Мешканці Рівненщини все частіше починають використовувати адміністративне судочинство як реальний інструмент для відстоювання своїх прав, порушених органами влади чи їх відповідальними особами. Такі висновки зробили представники РОГО «Комітет виборців України», які 24 грудня в приміщенні Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки презентували проміжні результати проекту «Правова підтримка та просвіта для вразливих верств населення через мережу стаціонарних та мобільних громадських приймалень».
Голова правління РОГО КВУ Олексій Горецький розповів, що із січня по грудень 2013 року за юридичною допомогою до організації звернулося 935 громадян. З них майже 700 – з питаннями, що стосуються адміністративного судочинства. Тобто, проблем, пов’язаних із взаємовідносинами «людина-влада». Найчастіше з такими питаннями до організації зверталися пенсіонери та інваліди.
«З одного боку, це може свідчити про те, що права цих соціально незахищених категорій громадян на сьогодні найчастіше порушуються органами влади, – говорить Олексій Горецький. – Такі люди мають більше часу, щоб захищати свої права, і не можуть оплатити послуги приватних адвокатів, а тому звертаються до нашої організації за безоплатною правовою допомогою. З іншого боку, громадяни, які працюють у бюджетних установах переважно, на жаль, не хочуть відстоювати свої права, якщо їх порушують органи влади чи керівництво, бо бояться втратити роботу. Хоча і в нашій практиці в цьому році було кілька успішних прикладів, коли люди, не побоявшись репресій свого керівника, звернулися до нас за допомогою й успішно відстояли в судах свої трудові права».
Прокоментували учасники прес-конференції останні резонансні справи, які стосуються учасників Євромайдану на Рівненщині. Зокрема, про «кулькову» справу і нещодавнє рішення Рівненського окружного адміністративного суду щодо заборони проведення безстрокової мирної акції протесту із встановленням наметового містечка в Рівному під стінами облдержадміністрації.
Так, на думку виконавчого директора РОГО КВУ, адвоката Миколи Глотова, відкриття кримінального провадження за фактом хуліганства, яке нібито полягало в запуску повітряних кульок із зображенням Президента України в небо, більше схоже на політичне переслідування організаторів та учасників цієї акції. Юрист вважає, що відповідно до норм нового Кримінального процесуального кодексу за таким фактом правоохоронці взагалі не повинні були відкривати провадження. В організації сподіваються, що у зв’язку з підписанням Президентом закону про звільнення євромайданівців, переслідування учасників цієї акції в Рівному незабаром припиниться.
«Щодо заборони акції протесту під стінами облдержадміністрації, то, вважаємо, що ця справа теж є політично мотивованою, – каже Микола Глотов. – Тому наразі готується апеляційна скарга на це рішення Рівненського окружного адміністративного суду».