Остров-Луганськ
Індивідуальний звіт за результатами моніторингу тематики ВПО 24-31.10
2015-10-31 00:00:00
Луганська обл.
Індивідуальний звіт за результатами моніторингу тематики ВПО
Автор – Калашнікова Д.К.
Вибірка – інтернет-сайти Трибун (tribun.com.ua), Остров-Луганськ (ostro.org/lugansk), ІРТА-факс (irtafax.com.ua)
Звітній період – 24-31 жовтня 2015 р.
1) Загальні враження і висновки щодо медіа моніторинг яких проводився
За звітній період на сайті «Трибун» було опубліковано один матеріал, який був присвячений опублікуванню списку членів організації «Мир Луганщине». В матеріалі зазначається, що на території непідконтрольній Україні сформовано організацію, до членів якої фіктивно записали усіх членів обласного відділення Партії регіонів, профспілкових організацій та активу вуличних та квартальних комітетів. Особи зазначені в списку можуть не здогадуватись про свою «участь» в цьому об’єднанні, але не зважаючи на це силові органи України можуть вважати їх причетними до діяльності сепаратистської організації та базуючись на цьому відмовити у соціальних та пенсійних виплатах.
На сайті «Остров» протягом звітного періоду було опубліковано один матеріал стосовно проблематики ВПО – «Университет в изгнании», який присвячено Луганському національному університету імені Т. Шевченка, що зараз базується в Старобільську. В матеріалі через людські історії описано, як соціальні так і побутові виклики з якими стикаються ВПО. Сама установа-ВПО продовжує боротись зі своїм «клоном», який працює у Луганську, використовуючи матеріально-технічну базу університету. Матеріал було розроблено на основі інтерв’ю, які брались, як шляхом електронного листування, так і особистої бесіди. Такий підхід був викликаний тим, що деякі з інтерв’юерів є не ВПО, а біженцями та мешкають в інших країнах світу. Матеріал підготовлено професійно, проблеми та питання ВПО досліджено під різним кутом, в матеріали запропоновані шляхи вирішення та діючи особи відповідальні за виконання вже прийнятих органами центральної влади рішень.
У звітній період на інформаційному ресурсі «ІРТА-факс» було розміщено два матеріали, обидва 27 жовтня. Перший був присвячений заяві так званих посадових осіб «ДНР», які стверджують, що Україна заборгувала мешканцям тимчасово непідконтрольних територій більше 10 млрд. грн. З боку журналістів на противагу заяві сепаратистів подано офіційну позицію Уряду України. Тому матеріал можна оцінити, як збалансований. Другий матеріал було присвячено виборам, а точніше не можливості реалізувати своє право на голосування 1,5 млн. ВПО. Матеріал не є власним та був передрукований з видання Zaxid.net, також в матеріалі не була представлена точка зору іншої сторони.
У більшості матеріалів журналісти тільки інформують про проблеми пов’язані з ВПО, не намагаючись сформувати пропозиції щодо вирішення цих проблем.
2) Цифрові показники (теми, суб’єкти, резонансні події)
Всього протягом звітного періоду на інтернет-сайтах «Трибун», «Остров-Луганск», «ІРТА-факс» було зафіксовано 4 матеріали в яких згадувались ВПО.
На сайті «Трибун» за період моніторингу було опубліковано 1 матеріал, за темою злочинність, суб’єктом якого став Уряд.
На сайті «Остров-Луганск» протягом моніторингу тематики ВПО вийшов 1 матеріал, за темою - соціальна адаптація та життя в громаді. Суб’єктом зазначеного матеріалу стали ВПО.
На сайті «ІРТА-факс» було зафіксовано 2 статі присвячені тематиці ВПО, за темами – державна допомога та вибори. Суб’єктами яких стали – Уряд та НУО.
В) Тональність представлення суб’єктів
На сайті «Трибун» єдиний матеріал, який вийшов був з негативною тональністю по відношенню до ВПО.
На сайті «Остров-Луганск» матеріал присвячений університету-ВПО був з нейтральною тональністю.
На сайті «ІРТА-факс» обидва матеріали щодо ВПО мали нейтральну тональність.
С) Якісний аналіз тематики щодо ВПО
На сайті «Трибун» журналісти провокували сенсаційність в матеріалі щодо ВПО посилаючись на сепаратистський інформаційний ресурс та видаючи за факт неперевірену інформацію. В матеріалі журналіст намагається передбачити уявні загрози, не маючи офіційної позиції влади з цього приводу.
Всі інтернет-сайти за виключенням «Остров-Луганск», уникають журналістських розслідувань та більш глибокого вивчення питань пов’язаних з ВПО.
Усі три інтернет-ЗМІ використовують коректну термінологію щодо ВПО.