"Незалежний громадський портал"
ВПО
2015-11-24 00:00:00
Хмельницька обл.
Індивідуальний звіт
Загальні враження і висновки
Досить широкої популярності сьогодні набирають інтернет-сайти в мережі. Причиною
цієї тенденції є те, що з кожним роком збільшується кількість інтернет – користувачів всесвітньої мережі, а також мобільність інтернет – газет. Тому вони набирають все більшої популярності в читача. Ще декілька років тому в Хмельницькій області таким єдиним інтернет – ресурсом був лише «Незалежний громадський портал». Сьогодні деякі раніше популярні паперові газети, що мають багаторічний стаж припинили своє традиційне існування і перейшли в категорію інтернет-ресурсу. До них належить і інтернет-газета «Всім», яка рік тому назад була популярним виданням, яке можна було передплатити в будь-якому поштовому відділенні, будь-якого населеного пункту Хмельницької області. В обох вище згаданих інтернет – ресурсах колективи редакцій докладають зусиль для найповнішого висвітлення будь-який хоч трохи важливих подій, а особливо найактуальніших події в обласному центрі та містах і районах області, пов’язуючи їх з загальноукраїнським контекстом та життям в країни. Про це свідчать рубрики: головна, новини, актуально, фотоінтерв’ю, фоторепортаж, статті, блоги, реклама на сайті у «Незалежному громадському порталі» і подібні у «Всім», але ще набагато різноманітніші, зокрема підрубрика новини включає підрозділи: всі, від читачів, спорт, події, кримінал, ua і світ, ДТП, гроші, освіта, політика, погода, фото дня, прес-служба, ретро, аналітика, публіцистика, інфографіка. Крім інформації по Хмельницькій області, відвідувачі сайту «Всім» можуть ознайомитися з основними новинами і подіями в містах: Вінниця, Житомир, Тернопіль, Львів, Козятин, Дніпропетровськ, де працюють кореспонденти цього інтернет-порталу. Ще однією тимчасовою рубрикою, яка з’явилася у жовтні стала політична реклама.
- Інтернет – сайт «Незалежний громадський портал».
Однією з найактуальніших тем жовтня , якій приділялася дуже значна увага та
надавалися значні площі в публікаціях випусків інтернет - газети була тема цьогорічних виборів до місцевих органів влади. При цьому слід зазначити, що мінімум одне повідомлення у випусках новин було на виборчу тематику. Разом із цим постійно про виборчий процес нагадувала реклама однієї із партій та кандидатів на посаду міського голови – суб’єктів виборчого процесу, які з’являлися у спливаючих вікнах. Виборчі матеріали подавалися в різноманітних варіантах: як офіційна інформація для виборців, новини, фотоінтерв’ю, фоторепортаж, статті, блоги, реклама на сайті, відеосюжети про передвиборчу діяльність політичних cил і кандидатів на посаду міського голови обласного центру чи інших міст області. При цьому слід зазначити, що прихованої реклами тих чи інших політичних сил або кандидатів в місцеві депутати чи на посаду міського голови – джинси, яка друкувалася в періодичних виданнях «Подільські вісті», «Проскурів», «Подолянин» під виглядом інтерв’ю чи під іншими рубриками, а саме: поговоримо відверто, позиція, реалії, політикум, добрі справи, влада, точка зору і, навіть, у таких рубриках до яких, на перший погляд, важко прив’язати виборчу тематику, а саме: народ і армія, здорова земля – здорова нація, ваше здоров’я, свята, в друкованих засобах масової інформації, які видаються в області і моніторинг яких здійснюється цим проектом. Заторкнувши виборчу тематику, не можна не відмітити, що в день виборів і наступного дня, інших публікацій, крім публікацій виборчого характеру знайти на сайті «Незалежного громадського порталу» було неможливо. Всі новини, які пропонувалися читачеві були насичені лише темами про хід виборчого процесу в обласному центрі, містах та районі області. Виборчі дільниці, наявність порушень з боку суб’єктів виборчого процесу, спостерігачі і кандидати в обласні, районні, міські, сільські депутати, кандидати на посади міських, сільських голів, результати підрахунку голосів, якість роботи дільничних і територіальних комісій не сходили з публікацій і зі сторінок сайту два дні і ще довго будуть пропонуватися читачеві поки встановляться результати виборів. І на кожну публікацію подається фотографія чи відеоролик.
Крім того на сторінках сайту відвідувачі знаходять і важливу інформацію про офіційні події в області, що стосуються діяльності посадових осіб: голови обласної державної адміністрації та Президента, кабінету міністрів та інших керівників держави.
