Рівнянка Наталія Ковалінська звернулася за юридичною допомогою до центру права Рівненської обласної громадської організації «Комітет виборців України» в травні 2013 року. Вона поскаржилася на безпідставне застосування до неї роботодавцем дисциплінарного стягнення.
Згідно з наданими жінкою документами 25 квітня цього року одна з вихованок Будинку дитини під час заняття з логопедом отримала травму. Однак замість логопеда догану відповідно до наказу керівника закладу отримала вона як вихователь. Підставою для цього стало те, що згідно з посадовою інструкцією саме вона відповідає за життя і здоров’я дітей.
«В наказі, яким було винесено догану, мені в провину ставилося залишення дітей без догляду та нагляду, – розповідає Наталія Ковалінська. – Я з цим не погодилася, бо тоді з частиною групи ми пішли на прогулянку, а решта дітей перебували в цей час під наглядом логопедів, які проводили з ними свої заняття. І травмувалася саме та дитина, котра була під наглядом логопеда, а не моїм. Я ж фізично не могла одночасно стежити і за групою, яка на прогулянці, і за тими, хто займався окремо з логопедами».
Враховуючи такі обставини, юристи РОГО «Комітет виборців України» безоплатно підготували рівнянці позов до суду про скасування наказу щодо застосування дисциплінарного стягнення, а також представляли її інтереси в суді.
В результаті в грудні Рівненський міський суд своїм рішенням визнав незаконним і скасував наказ в.о. головного лікаря комунального закладу «Рівненський обласний спеціалізований будинок дитини» про застосування дисциплінарного стягнення до виховательки.
«В цій справі є ще один цікавий суспільно важливий нюанс, на який у ході слухання звернув увагу представника Будинку дитини та присутніх і суд першої інстанції, – говорить виконавчий директор РОГО КВУ, адвокат Микола Глотов. – Як виявилося, в посадовій інструкції вихователя КЗ «Рівненський обласний спеціалізований будинок дитини» встановлено його відповідальність за охорону життя і здоров’я дітей, за дотримання інструкцій з організації охорони життя і здоров’я дітей, техніки безпеки та життєдіяльності. Водночас у посадовій інструкції логопеда така відповідальність, у тому числі за травмування дітей, невстановлена. Це є суттєвою прогалиною в нормативно-правових документах подібних закладів. І якщо такі випадки виявляться, їх потрібно невідкладно усувати».
Між іншим, пані Наталія вже кілька років є «неугодною» для свого керівництва. Адміністрація закладу неодноразово впродовж останнього часу чинила різні дії, аби позбутися її: припиняли виплату доплат до зарплати, знімали вищу категорію спеціаліста, виписували безпідставні догани, щоб звільнити з роботи. Весь цей час жінка мусила постійно відстоювати свої трудові права. Так, наприклад, навесні цього року вона змогла відсудити з роботодавця більше 17 тисяч гривень. Тож своїм прикладом рівнянка вкотре довела, що свої права можна і варто захищати, якщо не боятися і вчасно звертатися за допомогою до кваліфікованих юристів.