються нашої тематики:
- 24 жовтня – «Переселенка з Луганська розповіла, як опинилася в Полтаві та адаптувалася на новому місці».
- 26 жовтня – «Наскільки важко переселенцю знайти житло в Полтаві»
- 28 жовтня – «На Полтавщині переселенці зі Сходу можуть отримати до 225 тисяч гривень на відкриття бізнесу»
- 29 жовтня - «Як живеться переселенцям зі Сходу в Полтаві»
- 30 жовтня - «Маленькі великі перемоги»: історії трьох переселенців зі Сходу, які знайшли нове життя в Полтаві»
Всі ці матеріали є переробленими сюжетами «Громадського ТБ Полтава». Власних оригінальних матеріалів сайт читачеві не пропонує.
В зазначених матеріалах розкривались теми, пов’язані з ВПО: соціальна адаптація та життя в громаді, благодійность, житло, бізнес, рівень злочинності, несправжні ВПО.
В матеріалі «Наскільки важко переселенцю знайти житло в Полтаві» журналісти намагаються «оживити» тему ВПО, звернувшись навіть до дещо провокаційного методу - представившись переселенцем, довідатись, чи легко їм на новому місці зняти житло.
В цьому матеріалі «людські історії» не оприлюднюються, хоча в відеосюжеті до нього, журналісти звертаються під виглядом різних ВПО.
На мою думку, ЗМІ, ідентифікуючи проблему пошуку житла для ВПО, намагаються сформувати громадський форум на місцевому рівні, направлений на вирішення проблеми з житлом.
ЗМІ пропонують думки як представників агенцій нерухомості, так і простих арендодавців, хоча на відміну від відеосюжету, в самій статті їхньої прямої мови ми не бачимо.
Інший цікавий матеріал цього сайту «Переселенка з Луганська розповіла, як опинилася в Полтаві та адаптувалася на новому місці».
Автор статті намагається дотриматися принципів балансу. Мова йде про багатодітну матір, яка одна залишилася із дітьми, знайшовши в собі сили не звинувачувати навколишнє оточення. Автор статті, описуючи побут багатодітної матері, «зазирнув» у складні моменти життя багатодітної родини. Історія Ірини Васильченко – це якісне журналістське розслідування про життя вимушених переселенців. Розповідаючи про сім’ю Ірини, автор пропонує детальніше дізнатися про неї та інші сім’ї переселенців у відеосюжеті Громадського ТБ. Полтава. Стаття наводить на думку, що автор мав ціль сформувати громадську думку щодо вирішення проблем вимушених переселенців. В статті спостерігається і ідентифікація проблеми вимушених переселенців, які без допомоги волонтерів навряд чи змогли б вистояти у складних життєвих обставинах. На відміну від інших авторів, журналіст виклав кілька фотографій сім’ї Васильченко, що дає читачу можливість скласти власне враження про цю родину. Фотографії, які охопили побут сім’ї, їх відношення один до одного, показують читачам силу людського духу та неперевершену силу надії на краще. Ці фотографії показують, що автор, описуючи життя Васильченків, був чесним, а його фотографії відповідали темі репортажу. Журналіст намагався ретельно розкрити проблеми, з якими зіштовхуються вимушені переселенці. Але в статті автор посилався на сусідів сім’ї Васильченко, які теж є вимушеними переселенцями і які мешкають в одному будинку з цією родиною. Тому автору слід було коротенько розповісти і про цю сім’ю.
Інші 3 сюжети цього сайту теж є цікавими читачам для ознайомлення з життям вимушено переселених осіб на Полтавщині.
Аналізуючи всі 8 матеріалів за звітний період, можна дійти висновку, що журналісти моніторингових інтернет-ресурсів(за виключенням Полтава.Інформаційне агенство) пожвавили висвітлення такої важливої теми, як вирішення проблем внутрішньо переміщених осіб. Яка цьому причина? Наразі важко відповісти, але все це вказує на те, що журналісти намагаються не бути осторонь проблеми з соціальною адаптацією ВПО, рівнем злочинності, пошуком житла, допомоги благодійних, міжнародних та державних організацій та інших питань в суспільстві як на державному так і на регіональному рівні. Дані питання залишаються актуальними і на сьогоднішній день.