“Новини Полтавщини”
15-28 февраля
2016-02-28 00:00:00
Полтавська обл.
Аналітичний звіт по Полтавській області
У період з 15 по 28 лютого проведено моніторинг 8 інтернет-ресурсів Полтавської області, а саме: «Полтава.Інформацiйне агентство»; cайт 0532.ua; сайт «Кременчуцька газета»; «Кременчуцький Телеграф», сайт «ВПолтаве.інфо»,«Полтавщина », ОКІА «Новини Полтавщини», сайт «Коло».
Дані сайти мають в день від 2 до 6 тис. читачів.
Моніторинг також охоплював два регіональних телеканали - обласну телекомпанію «Лтава» та приватну телекомпанію «Візит» (Кременчук) - кожен випуск їхніх новин у середньому триває 20-26 хвилин, транслюється чотири рази на добу, а підсумкові новини тижня - близько години.
Моніторинг включав у себе і три друкованих видання - обласну суспільно-політичну газету «Зоря Полтавщини», «Телеграф» та комунальну газету «Вісник Кременчука».
Слід одразу зазначити, що жодна друкована газета Полтавської області за цей період не приділила своєї уваги темі внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
Кожен сайт публікує у середньому по 20-45 новин щоденно або по 280-500 матеріалів за звітний період. Із загального обсягу онлайн-ресурсів, лише 0,6% матеріалів було присвячено тематиці внутрішньо переміщених осіб (ВПО), що є на рівні з першою хвилею моніторингу (жовтень 2015 року).
Онлайн-ЗМІ багатогранно надавали інформацію з різних політичних та соціально-економічних питань, проте, висвітлення теми проблем ВПО журналісти відклали на останнє місце.
ЗМІ транслювали переважно офіційну інформацію з питань життєдіяльності регіону, зведення оперативних служб поліцейських, рятувальників і пожежників, депутатських комісій та сесій, проблеми житлово-комунальної сфери, транспорту, виділення земель учасникам АТО, грантові проекти в сфері енергозбереження, благодійність та діяльність волонтерів, суд у Полтаві над мером Харкова Геннадієм Кернесом та суд над засновником ТК «Візит» Олександром Мельником у Кременчуці. До речі, приватна кременчуцька телекомпанія «Візит» не зробила жодного телесюжету на тему ВПО.
Найактивніше за даний період висвітлювалися проблеми учасників АТО і пам'ятні заходи до річниці героїв «Небесної сотні».
Більшість сайтів лише один раз за 2 тижні моніторингу торкнулися теми переселенців, інтернет-видання «Полтавщина» - двічі, ОКІА «Новини Полтавщини» - чотири рази і лідером стала «Кременчуцька газета» - 5 матеріалів присвячені темі ВПО.
Найбільше уваги регіональні медіа приділяли при висвітленні «переселенців» таким проблемам: соціальна адаптація ВПО і життя в суспільстві (22,6%); освіта (0,7%); працевлаштування (2,2%); житлові проблеми (1,9%); бізнес (46,9) державна допомога (1,8%); благодійність (7,6%); соціальна напруга (5,6%); роль церкви (5,2%); резонансна тема (5,5%).
У висвітленнв суб'єктів дослідження онлайн-медіа найбільшу увагу приділяли самим ВПО (48,7%), міжнародним організаціям (26,5%), органам влади (11,4%), церкви (9,2%), НВО ( 3,5%) і волонтерам (0,8%).
За тональностю публікацій, онлайн-медіа зображували ньюс-меркерів волонтерів і церкву - «позитивно», НДО та міжнародні організації - нейтрально, ВПО - переважно нейтрально.
За результатами кількісного і якісного аналізів можна стверджувати, що полтавські ЗМІ уникали сенсаційності при висвітленні теми ВПО.
Повідомлення були інформативними або переробленими прес-релізами громадських організацій, передрук з інших ЗМІ був лише один. Однак журналіст і активіст Роман Повзик розмістив свій аналогічний матеріал щодо семінару практично на всіх сайтах.
При висвітленні особливостей життя вимушених переселенців, ЗМІ дотримувалися певної об'єктивності і збалансованості інформації. Однак журналістських розслідувань і репортажів з метою повноцінного та об'єктивного дослідження проблем ВПО, за даний період не було.
ЗМІ подавали матеріал переважно в інформаційному форматі, не намагаючись проаналізувати причини і наслідки існуючих проблем.
В ході моніторингу в матеріалах не було цілеспрямованої дискримінації або негативних висловлювань на адресу ВПО. ЗМІ не використовували образливі слова чи висловлювання, які створювали б негативний або позитивний імідж ВПО, були б заангажованими, не видавали за факти неперевірені заяви.