Наступна тема, публікації на яку наявні практично в кожному випуску сайту «Незалежний громадський портал», це військові події на сході країни. Суб’єктами цієї теми є учасники бойових дій, як командири так і рядові солдати. Як правило, це публікації різні за площею від кількох рядків, до великих статей у блогах і їх героями є як діючі військовослужбовці, так і ті, яким пощастило повернутися додому після багатомісячного перебування в полоні у ворога і ті, що поклали своє життя захищаючи незалежність країни від російських загарбників.
Цікавою темою є спортивні публікації, де читач знайомиться із спортивними новинами
в Хмельницькій області, а також із досягненнями спортсменів Хмельницької області в змаганнях, які проводяться в країні чи за кордоном. Барвисті фотографії та відеоролики, які супроводжують не тільки спортивні публікації, але кожний викладений матеріал на сайті покращують враження і сприйняття читачами інформації.
Явною перевагою інтернет – видання перед паперовими засобами масової інформації
є можливість для читача прокоментувати прочитану статтю, негайно надіславши свій коментар на сайт. Листи читачів на дуже різну та гостру суспільно-політичну тематику дуже часто викликають дискусії серед аудиторії, тому що віддзеркалюють дуже різні погляди на одні і ті ж проблеми, які в них підіймаються, але внаслідок можливості їх негайного обговорення створюють умови для активного спілкування між людьми і, можливо, навіть, вироблення якоїсь спільної думки, зняття напруги в суспільстві.
Треба відзначити, що сайт «Незалежний громадський портал» має ще одну
відмінність від друкованих видань, які аналізуються в ході моніторингу проекту. На порталі не пропонується побутова, господарська тематика, поради чи сімейні сторінки. Це суспільно-політичний портал.
І хоч, як вище було продемонстровано, тематика публікацій сайту надзвичайно
широка, протягом жовтня місяця вимушено переміщені особи не були суб’єктами вище зазначених тем. На сайті «Незалежний громадський портал» протягом місяця не було жодної публікації пов’язаної з перебуванням вимушено переміщених осіб в області, а тим більше з їх проблемами.
- Інтернет – сайт «Всім».
Прикметно, що зникнувши з переліку періодичної преси і перемістившись у
віртуальний простір, тижневик «Всім» повністю зберіг своє обличчя. Це той же логотип бувшого періодичного видання до якого звикли читачі. Ті ж рубрики, ті ж кольори, те ж наповнення та автори. Тільки в інтернеті можна переглянути не тільки публікації, оголошення, звичні розділи по Хмельниччині, але зазирнути в матеріали ідентичної тематики в інших містах, де цей тижневик поширюється.
Як і на попередньому «Незалежному громадському порталі», на сайті інтернет
– газети «Всім» у жовтні місяці однією з найактуальніших тем, якій приділялася дуже значна увага та надавалися значні площі в публікаціях випусків інтернет – газети, була тема цьогорічних виборів до місцевих органів влади. Виборчі матеріали подавалися в різноманітних варіантах: як офіційна інформація для виборців, новини, фотоінтерв’ю, фоторепортаж, статті, блоги, реклама на сайті, відеосюжети про передвиборчу діяльність політичних cил і кандидатів на посаду міського голови обласного центру чи інших міст області. Мінімум одне повідомлення у випусках новин було на виборчу тематику.
При цьому слід зазначити, що як і на попередньому інтернет – ресурсі, прихованої реклами тих чи інших політичних сил або кандидатів в місцеві депутати чи на посаду міського голови – джинси, яка друкувалася в періодичних виданнях «Подільські вісті», «Проскурів», «Подолянин» під інших рубрик сайт «Всім» не містить. Рекламний продукт є, але його зразу видно.
Продовжуючи виборчу тематику, необхідно зазначити, що, практично, весь новинний
контент двадцять п’ятого і двадцять шостого жовтня – в день виборів і наступного дня, інших публікацій, крім публікацій виборчого характеру знайти на сайті «Всім» теж було неможливо. Всі новини, які пропонувалися читачеві були насичені лише темами про хід виборчого процесу в обласному центрі, містах і районі області.
Результати підрахунку голосів, якість роботи дільничних і територіальних комісій, процент явки виборців - такі публікації не сходили зі сторінок сайту два дні. При цьому інформація супроводжувалася яскравими і промовистими фотографіями та відеосюжетами.
Також на сторінках сайту відвідувачі знаходять і важливу інформацію про офіційні події
в області, що стосуються діяльності посадових осіб: голови обласної державної адміністрації та Президента, кабінету міністрів та інших керівників держави. Пропонуються офіційні документи.
