Медіа-група “Об’єктив”
ВПО: медіа-моніторинг інтернет-ЗМІ за 15-28 лютого 2016 р
2016-03-01 00:00:00
Харківська обл.
СТИСЛІ ВИСНОВКИ МОНІТОРИНГУ ОНЛАЙН-МЕДІА
За період з 15 по 28 жовтня були проаналізовані три Харківських, регіональних новинних електронних видань, які публікують, у середньому 30 - 50 новин за день. За цей період на тематику ВПО були опубліковані, загалом, 10 статей. Всі, представлені на сайтах новини надають стислі факти, в більшості випадків, з альтернативними поглядами на приведені проблеми. У свої публікації, ЗМІ, що моніторились, рідко додають аналітичні матеріали проблем ВПО. Видання не намагаються зазирнути глибше у деякі більш складні, або, навіть, контроверсійні моменти. Дані видання, є незаангажованими, та об'єктивними. Щодо тональності публікацій, онлайн-медіа зображували ВПО переважно позитивно. Рівень негативної тональності, стосовно переселенців виявився теж значним (більше половини від позитивної), що пояснюється популярністю теми масових випадків незаконного оформлення державної допомоги.
КІЛЬКІСНИЙ АНАЛІЗ
Вибірка онлайн-медіа, що стали об’єктами моніторингу у Харківській області, була представлена 3 регіональними електронними виданнями. Проаналізовані видання висвітлили тематику ВПО в 10 он-лайн статтях. А саме, онлайн-медіа виділили на матеріали з тематики ВПО в сукупній сумі 32 198 знаків (близько 16 друкованих сторінок формату А4). Найбільше уваги онлайн-медіа приділили таким проблемам загальної тематики ВПО: державна допомога (34,8%), бізнес (29,4%), "несправжні ВПО" (22,2%), соціальна адаптація і життя у громаді (9,7%), та Інше (3,9%).
Щодо висвітлення суб’єктів дослідження загальної тематики ВПО, онлайн-медіа найбільшу увагу приділяли: самим ВПО (41,2%), обласним державним адміністраціям (33,3%), уряду (17,5%), далі міжнародним організаціям (5,5%), та волонтерам (2,5%).
Щодо тональності публікацій, онлайн-медіа зображували ВПО переважно позитивно. Рівень негативної тональності, стосовно переселенців виявився теж значним (більше половини від позитивної), що пояснюється популярністю теми масових випадків незаконного оформлення державної допомоги. Тимчасом як інші досліджувані суб’єкти представлені здебільшого нейтрально, регіональні державні адміністрації отримали деяке негативне представлення.
ЯКІСНИЙ АНАЛІЗ
Нажаль, в онлайн медіа, в більшості випадків, бракує більш детального дослідження та аналізу проблем переселенців. В більшості випадках, ЗМІ, взагалі, не висвітлює проблеми ВПО, а лише пише про заходи та події що стосуються переселенців, не зазірнувши глибше у проблему. Так, наприклад, Медиа группа Объектив (www.objectiv.tv), в статті від 22 лютого 16:12 «Переселенцам дадут до 25 тысяч гривен на открытие бизнеса» не аналізує матеріал щодо проблем ВПО, а просто сповіщає про факт проведення презентації нового проекту "Підтримка підприємців з числа внутрішньо переміщених осіб” міжнародного благодійного фонду «Карітас України» за підтримки Департаменту з підвищення конкурентоспроможності регіону ХОДАВ. В рамках проекту планується надання грантової підтримки для початку або відновлення підприємницької діяльності серед внутрішньо переміщених осіб в розмірі від 10 000 до 25 000 гривень. В даній статті не представлена точка зору потенційних отримувачів такої допомоги. Також, репортаж не надав докладного аналізу поточних труднощів, з якими стикаються ВПО, відкриваючи свою справу. Ненадано ніякої оцінки можливої ефективності такої незначної допомоги.
На даний момент, в онлайн-ЗМІ, популярною є тема незаконного отримання виплат переселенцями. Більшість статтей надає висловлювання різних суб'єктів з цього приводу
Загалом, ЗМІ застосовували коректну мову та термінологію розповідаючи про ВПО. Проте було декілька прикладів, коли ЗМІ дискримінували ВПО, через негативне їх представлення. Загалом ЗМІ уникали сенсаційності, розповідаючи про ВПО.
Були деякі випадки використання чужих репортажів та їх передруку. Так, наприклад, Медиа группа Объектив (www.objectiv.tv), видала новину від 19 лютого 11:25 «Харьковчанин вывозил в РФ украинские пенсии, на которые финансировали боевиков», яка отримана з сайту "Українські Національні Новини" (посилання наведене). Будь-які власні висновки чи розслідування з події не наведені.
Щодо мови та термінології, ЗМІ-учасники моніторингу загалом використовували коректний підхід та не застосовували зневажливу мову, звертаючись до питань ВПО під час моніторингу. Таким чином, ЗМІ коректно висвітлює інформацію про ВПО, без використання принизливих і образливих формулювань.
Окрім цього, були, практично, відсутні випадків, коли ВПО називали біженцями, крім єдиної публікації. Так, "Сайт Харькова" (www.057.ua) в статті від 24 лютого 17:06 «В Харькове приостановят соцвыплаты переселенцам из АТО», відносно переселенців був використан термін "лже-беженці".
Взагалі, висвітлювання проблем ВПО було збалансованим, ЗМІ представляли різні точки зору і використовували різноманітні джерела. Однак журналісти не мали критичного ставлення до офіційних заяв уряду та органів місцевої влади і рідко робили належну перевірку фактів. Загалом не вистачало аналітичних публікацій. У більшості випадків журналісти не приділяли уваги можливостям зробити належне дослідження або аналіз.
За досліджуваний період, новинні повідомлення сайтів тільки ідентифікували проблеми, що стосуються ВПО, без намагання сформувати громадський форум на місцевому рівні, направлений на вирішення проблеми.
Сайти продукують власні оригінальні матеріали, а не просто використовують чи “перероблюють” інформацію, що взяли з новинних агенцій або національних ЗМІ.