"Подільські вісті"
ВПО
2015-11-24 00:00:00
Хмельницька обл.
Індивідуальний звіт
Загальні враження і висновки
У всіх нижче зазначених газетах колективи редакцій намагаються висвітлити
найактуальніші події в області та місті, районі, пов’язуючи їх з загальноукраїнським контекстом та життям в країни. Про це свідчать рубрики, які в різних виданнях повторюються: новини, політика, економіка, культура та освіта, спорт, історія, кримінал, здоров’я та поради, реклама, програма телебачення і (у жовтні) – політична реклама.
- Газета «Подільські вісті» – орган обласної ради та обласної державної
адміністрації.
Найактуальнішою темою, якій виділялося до 27% газетної площі найповніших
шестисторінкових випусків газети була тема цьогорічних виборів до місцевих органів влади. При цьому слід зазначити, що одну із цих шести сторінок займала телевізійна реклама. Виборчі матеріали подавалися в різноманітних варіантах: як офіційна інформація для виборців, рекламні картинки, в рубриці «Вибори -2015» – виборча реклама політичних cил і кандидатів, до прихованої реклами тих чи інших політичних сил або кандидатів в місцеві депутати чи на посаду міського голови – джинси, яка друкувалася під виглядом інтерв’ю чи під наступними рубриками: поговоримо відверто, позиція, реалії, політикум, добрі справи, влада, точка зору і, навіть, у таких рубриках до яких, на перший погляд, важко прив’язати виборчу тематику, а саме: народ і армія, здорова земля – здорова нація, ваше здоров’я, свята.
Наступною темою, якій відводиться перша сторінка часопису та частина другої або вся
друга(в залежності від кількості матеріалу та інформації), як правило відводиться для висвітлення офіційних подій в області, що стосуються діяльності посадових осіб, в основному голови обласної державної адміністрації та Президента, кабінету міністрів та інших керівників держави.
В числах, які виходять у вівторок обов’язково подається бліц-аналіз подій в Україні,
тому цю колонку на першій сторінці газети теж слід вважати одною з тем, тому що вона є регулярною.
Наступна тема, публікації на яку наявні майже в кожному числі газети «Подільські
вісті», це військові події на сході країни. Суб’єктами цієї теми є учасники бойових дій, як командири так і рядові солдати. Як правило це статті різні за площею від пів-сторінки до невеликих заміток і їх героями є як діючі військовослужбовці, так і ті, яким пощастило повернутися додому після багатомісячного перебування в полоні у ворога і ті, що поклали своє життя захищаючи незалежність країни від російських загарбників.
Регулярною темою є спортивні публікації на останній сторінці, практично кожного
номера газети, де читач знайомиться із спортивними новинами в Хмельницькій області, а також із досягненнями спортсменів Хмельницької області в змаганнях, які проводяться в країні чи за кордоном.
Рубрика, яка є регулярною і періодично з’являється в газеті має назву «Політичні
гойдалки». В ній публікуються листи читачів на дуже різну суспільно-політичну тематику. Такі листи дуже часто є дискусійними, тому що віддзеркалюють дуже різні погляди на одні і ті ж проблеми, які в них підіймаються, але внаслідок регулярності цієї рубрики протягом років, вважаю, що можна розглядати рубрику як самостійну тему – майданчик для дискусій читачів.
Окремою темою, якій надається половина або майже вся остання сторінка часопису раз на місяць є сторінка для сімейного читання під назвою «Любисток». Це правдиві розповіді про непрості життєві випадки та долі людей.
Наступна тема, яка в тих же площах теж раз в місяць займає останню сторінку газети
називається «Господар». Тут друкуються різноманітні господарські поради.
Суб’єктами вище зазначених тем цілком могли б бути вимушено переміщені особи.
Але протягом місяця в газеті «Подільські вісті», при кількості 800760 знаків в усіх числах, не було жодної публікації пов’язаної з перебуванням вимушено переміщених осіб в області.
- Газета «Проскурів» - орган Хмельницької міської ради
Шістнадцятисторінковий тижневик, що висловлює офіційну позицію міської ради.