Полтавські ЗМІ, висвітлюючи проблеми ВПО, в основному, застосовували коректну термінологію «переселенці», порушень етичних норм не спостерігалося. Лише єдиний раз сайт «Кременчуцька газета» 27 лютого у статті застосувала термін «біженці» - схоже, що журналіст просто припустився прикрої помилки.
Політична складова в проаналізованих матеріалах - відсутня. Як і раніше, регіональні ЗМІ взагалі не піднімали проблему ВПО про те, що вони не можуть скористатися правом голосу на виборах, оскільки не мають місцевої прописки.
Друкована газета «Телеграф» за 2 тижні не зачіпала тему переселенців, хоча в минулому році активно висвітлювала цю тематику і робила матеріали про життя переселенців у регіоні.
Не приділила увагу ВПО і комунальна газета «Зоря Полтавщини». Дане видання, раніше піднімало безліч тем щодо ВПО, але за цей період тема переселенців не піднімалася. Аналогічно, не приділила увагу за час моніторингу комунальна газета «Вісник Кременчука».
«Полтава.Інформаційне агентство» 16.02. 2016: «Кременчужани-переселенці можуть отримати гранти на розвиток бізнесу. Журналіст взяв інформацію прес-релізу фонду «Карітас України в Харкові».
На відміну від аналогічного матеріалу на сайті «Кременчуцька газета» (16.02.16), розкриті деякі нюанси отримання гранту, спонсори проекту.
На сайті «Полтава.Інформаційне агентство» за даний звітний період опубліковано один матеріал: 18.02.16 - «Журналістка Настя Станко розповіла містянам про «війну з привидами », вбивство «беркутівця» і життя в окупації". Аналогічна стаття журналіста Романа Повзика в цей день вийшла і на сайті ОКІА «Новини Полтавщини».
Журналіст розповідає про тренінг, проведений журналісткою Hromadske.tv Анастасією Станко в рамках проекту «Військові конфлікти і ЗМІ» для журналістів, активістів і ВПО, які проживають в Полтаві та Черкасах. У статті - 7 тем, одна з яких безпосередньо стосується ВПО.
У матеріалі, на відміну від аналогічного матеріалу цього ж журналіста Романа Повзіка, розміщеного на сайті «0532 Полтава-сайт» з відеосюжетом, «людські історії» ВПО не розкриті, якісне журналістське розслідування не було проведено.
А ось на сайті «0532.ua» Полтави 18.02.16 «Журналістка Настя Станко в Полтаві говорила про« війну з привидами », вбивство« беркутівця »і життя в окупації» є можливість подивитися відеоматеріали та задуматися над проблемами, з якими стикаються ВПО. У 1-му відеосюжеті розглянуто 4 приклади (2 сім'ї, громада кримських татар і осіб з особливими потребами).
19.02.16 «Які труднощі проживання на Полтавщині відчувають переселенці з Донбасу». Автор статті на сайті «0532.ua» розповідає не тільки про вимушених переселенців зі Сходу України, знайшли нове життя на Полтавщині, і зосереджує увагу читачів на те, що незважаючи на те, що пройшло вже майже два роки, а проблеми, з якими стикаються ВПО, не вирішені.
Лідером за даний період стала «Кременчуцька газета», яка розмістила по ВПО відразу 5 матеріалів.
16.02.16 - «Переселенцям, які живуть в Кременчуці, допоможуть розпочати або відновити власну справу».
24.02.16 - «Православний гуманітарний центр Кременчука допоміг більш півсотні сімей». Про допомогу в січні «Православного гуманітарного центру Кременчука» малозабезпеченим громадянам та переселенцям зі сходу України.
24.02.16 - «Мерія Кременчука отримала «червону картку » від воїнів АТО і переселенців».
Даний матеріал став кращим з точки зору журналістської роботи серед інших матеріалів - журналіст подає інформацію у вигляді репортажу з круглого столу за участю влади Кременчука, переселенців, воїнів АТО, волонтерів.
Сюжет - збалансований, і саме тут були відображені точки зору всіх задіяних груп.
Акцент - на бездіяльності місцевої влади по відношенню до ВПО, адже більшість обов'язків місцевої влади виконують волонтери. На місцях процвітає політика «відписок» чиновниками, і перенаправлення ВПО з одного кабінету в інший.
Озвучена тема загрози «перекриття доріг з боку активістів круглого столу» в кількісному аналізі дослідження показана як «резонансна».
Подібна бездіяльність органів місцевої влади, перекладання своїх обов'язків щодо захисту інтересів і вирішення проблем ВПО на волонтерів є майже в кожному регіоні, що може призвести до соціальної напруги, навіть перекриття доріг і хвиль протесту.
