ОТБ
ОТБ-новини
2015-10-31 00:00:00
Харківська обл.
Індивідуальний звіт з моніторингу
«Регіональний погляд - підтримка висвітлення чутливих тем під час конфлікту в українських медіа»
Харківська обл., жовтень 2015 р.
- ОТБ
Ім’я спеціаліста з моніторингу: Юрій Чумак |
Дати: з 01.10.2015 по 23.10.2015 р., час ефіру: 19.00 |
Назва ЗМІ: АТН |
Тривалість програми: в середньому – 25 хвилин (1500 секунд) |
Назва програми: Новости АТН |
Моніторингу піддавалися сюжети про ВПО. |
Вступ:
«ОТБ-новини» є новинним телевізійним продуктом Харківської обласної державної телерадіокомпанії. Виходять ці новини в будні дні о 19.00 (з повтором у нічний час) на телеканалі «ОТБ». Протягом жовтня 2015 року сюжети, присвячені тематиці ВПО, були досить регулярними, що пов’язано, в першу чергу, з контекстом діяльності органів влади та місцевого самоврядування в наданні різного роду допомог вимушеним переселенцям. На жаль, певна «совковість», успадкована ще від минулого століття, перетворювала деякі сюжети на нудні дикторські синхрони, навіть без відеоряду. З іншого боку, під час виборної кампанії матеріали подавалися без явної «джинси» та політичної заангажованості.
За звітний період «ОТБ-новини»» присвятили тематиці ВПО всього 2,3% свого ефірного часу (794 сек.), хоча таких сюжетів було навіть більше, ніж в новинах «АТН» (але на «ОТБ» вони були, як правило, стислими). При цьому за темами розклад виявився таким: працевлаштуванню присвячено 44,1% (350 сек.), соціальній адаптації та життю в громаді присвячено 16,6% (132 сек.), благодійності – 13,9% (110 сек.), освіті – 9,8% (78 сек.), рівню злочинності – 6,5% (52 сек.), житлу – 4,2% (33 сек.), державній допомозі – 3,4% (27 сек.), соціальній напрузі – 1,5% (12 сек.). Загальне представлення суб’єктів за цими темами склало: ВПО – 55,4% (440 сек.), Уряд – 17,8% (141 сек.), регіональні державні адміністрації – 11,6% (92 сек.), волонтери – 7,9% (63 сек.) та міжнародні організації – 7,3% (58 сек.).
- Чи журналісти/ЗМІ дотримуються принципів балансу та уникають сенсаційності при висвітленні проблем ВПО? Чи ЗМІ роблять аналітичні матеріали, що стосуються проблем ВПО, намагаючись зазирнути глибше у деякі більш складні, або, навіть, контроверсійні моменти, чи вони тримаються осторонь?
Більшість матеріалів «ОТБ-новин» далека від сенсаційності та є відтворенням офіційних повідомлень місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування. Єдиним виключенням у цьому стала інформація, подана у випуску «ОТБ-новин» (у вигляді дикторського синхрону) від 09.10.2015 р. – про те, що прикордонники знайшли в мешканки Донеччини у потягу Харків – Москва речовину, схожу на марихуану, – мала певні ознаки сенсаційності.
Інші сюжети про ВПО були новинарними, без аналітики та контроверсійності. Щоправда, матеріал про ярмарок вакансій для вимушених переселенців (22.10.2015 р.), організований Харківським обласним центром зайнятості та БФ «Карітас-Україна» був різнобічним, із заглибленням у проблеми ВПО при працевлаштуванні.
Чи «людські історії» висвітлюються заради «олюднення» журналістських матеріалів, чи вони ведуть до якісного журналістського розслідування?
У випусках «ОТБ-новин» відсутні журналістські розслідування. Крім того, часто використовується дикторський тест без будь-якого відео- чи фоторяду. Тому нерідко «людські історії» просто відсутні.
Чи ЗМІ тільки ідентифікують проблеми (що стосуються ВПО), чи вони намагаються сформувати громадський форум на місцевому рівні, направлений на вирішення проблеми?
Багато сюжетів ідентифікують проблеми ВПО, але при цьому спонукають і до вирішення даної проблематики.
Чи ЗМІ продукують власні оригінальні матеріали, чи вони просто використовують («перероблюють») інформацію, що її взято з новинних агенцій або національних ЗМІ?
Більшість повідомлень «ОТБ-новин» зроблені «за мотивами» інформації, отриманої від офіційних джерел – Харківської облдержадміністрації, Харківської міської ради, обласної прокуратури, Державної прикордонної служби тощо. З одного боку, це додає інформації фактологічної точності, а з іншої – перетворює журналістів на ретрансляторів офіційних відомостей.
Чи ЗМІ захищають певну точку зору, чи пропонують суспільству збалансоване та об’єктивне висвітлення проблеми?
Як правило, «ОТБ-новини» не «захищають» певну точку зору, а просто відтворюють інформацію, надану офіційними джерелами – без її критичного осмислення.
