Невеличке село Базаліївка Чугуївського району Харківської області минулого року відзначило 340-річчя з дня заснування. У вересні тут було відкрито православний прихід. Утім, власної церкви в прихожан не було.
На їх прохання сільська рада відшукала земельну ділянку з одноповерховим будинком, який би став основою для майбутнього храму. Даний будиночок, хазяйка якого померла ще у липні 2007 року, раніше вже був визнаний нежитловою будівлею, але його необхідно було оформити належним чином.
З огляду на те, що в штаті сільської ради немає власного юриста, представники органу місцевого самоврядування звернулися до голови Чугуївської правозахисної групи адвоката Романа Лихачова, який до того неодноразово відвідував Базаліївку в рамках роботи «Центру правової інформації та консультацій» ЧПГ.
Враховуючи, що ст. 35 Конституції України гарантує, що «кожен має право на свободу світогляду і віросповідання, яке включає свободу… безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність», Р. Лихачов допоміг базаліївській громаді скласти заяву до суду про визнання спадщини відумерлою.
Дослідивши матеріали справи, підготовлені правозахисником, Чугуївській міський суд Харківської області 28 листопада 2013 р. вирішив передати вищезазначену земельну ділянку з будівлею як відумерлу спадщину у власність територіальної громади села Базаліївка в особі Базаліївської сільської ради.
Остання ж своїм рішенням передала отриману власність православній общині села. Будинок було відновлено, і 26 грудня 2013 р. відбулося його освячення та встановлення купола на новоявленому храмі Святого Предтечі хрестителя Іоанна.
До речі, за словами ієрея місцевого храму отця Алексія, православний прихід в Базаліївці існував ще з XVII століття, тут було до 3000 парафіян, чиї діти навчалися в церковно-приходській школі й земському училищі.
Після революцій, громадянської війни, колективізації, голодомору, ІІ світової війни, «розбудови розвиненого соціалізму», перебудови та сучасного «покращення» у Базаліївці залишилося лишень близько 650 мешканців.