Наступна тема - це військові події на сході країни. Це тема, яка висвітлюється у всіх
без винятку засобах масової інформації області.
Обов’язковою темою є спортивні публікації, де читач знайомиться із спортивними
новинами в Хмельницькій області, а також із досягненнями спортсменів Хмельницької області в змаганнях, які проводяться в країні чи за кордоном. Барвисті фотографії та відеоролики, які супроводжують не тільки спортивні публікації, але кожний викладений матеріал на сайті покращують враження і сприйняття читачами інформації.
Можливість написати електронного листа в редакцію чи викласти свою думку в
коментарях надається кожному відвідувачеві сайту «Всім». То ж відвідувачі мають можливість оперативно поспілкуватися між собою з тих питань, які їх цікавлять та хвилюють.
При такій надзвичайно різноманітній тематиці публікацій, тема перебування проблем
вимушено переміщених осіб на інтернет порталі «Всім» майже не заторкується. Моніторинг новинного розділу, що включає рубрики: всі, від читачів, спорт, події, кримінал, ua і світ, ДТП, гроші, освіта, політика, погода, фото дня, прес-служба, ретро, аналітика, публіцистика, інфографіка тільки одного разу протягом місяця – шістнадцятого жовтня цього року, розмістив публікацію «Потіснитись усім: як у гуртожитку для одинаків живуть сім’ями», в якій згадувалося про те, що в Хмельницькій області є якась кількість вимушено переміщених осіб. Із 5448 символі, що їх налічує публікація, лише 203 символи стосувалися вимушено переміщених осіб. При цьому їх проблеми із житлом не виділялися серед житлових проблем місцевих мешканців міста Хмельницького. Було відмічено (дослівно), що «у складних умовах змушені тіснитись сім’ї з маленькими дітьми та переселенці з окупованих територій». Далі в статті їх було названо «біженці», а в кінці публікації «люди з окупованих територій». Отже зазначена тема в інтернет-газеті «Всім» протягом жовтня майже не висвітлювалася. Була лише в одній публікації згадка подана в нейтральній тональності. Різниці між біженцями та вимушено переміщеними особами журналіст не усвідомлює. Разом з тим згадка про вимушено переміщених осіб не була заангажованою чи спотворював б зміст, ніяких нападок на ВПО в публікації не було, інформація викладена в статті базуються на фактах, а саме: правдивих житлових негараздах всіх мешканців гуртожитку, без будь-яких домішок політики.
Отже відсутність широкої інформації про проблеми і власне вимушено переміщених осіб свідчить, що
- Проблеми вимушено переміщених осіб вирішені і їх не існує (Сумнівно)?
- Органи влади настільки якісно вирішують проблеми вимушено переміщених
осіб, що про них немає необхідності повідомляти в ЗМІ.
- Місцеві ЗМІ з якихось причин не цікавлять проблеми вимушено переміщених
осіб.
Консультант – Вадим Зеленко.
Індивідуальний звіт
(період з 24 по 31 жовтня 2015 р.)
Загальні враження і висновки
Виборча тематика продовжувала бути найпопулярнішою в період з двадцять
четвертого по тридцять перше жовтня на інтернет-сайтах в мережі інтернет. Причиною ії є те, що двадцять четверте і двадцять п’яте жовтня це переддень та день виборів – основна подія в країні, а отже основний інформаційний привід для всіх засобів масової інформації. Наступний відрізок часу, аж до 15 листопада – знову передвиборчий період до другого туру виборів міського голови обласного центру. Отже на першому місці і в «Незалежному громадському порталі» і інтернет-газеті «Всім» висвітлювалися події пов’язані з ходом виборчої кампанії в Хмельницькій області і частково в Україні. Можливість не тільки щодня, а й, практично, декілька разів на день подавати оновлену інформацію приваблює і збільшується кількість інтернет – користувачів всесвітньої мережі, а конкретному випадку – вище згаданих обласних інтернент - ресурсів.
В обох вище згаданих інтернет – виданнях колективи редакцій докладають зусиль для найповнішого висвітлення будь-який хоч трохи важливих подій, а особливо найактуальніших події в обласному центрі та містах і районах області, пов’язуючи їх з загальноукраїнським контекстом та життям в країни. Про це свідчать рубрики: головна, новини, актуально, фотоінтерв’ю, фоторепортаж, статті, блоги, реклама на сайті у «Незалежному інтернет порталі» і подібні у «Всім», але ще набагато різноманітніші, зокрема підрубрика новини включає підрозділи: всі, від читачів, спорт, події, кримінал, ua і світ, ДТП, гроші, освіта, політика, погода, фото дня, прес-служба, ретро, аналітика, публіцистика, інфографіка. Крім інформації по Хмельницькій області, відвідувачі сайту «Всім» можуть ознайомитися з основними новинами і подіями в містах: Вінниця, Житомир, Тернопіль, Львів, Козятин, Дніпропетровськ, де працюють кореспонденти цього інтернет-порталу. Ще однією тимчасовою рубрикою, яка з’явилася у жовтні стала політична реклама.