Перші сторінки надаються для офіційних повідомлень про події в області і обласному центрі. Тут в публікаціях, в основному, фігурують представники міської влади м. Хмельницького та представники депутатського корпусу Хмельницької міської ради. Рубрика другої сторінки тижневика має промовисту назву «Місто і влада». Характерною особливістю жовтневих чисел газети є те, що велика кількість депутатів Хмельницької міської ради раптом захотіла прозвітувати про свою роботу на своїх округах саме у жовтні. Не всім, звичайно, вдається втрапити на цю сторінку, тому трапляються і на наступних сторінках. Вони супроводжуються в обов’язковому порядку фотографіями особи депутата, який звітує. Адже всіх хто розповідає про свої досягнення у виконанні наказів виборців можна знайти в списках кандидатів в депутати цьогорічної виборчої кампанії до місцевих рад. Особливе місце виділено виконуючому обов’язки міського голови, який у формі інтерв’ю, не тільки розповідає про свою діяльність, але й читачі газети можуть помилуватися його фотографією в юності (симпатичний бравий юнак у військовій формі), побачити батьків, що виховали таку особистість, пересвідчитись, що він викроює час для сім’ї (фото з онуком). А всього в підвальній статті п’ять фотографій.
В наведених прикладах особливістю є те, що не всі публікації можна зарахувати до «джинси», але всі вони в тій чи іншій мірі працюють на виборчий процес до місцевих виборів.
Жодне число газети не обходиться без самої актуальної тематики сьогодні – військові
дії на сході країни. Як і в обласній газеті суб’єктами цієї теми є учасники бойових дій, як командири так і рядові солдати. Ці статті теж різні за площею від пів-сторінки до невеликих заміток і їх героями є як діючі військовослужбовці, волонтери, ті, яким не пощастило повернутися додому поклавши своє життя захищаючи незалежність країни від російських загарбників. Але з’явилася ще одна категорія військових – це військовики, які є кандидатами в депутати місцевих рад.
Обов’язковою темою є спортивні події Хмельниччини і в першу чергу в обласному
центрі. Спортивні матеріали розміщуються регулярно на дванадцятій сторінці, практично кожного номера газети, де читач знайомиться із спортивними новинами.
Приємною віддушиною від політичної суєти і повсякденних проблем, які сипляться зі
сторінок газети на читача є рубрики «Культурна панорами», «Культурологія» і «Літературна сторінка». З новинами обласного театру, творчістю людей мистецтва, літературними новини, інформацією про виставки інші культурні події читач знайомиться у цій рубриці.
Рубрика «Колонка редактора», яка теж є регулярною в кожному числі тижневика,
завжди привертає увагу. Варто віддати належне редактору, що він в цій короткій рубриці, піднімаючи питання морально – етичні, історичні, суспільно – політичні, спонукає читача думати, нагадує йому, про вічні істини, які були, є і будуть актуальними для людей і суспільства в цілому.
Суб’єктами вище зазначених тем цілком могли б бути вимушено переміщені особи.
Але протягом місяця в газеті «Проскурів», при сумарній кількості 623867 знаків у всіх числах, за місяць не було жодної публікації пов’язаної з перебуванням вимушено переміщених осіб в області.
- Приватна газета «Подолянин»
Досить об’ємний тижневик, що видається на двадцяти сторінках із додатком на
дванадцять сторінок. Це одна перших приватних газет зареєстрованих в Хмельницькій області (виходить з 26 грудня 1992 року). Але при цьому варто зразу ж зазначити, що хоч це є і приватна газета, вона не виділяється незалежною думкою і вмінням боронити власну редакційну позицію з тих чи інших питань, особливо, якщо вони суперечать думці місцевої влади. Та незважаючи на це «Подолянин» є популярною газетою в місті, а особливо в районі, тому що приділяє значну увагу висвітленню життя району, і має досить значне число передплатників серед фізичних і юридичних осіб.
Перша і друга (майже завжди) сторінки тижневика часто офіціоз про події в місті і
районі. Числа жовтня місяця рясніють передвиборчими матеріалами, а політична партійна реклама майорить різним кольорами з першої сторінки. Третя, четверта, п’ята, а ближче до 25 жовтня – шоста і сьома, заповнені агітаційними матеріалами, але всі вони в рубриці «Політика» і «Суспільство» та з позначкою «Вибори – 2015. Передвиборча агітація». Потрібно надати належне, що в газеті немає такої кількості «джинси», як в двох попередніх: «Подільські вісті» і «Проскурів».
