Рівне 1
Звіт про моніторинг телеканалів на предмет висвітлення проблем ВПО за період 24 – 31 жовтня 2015 року.
2015-11-02 12:30:00
Рівненська обл.
Загальні враження
Загалом до моніторингу увійшло 3 телеканали місцевого телебачення: Рівне-1, ТК Сфера, Рівненська ОДТРК (РТБ).
За період моніторингу з 24 по 31 жовтня, на обраних для моніторингу телеканалах, матеріалів з тематикою ВПО не було.
Даремні сподівання
З огляду на те, що до виборів була прес-конференція щодо можливості переселенців брати участь у виборах, були очікування, що журналісти стежитимуть за цим процесом і у випусках новин будуть сюжети про голосування ВПО чи про результати підрахунку голосів за кандидатів-переселенців, оскільки мені відомо, що такі були. Навіть були сюжети про те, як пройшов день виборів у бурштинокопачів, але і там не було ВПО.
Очікування не були виправдані - на жодну із зазначених тем, сюжетів у новинах не було.
Знову ж таки складається враження, що журналістам (і, мабуть, редакторам новин) не цікаво створювати для новин сюжети про ВПО. Тому і побачити у випусках новин як у день голосування голосували переселенці чи який результат отримали кандидати-переселенці, за підсумком встановлення результатів виборів, не були виправдані, хоча на мою думку, про це цікаво було б подивитись.
Як починався тиждень
З понеділка, 26 жовтня, новини починались з висвітлення про перебіг голосування у день виборів, як в м. Рівне так і в області в цілому, попередніх результатів підрахунку голосів, коментарів представників громадських організацій, які стежили за виборами. З кожним наступним днем у новинах уточнювали інформацію з ТВК, щодо встановлення остаточних результатів підрахунку голосів з усіх виборів. Оскільки результати голосування виборців виявились досить неочікуваними, як і загалом по Україні, то значна увага журналістів була приділена переможцям, або майже переможцям виборів, які були мало очікуваними, а також до тих, хто програв. Подавались коментарі, брались інтерв’ю як у представників місцевих політсил, так і безпосередньо у кандидатів-переможців та переможених. Достатньою мірою приділялась увага журналістів до оцінки перебігу виборчої кампанії, дня голосування та підрахунку голосів від громадських організацій, що слідкували за виборами, а саме Рівненських «Комітету виборців України» та Громадянської мережі «ОПОРА». Про що, відповідно, були як сюжети про прес-конференції, так і окремі коментарі у доповнення та збалансування сюжетів, що стосувались виборчої тематики.
Крім виборів.. також вибори та інше…
Окремо слід зауважити, що мерська виборча кампанія в м. Рівне була досить запальною, тому журналісти з великою увагою стежили за цими перегонами та перебігом встановлення результатів голосування, реакцією кандидатів та думкою виборців та експертів, оцінюючи ситуацію на другий тур виборів міського голови. Також не були обділені увагою журналістів кілька інших, пов’язаних з виборами «гарячих точок» Рівненщини. Окрім виборчої тематики у новинах традиційно були сюжети культурної тематики, комунальної, традиційно вже останнім часом, бурштинової проблематики та новини спорту, що відбувались на Рівненщині. Таким чином, очевидним є те, що проблематика ВПО журналістів цікавила далеко не в першу чергу.
Як змінились випуски новин після виборів?
Не можна сказати, що випуски новин, по хронометражу або наповненості, суттєво змінились у порівнянні з випусками новин до дня голосування. Частка виборчої тематики приблизно збереглася, лише «джинса» була замінена на інформування громади про результати виборів, а також оцінку місцевих виборів як самими учасниками виборів(кандидатами), так і суб’єктами організації виборчого процесу чи тими, хто слідкував за виборами, частка інших сюжетів у новинах приблизно залишилась тією ж.
Підсумки
Підбиваючи короткий підсумок моніторингу телеканалів за весь період моніторингу у жовтні, для об’єктивної оцінки ситуації з представленням тематики ВПО з поміж інших новин на усіх трьох телеканалах з вибірки, хотілося б зазначити деякі цифрові показники.
До моніторингу входить 65 випусків новин (22 щоденні випуски новин на трьох телеканалах, за винятком випуску новин на ТК «Сфера» за 23 жовтня. Якого просто не було). Для більш кращого розуміння ситуації з представленням теми ВПО у теленовинах трьох телеканалів Рівненщини, можна навести частку «Хронометражу проблематики ВПО» у «Загальному хронометражі випусків новин» за 22 дні моніторингу – вона склала 2,06% (Загальний хронометраж випуску новин, с – 52344, Хронометраж проблематики ВПО, с – 1076). Важко сказати, наскільки ця частка є малою чи достатньою з одного боку, а з іншого боку зі 65 випусків новин у 9 є згадки про ВПО, при тому, що всі 9 згадок відносяться лише до двох телеканалів із трьох, що досліджувались.
Як зазначалось у попередньому звіті, склалася думка, що журналісти охоче додають у сюжети тему ВПО у випадках, коли ця тема трапляється їм сама, випадково, або відбуваються певні заходи в місті, які мають відношення до ВПО. Самі ж журналісти не показують власного продукту про ВПО у новинах, тому з впевненість можна стверджувати, що системного характеру роботи ЗМІ у питаннях висвітлення теми ВПО не спостерігається.
Розмірковуючи про можливі причини відсутності матеріалів про ВПО у новинах, варто також мати на увазі, що переселенці і самі не завжди та далеко не всі, хочуть, щоб їх показали по телевізору, тому це теж може бути причиною малої активності журналістів продукувати матеріали про ВПО, не раз отримавши негативні відповіді від переселенців, їх бажання було знищене. Місто порівняно мале для того, щоб показаних по телевізору не можна було впізнати в місті. Відомо, що переселенці тримають між собою контакт, також відомо, що при бажанні зробити якісний матеріал на тему ВПО, журналісти могли б без особливих труднощів знайти переселенців.
На мою думку, причину малої частки сюжетів спеціально на тему ВПО слід досліджувати глибше, залучаючи по окремо групи ВПО та ЗМІ, зокрема вивчаючи позицію як самих журналістів, так і редакторів новинних програм, або ж і власників телеканалів.