"Деснянська правда"
Звіт 24.10-31.10.2015
2015-11-01 00:00:00
Чернігівська обл.
ЗВІТ
за результатами моніторингу чернігівської преси щодо внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та місцевих виборів з 24.10 по 31.10.2015 року
Об’єктами моніторингу друкованих ЗМІ в Чернігівський області є газети «Деснянська правда», «Гарт» та «Черниговские новости. Семь дней».
«Деснянська правда» – щотижневе обласне видання, співзасновниками якого є Чернігівська обласна рада, облдержадміністрація та первинна організація журналістів редакції. Газета виходить по четвергах. Тираж 5101. Виходить українською. Обсяг – 12 друкованих аркушів.
Чернігівський обласний тижневик «Гарт» – обласне видання. Співзасновники – Чернігівська обласна рада та трудовий колектив редакції. Газета виходить по четвергах. Тираж 74752. Виходить українською та російською мовами. Обсяг – 20 друкованих аркушів.
«Черниговские новости. Семь дней» – міська щотижнева чернігівська приватна газета. Засновник – ООО «Чернігівська медіа група». Газета виходить по четвергах. Тираж – 6000. Виходить російською. Обсяг – 28 друкованих аркушів.
Чернігівська друкована преса впродовж періоду з 24 по 31 жовтня 2015 року висвітлювала тему ВПО набагато активніше (2,5% від загального обсягу газет, що досліджувалися) ніж у виборчий період (0,3%). На це є декілька причин. По-перше у період виборів контент газет наповнювався переважно замовними матеріалами та передвиборчою агітацією кандидатів, тобто вибори – це була першочергова тема. Коли ж вибори закінчилися, ЗМІ мали змогу звернути увагу до суспільно важливих тем, в тому числі внутрішньо переміщених осіб та приділити їм більше матеріалу, а не тільки пару абзаців, як зазвичай було до цього.
Якщо раніше теми ВПО, що зустрічались в пресі, в основному мали інформативний характер і як правило це була частина (1-2 абзаци) більш ширшої за обсягом і темою статті, то після виборів ЗМІ можуть дозволити опублікувати матеріал на цілій шпальті (газета «Черниговские новости. Семь дней» за 29.10.2015 стаття «Где справедливость? История переселенца-медика» та стаття «Куда податься. Где искать помощи внутренне перемещенным лицам»).
За період з 24.10.2015 по 31.10.2015 моніторингу інформація про внутрішньо переміщених осіб зустрічалась у 4 статтях, що майже у 2 рази менше ніж у період з 1.10.2015 по 23.10.2015 (9 статей). Натомість за кількістю знаків публікації за цей період (12752 знаків) перевищили публікації у виборчий період (6011 знаків) більш ніж у 2 рази.
Суб’єктами моніторингу виступали:
- внутрішньо переміщені особи, присвячено 10573 знаків в нейтральній тональності;
- Уряд, присвячено 1750 знаків в нейтральній тональності;
- регіональні держадміністрації, присвячено 420 знаків в нейтральній тональності;
Якщо брати розподіл за темами, то найбільше згадувалась тема «Соціальна адаптація та життя в громаді» – 9969 знаків (78,2% від загального контенту про ВПО). Також згадувались теми «Працевлаштування» (2439 знаків, 19,1%) та «Державна допомога» (344 знаки, 2,7%).
Загалом ЗМІ уникали сенсаційності при висвітленні проблем ВПО. Але що стосується матеріалу щодо переселенця-медика, то ЗМІ зробило матеріал, намагаючись зазирнути глибше та аналізуючи його життя та проблеми, з якими ВПО стикається під час переселення з Луганську до Чернігова. Решта матеріалів базувалась на офіційних прес-релізах, заявах офіційних осіб облдержадміністрації тощо. Тобто за період моніторингу зі сторони в основному ЗМІ не було аналітики, аналізу складних і контроверсійних моментів, можна сказати ЗМІ спиралися лише на факти або заяви і промови офіційних осіб.
В статті газети Черниговские новости. Семь дней» за 29.10.2015 «людська історія» про переселенця-медика з Луганська висвітлюється для «олюднення» журналістських матеріалів. Проблеми, що стосувалися внутрішньо переміщених осіб, в газетах тільки означувалися, переважно в матеріалах за участю місцевих органів влади.
Контент, який з’являвся в пресі і стосувався ВПО, як правило був власним, тобто при написанні матеріалу журналіст використовує власні записи чи офіційні прес-релізи.
За період моніторингу, у всіх друкованих матеріал вживався термін внутрішньо переміщена особа.
Цікавим є те, що кожна газета подавала матеріал, який не повторювався в інших. Якщо тема ВПО була пов’язана з місцевими органами влади, то такі матеріали публікувалися в обласній комунальній газеті «Деснянська правда».
Під час моніторингу не було помічено жодних проявів заангажованості, упередженості чи викривлення інформації. ЗМІ подавали інформацію про внутрішньо переміщених осіб, керуючись основними журналістськими стандартами, готуючи якісні та достовірні матеріали про дану категорію населення України.
В газеті «Черниговские новости. Семь дней» за період з 24 по 31 жовтня 2015 ВПО згадувався 2 рази за темою «Соціальна адаптація та життя в громаді» (9969 знаків, в нейтральній тональності). Суб’єктами були переселенці (7790 знаків або 78,1% від загальної кількості знаків про ВПО в цій газеті), Уряд (1759 знаків, 17,6%) та регіональні держадміністрації (420 знаків, 4,2%).