Зрозуміло, що військова тематика теж не сходить зі сторінок газети. Ще раз варто
зазначити, що ця тематика дійсно є самою актуальною серед громадян і її тимчасово замінила тематика виборів до органів місцевої влади.
Обов’язковими і регулярними є сторінки (причому завжди однакової площі):
«Культурний простір», «Швидше, вище, активніше» і завжди цікава – історична рубрика.
Варто зазначити, що окремі читачі зізнаються, що лише за історичної рубрики читають «Подолянин». Не тільки інформація про проблеми сільського життя приваблює сільського читача до газети «Подолянин», але й на вище зазначеній історичній сторінці дуже часто можна прочитати про історичні події в селах району, про їх історію тьа про минулі події пов’язані з цими населеними пунктами.
Сторінка «Культурний простір», як і попередній газеті знайомить читача з
майбутніми і тими, що вже відбулися культурними подіями в районі, місті, області.
«Швидше, вище, активніше» - інформує про спортивне життя Хмельниччини і досягнення та перемоги місцевих спортсменів на різноманітних спортивних заходах і змаганнях.
Сторінка «Інформбюро» інформація для читача на найрізноманітніші теми: від
оголошень офіційного характеру до курйозних повідомлень.
В «Літературному клубі» - коротенькі літературні новинки від початківців до
визнаних майстрів літератури.
На сторінці «Здоров’я» є багато порад і рецептів для покращення здоров’я і
попередження хвороб.
Враховуючи приватний характер тижневика «Подолянин» редакція виділяє
величезні площі для приватних оголошень найрізноманітнішого характеру, як від фізичних так і від юридичних осіб. Від кількох рядків до кольорових картинок на пів сторінки. Такі оголошення займають цілу газету в газеті. Крім того бажаючі можуть розмістити привітання на будь-який смак і розмір для будь-кого. Сім – вісім сторінок обов’язково займає телепрограма на наступний тиждень.
Як і в попередніх зразках преси протягом місяця в газеті «Подолянин» ніякої
інформації, жодної публікації про проблеми чи життя пов’язані з перебуванням вимушено переміщених осіб в місті, районі чи області не було, при сумарній кількості 653560 знаків у всіх числах, за місяць.
Підводячи підсумок огляду трьох видань Хмельницької області: обласної газети
«Подільські вісті» - офіційного органу Хмельницької обласної державної адміністрації та обласної ради, офіційного органу Хмельницької міської ради – газети «Проскурів» та приватного тижневика «Подолянин» можна зробити наступні висновки:
- Проблеми вимушено переміщених осіб вирішені і їх не існує
- Органи влади настільки якісно вирішують проблеми вимушено переміщених осіб,
що про них немає необхідності повідомляти в ЗМІ.
- Місцеві ЗМІ з якихось причин не цікавлять проблеми вимушено переміщених осіб.
Консультант – Юрій Ануфрієв
Індивідуальний звіт
(період з 24 по 31 жовтня 2015 року)
Загальні враження і висновки
Протягом періоду з двадцять четвертого по тридцять перше жовтня у всіх нижче
зазначених газетах колективи редакцій намагалися висвітлити найактуальніші події в області та місті, районі, пов’язуючи їх з загальноукраїнським контекстом та життям в країни. Про це свідчать рубрики, які в різних виданнях повторюються: новини, політика, економіка, культура та освіта, спорт, історія, кримінал, здоров’я та поради, реклама, програма телебачення і (у жовтні) – політична реклама. При цьому слід зазначити, найактуальнішою подією останнього тижня(24 – 31.10.15.) жовтня був власне день голосування на місцевих виборах та результати голосування, до яких була привернута вся увага.
- Газета «Подільські вісті» – орган обласної ради та обласної державної
адміністрації(протягом звітного періоду було лише 2 числа газети).
Виборча тематика не була найактуальнішою темою обох чисел газети, які з’явилися у
вівторок і четвер відповідно. Лише по одній публікації присвяченій результатам виборчих перегонів було розміщено в кожному числі двох останніх номерів газети «Подільські вісті». У цих числах уже не було передвиборчих матеріалів, які подавалися в різноманітних варіантах: як офіційна інформація для виборців, рекламні картинки, в рубриці «Вибори -2015» – виборча реклама політичних cил і кандидатів, до прихованої реклами тих чи інших політичних сил або кандидатів в місцеві депутати чи на посаду міського голови – джинси, яка друкувалася під виглядом інтерв’ю чи під наступними рубриками: поговоримо відверто, позиція, реалії, політикум, добрі справи, влада, точка зору і т п.