- Інтернет – сайт «Незалежний громадський портал».
Самою найактуальнішою темою з двадцять четвертого по тридцять перше жовтня,
якій приділялася дуже значна увага та надавалися значні площі в публікаціях випусків інтернет - газети була тема цьогорічних виборів до місцевих органів влади (24 – 25 жовтня) і передвиборча боротьба двох кандидатів на посаду міського голови обласного центру - Хмельницького. При цьому слід зазначити, що кількість повідомлень у випусках новин на виборчу тематику різко збільшилася і хвилею йшла з усіх районів області, включаючи 31 жовтня. Виборчі матеріали подавалися в різноманітних варіантах: як офіційна інформація для виборців, новини, фотоінтерв’ю, фоторепортаж, статті, блоги, реклама на сайті, відеосюжети про передвиборчу діяльність політичних cил і кандидатів на посаду міського голови обласного центру чи інших міст області.
При цьому слід зазначити, що прихованої реклами тих чи інших політичних сил або кандидатів в місцеві депутати чи на посаду міського голови – джинси, яка друкувалася в періодичних виданнях «Подільські вісті», «Проскурів», «Подолянин» під виглядом інтерв’ю чи під іншими рубриками, а саме: поговоримо відверто, позиція, реалії, політикум, добрі справи, влада, точка зору, які видаються в області і моніторинг яких здійснюється цим проектом.
Заторкнувши виборчу тематику, не можна не відмітити, що в день виборів і наступного дня, інших публікацій, крім публікацій виборчого характеру знайти на сайті «Незалежного громадського порталу» було неможливо. Всі новини, які пропонувалися читачеві були насичені лише темами про хід виборчого процесу в обласному центрі, містах та районі області. Виборчі дільниці, наявність порушень з боку суб’єктів виборчого процесу, спостерігачі і кандидати в обласні, районні, міські, сільські депутати, кандидати на посади міських, сільських голів, результати підрахунку голосів, якість роботи дільничних і територіальних комісій не сходили з публікацій і зі сторінок сайту два дні і протягом тижня, до 31 жовтня, поки встановлявалися результати виборів. І кожну публікацію автори намагалися прикрасити фотографією чи відеороликом.
Була також на сторінках сайту, але в менших об’ємах, важлива інформація про офіційні події в області, що стосуються діяльності посадових осіб: голови обласної державної адміністрації та Президента, кабінету міністрів та інших керівників держави.
Наступна тема публікацій які наявні практично в кожному випуску сайту «Незалежний громадський портал», це військові події на сході країни. Суб’єктами цієї теми є учасники бойових дій, як командири так і рядові солдати. Як правило, це публікації різні за площею від кількох рядків, до великих статей у блогах і їх героями є як діючі військовослужбовці, так і ті, яким пощастило повернутися додому після багатомісячного перебування в полоні у ворога і ті, що поклали своє життя захищаючи незалежність країни від російських загарбників.
Цікавою темою є спортивні публікації, де читач знайомиться із спортивними новинами
в Хмельницькій області, а також із досягненнями спортсменів Хмельницької області в змаганнях, які проводяться в країні чи за кордоном. Барвисті фотографії та відеоролики, які супроводжують не тільки ці публікації, але кожний викладений матеріал на сайті покращують враження і сприйняття інформації читачами.
Явною перевагою інтернет – видання перед паперовими засобами масової інформації
є можливість для читача прокоментувати прочитану статтю, негайно надіславши свій коментар на сайт. Листи читачів на дуже різну та гостру суспільно-політичну тематику дуже часто викликають дискусії серед аудиторії, тому що віддзеркалюють різні погляди на одні і ті ж проблеми, які в них підіймаються, але внаслідок можливості їх негайного обговорення створюють умови для активного спілкування між людьми і, можливо, навіть, дають можливість прийти до якоїсь спільної думки, зняття напруги в суспільстві.
Треба відзначити, що сайт «Незалежний громадський портал» має ще одну
відмінність від друкованих видань, які аналізуються в ході моніторингу проекту. . Це суспільно-політичний портал і тут не пропонується господарська тематика, поради чи сімейні сторінки.
