Пакет документів, ухвалений 16 січня, не можна назвати законами. Вони направлені на незалежні, непідконтрольні владі ЗМІ, але після президентських виборів будуть скасовані або змінені. Таку думку висловив голова Комітету з моніторингу свободи преси в Криму Володимир Притула на прес-конференції в Сімферополі 21 січня.
“Пакет документів, який був ухвалений в парламенті, я не називаю законами, оскільки є сумніви в їх легітимності. Їх можна назвати пакетом законопроектів диктатури. Я не впевнений, що вони запрацюють в повній мірі, враховуючи нинішню складну ситуацію в країні. Я не впевнений, що вони будуть діяти в повній мірі тривалий час. У гіршому випадку це буде рік-два. Після президентських виборів будь-яка влада буде змушена їх скасовувати чи змінювати”, - вважає експерт.
За його словами, в першу чергу під удар потраплять незалежні ЗМІ, опозиційні ЗМІ, ті , які надають іншу від влади точку зору, незалежно від того, хто є власником, чи близькі вони до опозиції, чи є у них іноземні донори.
“Ми бачимо те, що відбувається зараз у Києві. Діють закони, які захищають журналістів, але ми бачимо як журналістів відстрілюють. Якщо встановлюється диктатура, то закон ніяким чином не врятує журналістів”, - сказав Володимир Притула.
“Я думаю, що майбутнє все одно за Інтернетом, за блогами (їх, до речі, згідно з новим законодавством, реєструвати не потрібно). Я думаю, що більшість незалежних Інтернет-ресурсів перейдуть на блогерські майданчики для того, щоб бути менш підконтрольними владі. Більшість інтернет-ресурсів, непідконтрольних владі, перейдуть на міжнародні майданчики. В принципі, механізми збереження того, щоб в Україні залишилися елементи свободи слова, лишаються.
Я розумію, що все це пов'язано з боротьбою за владу, все це пов'язано з тим, щоб недопустити зміни влади. З іншого боку, розумію, що йдуть геополітичні зіткнення. І ми за задумами наших сусідів повинні потрапити в ту орбіту , яка зараз формується в Москві. Тому, поки ці процеси йдуть, журналістам доведеться дуже важко . Журналістам в Україні завжди працювалося важко. Але завжди знаходилися журналісти , які писали правду і доносили свою інформацію. Зараз, в умовах інформаційного суспільства, розвитку Інтернету все одно ці зусилля приречені на провал. В умовах розвиненого громадянського суспільства, в умовах того, що багатонаціональний український народ завжди був волелюбний, ці законопроекти приречені на провал”, - наголосив Володимир Притула.
16 січня Верховна Рада ухвалила,а 17 січня президент Віктор Янукович підписав закон №3879 Колесніченка-Олійника, що обмежує права громадян на мирні зібрання і свободу слова.