Тепер на перших сторінках переважала офіційна інформація про події в області, що
стосуються діяльності посадових осіб, в основному голови обласної державної адміністрації, Президента, кабінету міністрів та інших керівників держави.
В номері за вівторок обов’язковий бліц-аналіз подій в Україні, який є регулярним. Отже після закінчення виборчих перегонів темами обох останніх чисел стали
побутові проблеми населення(субсидії, теплопостачання, ЖКГ, приватизація місцевого
підприємства), негайно з’явилася регулярна сторінка для здоров’я, а на останній сторінці звичні спортивні публікації, де читач знайомиться із спортивними новинами та спортсменами в Хмельницькій області, більше місця отримали публікація на тему мистецтва. При цьому слід зазначити, що одну із цих шести сторінок, як завжди, займала телевізійна реклама. Незмінною залишилася площа оголошень.
Ще не настав час для регулярної рубрики, яка періодично з’являється в газеті під
назвою «Політичні гойдалки»(кандидати лише перетворюються в депутатів). В ній публікуються листи читачів на дуже різну суспільно-політичну тематику. Такі листи дуже часто є дискусійними, тому що віддзеркалюють дуже різні погляди на одні і ті ж проблеми, які в них підіймаються, але внаслідок регулярності цієї рубрики протягом років, вважаю, що можна розглядати рубрику як самостійну тему – майданчик для дискусій читачів.
Суб’єктами будь-якого числа, із останніх двох вище зазначених номерів газети, могли
б бути вимушено переміщені особи. Але протягом тижня в газеті «Подільські вісті», не було жодної публікації пов’язаної з перебуванням вимушено переміщених осіб в області.
- Газета «Проскурів» - орган Хмельницької міської ради(протягом звітного
періоду було лише одне число газети)
Шіснадцятисторінковий тижневик, що висловлює офіційну позицію міської ради.
Перші сторінки надаються для офіційних повідомлень про події в області і обласному центрі. Тут в публікаціях, в основному, фігурують представники міської влади м. Хмельницького та представники депутатського корпусу Хмельницької міської ради. Рубрика другої сторінки тижневика має промовисту назву «Місто і влада».
На відміну від обласної газети «Подільські вісті» в останньому жовтневому числі газети «Проскурів» результатам виборів виділено значно більше площі: перша і половина третьої(продовження) сторінки. Матеріал ілюстровано фотографіями виборчого процесу.
Це приблизно 21 відсоток корисної площі(якщо відкинути оголошення, рекламу і офіціоз).
Окремо виділено передвиборчі змагання за посаду міського голови міста Хмельницького та акцентовано увагу на двох кандидатах, які змагатимуться за цю посаду у другому турі виборів, що пройдуть 15-го листопада.
Друга і дванадцята сторінки «Місто і влада» про роботу міської ради з громадянами з різних питань. Половина третьої, четверта, п’ята відповідно поточні події, рубрики «Суспільство» і «Соціум». На тринадцятій сторінці – «Спорт», де висвітлюється спортивне життя міста. Значні площі цього номера виділені під культуру: чотирнадцята сторінка – «Культурна панорама», п’ятнадцята – «Літературна сторінка». З новинами обласного театру, творчістю людей мистецтва, літературними новинами, інформацією про виставки інші культурні події читач знайомиться у цій рубриці. Всі публікації супроводжуються безліччю фотографій, що розширює уяву про події, про які пише автор.
Отже весь номер інформативний і у ньому вже немає солодкої передвиборчої
«джинси».
Рубрика «Колонка редактора», яка теж є регулярною в кожному числі тижневика,
завжди привертає увагу. Варто віддати належне редактору, що він в цій короткій рубриці, піднімаючи питання морально – етичні, історичні, суспільно – політичні, спонукає читача думати, нагадує йому, про вічні істини, які були, є і будуть актуальними для людей і суспільства в цілому.
Суб’єктами вище зазначених тем цілком могли б бути вимушено переміщені особи.
Але як і в «Подільських вістях» протягом останнього жовтневого тижня в газеті «Проскурів», не було жодної публікації пов’язаної з перебуванням вимушено переміщених осіб в обласному центрі чи області.