В даному номері газети тема ВПО згадується в двох статтях. Перша стаття присвячений переселенцю зі Сходу, який 20 років пропрацював в «швидкій» в Луганську. Коли він переїхав до Чернігова, то влаштувався на таку ж роботу. Проте медика лишили усіх надбавок, тому що як з’ясувалось в його трудовій книжці стоїть печать ЛНР. Тому йому залишається виживати на 700 гривень на місяць, так як держава не надала йому ані безкоштовного житла ані соціальної допомоги. Чоловік написав гнівний пост в соціальних мережах щодо цього, і до нього спочатку звернулись телевізійники щодо висвітлення проблеми, а згодом з’явився матеріал в «Семь дней». Взагалі щодо цієї статті, то журналіст «Семь дней» зробив розширений матеріал, намагаючись зазирнути глибше у цю проблему. Він дотримується балансу, намагаючись уникати сенсаційності при висвітлення проблем ВПО. Взагалі публікуючи розширене інтерв’ю з переселенцем (майже шпальта газети), крім нього, журналіст цікавиться точкою зору юриста і радника з справ переселенців.
Друга стаття носить більш інформативний характер, тому що тут дається інформація щодо радника з питань переселенців у Чернігівській області Надії Едієвої. Також тут даються контакти служб Чернігівської державної адміністрації, які займаються питаннями переселенців, і в разі чого до них можна звернутися.
В статті щодо медика-переселенця показана справжня «людська історія», яка по-перше висвітлюється заради «олюднення» матеріалу, а по-друге висвітлення проблеми допомоги переселенців, а також вирішення проблем працевлаштуванню, та стажу, який через печатку ЛНР, є недійсним. Навіть радник з питань переселенців говорить, що існує положення, яке регламентує порядок дій в випадку, якщо трудова книжка залишилася в зоні АТО. А якщо вона видана окупантами – то тоді нема. Тобто ця проблема потребує уваги на рівні Уряду. ЗМІ на прикладі однієї людини, піднімає нагальну тему для багатьох переселенців. Проте стаття виглядає не закінченою, тому що радник з питань переселенців, до якої звертається журналіст, говорить, що проблема існує і на сьогодні вона не вирішена. ЗМІ пропонують суспільству збалансоване та об’єктивне висвітлення проблеми. Вони спочатку беруть інтерв’ю у переселенця, згодом у радника з питань переселенців. Вона підтверджує, що наразі існує така проблема і шляхів поки що її вирішення нема.
За період з 24 по 31 жовтня 2015 в газеті «Деснянська правда» 2 рази зустрічались публікації щодо ВПО. Найбільше уваги присвячено темі «Працевлаштуванння» (2439 знаків або 87,6% від загальної кількості знаків про ВПО в цій газеті) та «Державна допомога» (344 знаки або 12,4%).
В даному номері газети тема ВПО згадується 2 рази. При цьому ЗМІ тримаються осторонь, публікуючи при цьому тільки факти й не намагаючись зазирнути глибше. Тема ВПО носить інформативний характер. Так в першому випадку до Дня працівника соціальної сфери підготовлено інтерв’ю з директором Чернігівського обласного центру зайнятості Лідією Падалкою, в якому вона в тому числі розповідає і про переселенців, скільки їх звернулось у пошуках роботи, скільки працевлаштовано, наскільки уваги потребує становище ВПО на ринку праці та ін. Так під час інтерв’ю директор Центру зайнятості області зазначила, що в пошуках роботи звернулося 1267 переселенців, з яких 809 – отримали статус безробітного, 304 з них працевлаштовано. Переважна більшість з перебуваючи на обліку залучена до активних програм зайнятості, а саме: 214 – взяли участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, 37 – направлено на професійне навчання. Зазначено, що становище внутрішньо переміщених осіб на ринку праці потребує особливої уваги, адже пошук роботи для громадян цієї категорії все ще залишається проблематичним. конкретні цифри та факти, отже об’єктивно висвітлюється стан проблеми на сьогодні.
А у другому випадку теж з нагоди Дня працівника соціальної сфери мова йде про Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, де теж затонуто тему переселенців, скільком переселенцям і на яку суму було надано матеріальну допомогу. Зазначено, що десяти особам, які переміщені з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, робочими органами відділення було надано матеріальне забезпечення на загальну суму 92,5 тис. грн., з яких допомога по тимчасовій непрацездатності склала 8,7 тис. грн. і по вагітності та пологах – 83,8 тис. грн. Тобто в обох статтях надаються
Отже в обох випадках маємо об’єктивне висвітлення проблеми, для висвітлення використовувалися тільки одне джерело інформації, тобто це були або прес-релізи або інтерв’ю, заяви офіційних осіб.
В «Гарті» за період з 24 по 31 жовтня 2015 публікації, що стосувалися б внутрішньо переміщених осіб, були відсутні.
Таким чином, бачимо після виборів ЗМІ почало трохи більше приділяти увагу темам пов’язаним із внутрішньо переміщеними особами. І це стосується не тільки офіційних заяв чи заходів, пов’язаних з внутрішньо переміщеними особами, а висвітлення «людських історій» переселенців, ті які мають проблеми з соціальною адаптацію та дійсно потребують допомоги від держави чи від місцевих органів влади.