26.02.16 «Кременчужан запрошують стати ілюстраторами книги про переселенців» - цікава задумка про залучення дітей ВПО до створення ілюстрацій до книги, що дає дітям можливість розкрити свої творчі здібності, відчути себе потрібними в цей важкий для них період.
27.02.16 - «Кременчужани отримають фінансову допомогу з Чехії» - запрошення на орієнтаційний семінар, який дасть їм можливість отримати гранти від міжнародної організації на підтримку соціально-незахищених груп ВПО.
ТРК «Лтава» поряд з сайтами також зробила новину про візит військового кореспондента телеканалу «Інтер» Романа Бочкали в Полтаву, про семінар для журналістів, активістів і вимушених переселенців Полтави та Черкас як частини серії тренінгів «Військовий конфлікт і ЗМІ», де акцентувалося питання цензури в ЗМІ і проблем переселенців. 17 лютого естафету навчання в цій темі перейняла журналістка Анастасія Станко, яка вчила регіональні ЗМІ, як уникнути «чорнухи» і негативу при висвітленні теми ВПО.
Інформація була розміщена в нейтральному і позитивному ключі.
Інтернет-ЗМІ «Коло», «Полтавщина»,«Новини Полтавщини» у період 18-20 лютого у нетйральному інформативному ключі передрукували реліз благодійної організації «Світло надії», про зустріч соціальних працівників, керівництва центрів соц.служб і неурядових організацій у рамках проекту «Швидке реагування на соціальні та економічні проблеми внутрішньо переміщених осіб в Україні".
Йшлося про те, як полтавські кейс-менеджери спільно з Лігою соціальних працівників України та Полтавським обласним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді займаються соціальною адаптацією ВПО.
ТРК «Лтава» в своєму телесюжеті 23.02. порушила проблему закупівлі ліків, щоб побороти корупцію в медицину, ліки, в тому числі і для переселенців за пільговими цінами будуть закуповувати через міжнародні організації.
Сайт «У Полтаві інфо» двічі торкнувся теми переселенців : 18.02. видання зробило новину на підставі сюжету ТРК «Лтава» як журналістів вчили правильно висвітлювати проблеми переселенців.
19 лютого видання опублікувало матеріал «Росіянка з Криму розповіла про нюанси роботи з переселенцями» : з початком бойових дій на сході України Центр адаптації для бездомних у Полтаві взяв на себе місію опіки над вимушеними переселенцями з Луганської та Донецької областей.
Лише в цьому матеріалі на прикладі життєвої історії було розказано про проблеми ВПО.
За даний період моніторингу лише журналісти «Кременчуцької газети» кількісно і якісно пожвавили висвітлення проблем ВПО з проблем соціальної адаптації ВПО, пошуку житла, допомоги благодійних, міжнародних і державних організацій.
Інші інтернет-ресурси залишилися осторонь.
Згадані інтернет-ЗМІ в осноному, передрукували реліз благодійної організації «Світло надії» та обмежилися інформативною частиною висвітлення семінару.
Можливо, тема втратила актуальність, адже торік активніше висвітлювалися питання, пов'язані з реєстрацією переселенців, забезпеченням їх роботою і житлом, їжею і одягом, медзабезпеченням і різними грантовими проектами щодо допомоги ВПО.
У матеріалах, як і раніше, не вистачає аналітики, різних точок зору і конкретних шляхів подолання проблем ВПО.
Полтаські ЗМІ , в цілому, дотримуються принципів балансу, уникають сенсаційності при висвітленні проблем ВПО, рідко «людські історії», немає журналістських розслідувань.
Журналісти не намагаються провести власні розслідування, дізнатися думку декількох джерел інформації або проаналізувати глибше проблематику ВПО - це суто обмежуються прес-релізами громадських організацій «Світло надії», ГО «Чураївна» тощо Таке відчуття, що якби в Полтаву не приїхали з тренінгом в рамках проекту «Військові конфлікти і ЗМІ», то у них взагалі не було приводу написати на цю тему.
Дивує і той факт, що таке питання як призупинення соціальних виплат переселенцям з боку Міністерства соціальної політики держави за поданням Служби безпеки України, яке почалося в державі на початку другої хвилі нашого моніторингу, обійшли своєю увагою всі інтернет-ресурси, телеканали і газети, які беруть участь в моніторингу. Зараз це надзвичайно актуальна тема для вимушених переселенців по всій області.
Журналісти самі повинні шукати і піднімати проблеми ВПО, їх «українізації», і адаптації до нових умов життя.