- Приватна газета «Подолянин» (протягом звітного періоду було лише одне число газети)
Досить об’ємний приватний тижневик, що видається на двадцяти сторінках із
додатком на дванадцять сторінок і є популярною газетою в місті, а особливо в районі, тому що приділяє значну увагу висвітленню життя району, і має досить значне число передплатників серед фізичних і юридичних осіб.
Перша і друга (як завжди) сторінки тижневика – офіціоз про події в місті і
районі. Але майже вся перша сторінка останнього жовтневого числа «Подолянин» присвячена перемозі на місцевих виборах діючого міського голови. Виборчій тематиці виділена третя і четверта сторінки номера. Але якщо на третій сторінці нудні подяки партійних лідерів виборцям, які проголосували за них, то на четвертій, теж на виборчу тематику, жива розповідь про хід виборчого процесу, проблеми членів виборчих комісій і рядових виборців, недоліки закону і намагання його обійти окремими суб’єктами виборчого процесу. Отже в «Подолянині» виборчій тематиці надали біля 30 відсотків корисної площі газети.
У цьому номері зникли заповнені агітаційними матеріалами рубрики «Політика», «Суспільство», «Вибори – 2015. Передвиборча агітація».
Військова тематика не сходить зі сторінок газети. Ще раз варто зазначити, що ця
тематика дійсно є самою актуальною серед громадян і її тимчасово було замінила тематика виборів до органів місцевої влади. Цього разу це уся п’ята сторінка.
Обов’язковими і регулярними є сторінки (причому завжди однакової площі):
«Культурний простір», «Швидше, вище, активніше» і завжди цікава – історична рубрика, яка завжди цікаво і фахово готується і окремі читачі зізнаються, що лише за історичної рубрики читають «Подолянин»..
Сторінка «Культурний простір», як і попередній газеті знайомить читача з
майбутніми і тими, що вже відбулися культурними подіями в районі, місті, області.
«Швидше, вище, активніше» - інформує про спортивне життя Хмельниччини і досягнення та перемоги місцевих спортсменів на різноманітних спортивних заходах і змаганнях.
У цьому числі тижневика – це відповідно шоста, сьома і восьма сторінки. На
дев’ятій сторінці матеріали до дня соціального працівника.
Сторінки «Інформбюро» - інформація для читача на найрізноманітніші теми: від
оголошень офіційного характеру до курйозних повідомлень та сторінка «На всі випадки життя» довершують номер (не рахуючи декількох сторінок оголошень та телереклами).
Враховуючи приватний характер тижневика «Подолянин» редакція виділяє
величезні площі для приватних оголошень найрізноманітнішого характеру, як від фізичних так і від юридичних осіб. Від кількох рядків до кольорових картинок на пів сторінки. Такі оголошення займають цілу газету в газеті. Крім того бажаючі можуть розмістити привітання на будь-який смак і розмір для будь-кого. Сім – вісім сторінок обов’язково займає телепрограма на наступний тиждень.
Як і в попередніх зразках преси протягом звітного періоду(24 – 31 жовтня ц.р.) в
газеті «Подолянин» ніякої інформації, жодної публікації про проблеми чи життя пов’язані з перебуванням вимушено переміщених осіб в місті, районі чи області не було.
Підводячи підсумок огляду трьох видань Хмельницької області за період з 24 по 31
жовтня 2015 р.: обласної газети «Подільські вісті» - офіційного органу Хмельницької обласної державної адміністрації та обласної ради, офіційного органу Хмельницької міської ради – газети «Проскурів» та приватного тижневика «Подолянин» можна зробити наступні висновки:
- Проблеми вимушено переміщених осіб вирішені і їх не існує. (Сумнівно!)
- Органи влади настільки якісно вирішують проблеми вимушено переміщених осіб,
що про них немає необхідності повідомляти в ЗМІ. (Сумнівно!)
- Місцеві ЗМІ з якихось причин не цікавлять проблеми вимушено переміщених осіб.
(Однією з причин може бути те, що протягом жовтня місяця це були передвиборчі перегони та підведення підсумків виборчих змагань, а вимушено переміщені особи не є суб’єктами виборчого процесу і, навіть, не є, в переважній більшості, виборцями).
Консультант – Юрій Ануфрієв