І хоч, як вище було продемонстровано, тематика публікацій сайту надзвичайно
широка, протягом 24 – 31 жовтня місяця вимушено переміщені особи не були суб’єктами вище зазначених тем. На сайті «Незалежного громадського порталу» протягом вище вказаного періоду не було жодної публікації пов’язаної з перебуванням вимушено переміщених осіб в області, а тим більше з їх проблемами, тому що ця група громадян не була не лише суб’єктами виборчого процесу, але, навіть, в переважній більшості виборцями.
- Інтернет – сайт «Всім».
Як і на попередньому «Незалежному громадському порталі», на сайті інтернет
– газети «Всім» протягом 24 – 31 жовтня місяця однією з найактуальніших тем, якій приділялася найбільше уваги та надавалися значні площі в публікаціях випусків інтернет – газети, була тема виборів до місцевих органів влади. Виборчі матеріали подавалися в різноманітних варіантах: як офіційна інформація для виборців, новини, фотоінтерв’ю, фоторепортаж, статті, блоги, реклама на сайті, відеосюжети про передвиборчу діяльність політичних cил і кандидатів на посаду міського голови обласного центру чи інших міст та райцентрів області. Лише одним повідомлення у випусках новин на виборчу тематик, як правило, не обмежувалися . При цьому слід зазначити, що як і на попередньому інтернет – ресурсі, прихованої реклами тих чи інших політичних сил або кандидатів в місцеві депутати чи на посаду міського голови – джинси, яка друкувалася в періодичних виданнях «Подільські вісті», «Проскурів», «Подолянин» під інших рубрик сайт «Всім» не містить. Рекламний продукт є, але його було зразу видно.
Продовжуючи виборчу тематику, необхідно зазначити, що, практично, весь новинний
контент двадцять п’ятого і двадцять шостого жовтня, в день виборів і наступного дня, інших публікацій, крім публікацій виборчого характеру знайти на сайті «Всім» теж було неможливо. Всі новини, які пропонувалися читачеві були насичені лише темами про хід виборчого процесу в обласному центрі, містах і районі області. Результати підрахунку голосів, якість роботи дільничних і територіальних виборчих комісій, процент явки виборців - такі публікації не сходили зі сторінок сайту не лише два дні (25 і 26 жовтня), але й до кінця місяця – 31 жовтня. При цьому інформація супроводжувалася яскравими і промовистими фотографіями та відеосюжетами.
Також, менше, але на сторінках сайту відвідувачі знаходили і важливу інформацію про
офіційні події в області, що стосуються діяльності посадових осіб: голови обласної державної адміністрації та Президента, кабінету міністрів та інших керівників держави. Пропонуються офіційні документи.
Наступна тема - це військові події на сході країни. Це тема, яка висвітлюється у всіх
без винятку засобах масової інформації області.
Обов’язковою темою є спортивні публікації, де читач знайомиться із спортивними
новинами в Хмельницькій області, а також із досягненнями спортсменів Хмельницької області.
Можливість написати електронного листа в редакцію чи викласти свою думку в
коментарях надається кожному відвідувачеві сайту «Всім». То ж відвідувачі мають можливість оперативно поспілкуватися між собою з тих питань, які їх цікавлять та хвилюють.
При такій надзвичайно різноманітній тематиці публікацій, тема перебування і проблем
вимушено переміщених осіб на інтернет порталі «Всім» протягом 24 – 31 жовтня відсутня. Це показав моніторинг новинного розділу, що включає рубрики: всі, від читачів, спорт, події, кримінал, ua і світ, ДТП, гроші, освіта, політика, погода, фото дня, прес-служба, ретро, аналітика, публіцистика, інфографіка.
Отже причиною, що тема вимушено переміщених осіб в інтернет-газеті «Всім» протягом останнього тижня жовтня майже не висвітлювалася також є те, ця група громадян не була не лише суб’єктами виборчого процесу, але, навіть, в переважній більшості виборцями. А найактуальнішими на кінець місяця (24 – 31 жовтня) були результати місцевих виборів.
Отже відсутність протягом 24 – 31 жовтня не тільки широкої, але будь-якої інформації
про проблеми і, власне, вимушено переміщених осіб свідчить, що:
- Проблеми вимушено переміщених осіб вирішені і їх не існує (Сумнівно)?
- Органи влади настільки якісно вирішують проблеми вимушено переміщених
осіб, що про них немає необхідності повідомляти в ЗМІ.(Теж сумнівно)
- Місцеві ЗМІ з якихось причин не цікавлять проблеми вимушено переміщених
осіб, одною з яких є хід виборчого процесу та результати виборів до місцевих рад.
Консультант – Вадим Зеленко.