Чи ЗМІ здатні працювати з різними джерелами інформації (різними джерелами досвіду)? При використанні даних чи заяв офіційних осіб, чи журналісти підходять критично до такої інформації? Чи якісно вони перевіряють факти?
Здатні працювати з різними джерелами. Але роблять це рідко (див. попередній пункт).
Чи ЗМІ користуються коректною термінологією при висвітленні проблем ВПО, чи має місце використання принизливих і образливих формулювань?
У випусках «ОТБ-новин» журналісти користуються коректною термінологією при висвітленні проблем ВПО (і не тільки). Принизливих і образливих формулювань на адресу ВПО не зафіксовано.
Чи ЗМІ знають різницю між внутрішньо переміщеними особами та біженцями?
Так, журналісти використовували терміни «переселенці», «тимчасові переселенці» «внутрішньо переміщені особи» тощо, натомість слово «біженці» навіть не застосовувалось.
Чи були якісь політичні діячі чи партії, що не увійшли до цього ефіру, хоча вони були пов’язані з подіями навколо ВПО? Протягом якогось періоду часу, чи стало обминання певних партій чи осіб традиційним для цього ЗМІ?
Ні. Треба надати належне: «ОТБ-новини» уникали «джинсових» матеріалів, при цьому адекватних приводів для дієвого інформаційного приводу, пов’язаного з тематикою ВПО, у політичних партій, ймовірно, не знайшлося.
Чи намагався цей ЗМІ включити різні точки зору та різну інформацію у своїх матеріалах про ВПО?
У більшості сюжетів – ні, обмежувалися офіційною інформацією.
Чи ви помітили якісь прояви заангажованості чи спотворення інформації або маніпулювання інформацією з боку ЗМІ? (Стандарти ЗМІ)
(БУДЬ-ЛАСКА, ВКАЖІТЬ НОМЕР МАТЕРІАЛУ ТА ЧАС ТА ЗРОБІТЬ ПОВНЕ ОПИСАННЯ
Таких проявів не зафіксовано.
Чи відео, фотографії чи графічні зображення, що їх було використано у репортажах, представляють тему чесно та чи вони відповідають темі репортажів? Чи представлені зображення чітко віддзеркалюють фактичне положення речей?
Так, відеоряд відповідав темам сюжетів репортажів. Утім нерідко відеоряду взагалі НЕ було – «ОТБ-новини» обмежувалися дикторським синхроном. Однак і випадків маніпуляцій з використанням відео чи графічних зображень не зафіксовано
Будь-ласка, зазначте будь-які заяви чи матеріали, що їх за вашим відчуттям було спотворено, чи вони є неправдивими, чи містять упереджену інформацію щодо ВПО.
(БУДЬ-ЛАСКА, ВКАЖІТЬ МАТЕРІАЛ ТА ЧАС ЕФІРУ, ТА ПРОЦИТУЙТЕ ДОСЛІВНО):
Таких матеріалів протягом здійснення моніторингу не зафіксовано.
Чи журналіст використовує заяви, що не базуються на фактах?
Ні, таких фактів не зафіксовано.
Чи журналіст використовує мову чи описи, що є лестивими чи принижуючими по відношенню до ВПО?
Таких сюжетів протягом здійснення моніторингу не зафіксовано.
Чи журналіст робить заяви, що їх можна розцінити як нападки на ВПО?
Заяв, опосередкованих чи прямих нападок на ВПО з боку журналістів «ОТБ-новин» протягом звітного періоду не зафіксовано.
Чи журналіст видає за факт неперевірені заяви?
Таких непрофесійних дій (чи «професійних» маніпуляцій) не зафіксовано.
Чи мали місце тексти чи мова, що, за вашим відчуттям, були ангажованими чи спотворювали зміст? Будь-ласка, опишіть якомога детальніше. (БУДЬ-ЛАСКА, ВКАЖІТЬ МАТЕРІАЛ ТА ЧАС ЕФІРУ ТА ДОСЛІВНО ПРОЦИТУЙТЕ):
Ні, таких проявів не зафіксовано.
Чи журналіст використовує певні слова чи мову, що сприяють створенню негативного чи позитивного іміджу ВПО?
Ні, матеріали подавалися об’єктивно. І мали, як правило, позитивну тональність до ВПО. Проте в сюжеті від 09.10.2015 р. мало місце зазначення регіону походження (Донеччина) особи, звинуваченої у кримінальному правопорушенні, що є недоречним та таким, що може спричинити спотворене сприйняття ВПО.
Чи маєте якісь інші коментарі? (Це для експорту в блог)
З одного боку, матеріали «ОТБ-новин» віддають певною консервативністю та іноді схожі на випуски часів «застою». З іншого, підхід у висвітленні інформації, який ґрунтується на поданні відомостей, отриманих з офіційних джерел, дозволяє уникати явних перекосів та хиб. Однак і на цьому тлі можливі проблемні моменти, дотичні м’яким проявам мови ворожнечі, спричинені непрофесійною подачею інформації, наприклад, з боку правоохоронних органів (на кшталт зазначення регіону походження кримінальників).