Попри складну суспільно-політичну ситуацію в окремих регіонах держави, вибори Президента України 25 травня повинні відбутися без зриву. Таку думку висловив генеральний директор Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України» Олександр Черненко під час прес-конференції в Рівному 30 квітня.
«За нашими оцінками, на сьогодні немає жодних обґрунтованих підстав стверджувати, що ці вибори будуть зірвані або визнані нелегітимними, – вважає Олександр Черненко. – Це і як з правової точки зору, так і з погляду здорового глузду, зважаючи на нинішню ситуацію в країні. Та критична межа, за якої можна було б казати, що вибори не відбудуться, ще не пройдена».
За словами очільника КВУ, наразі сформовані всі окружні виборчі комісії, в тому числі в Донецькій, Луганській і Харківській областях. Звісно, не всюди вони запрацювали у повній мірі, однак загалом по Україні початок роботи ОВК можна вважати нормальним. Всі процедури з організації виборів здійснюються, хоч ця робота і дещо ускладнена в регіонах, де влада не контролює адміністративні будівлі. Не в останню чергу проблеми в роботі окружкомів пов’язані і з ротацією в їхніх складах. Але найближчим часом це питання вирішиться.
Щодо ходу виборчої кампанії, то пан Черненко, що ці вибори є унікальними, позачерговими, до яких мало хто з кандидатів був готовий. Тому й наразі передвиборча агітація проходить досить слабко порівняно з попередніми виборами. Однак з часом вона зростатиме. Грубих порушень, які фіксували представники КВУ на минулих виборах (адмінресурс, підкуп виборців), наразі майже не фіксуються і є поодинокими випадками. Єдиною проблемою можна вважати зростання кількості замовних матеріалів у ЗМІ, так званої «джинси». Це, на думку Олександра Черненка, хвороба усіх виборів в Україні.
Поділився Олександр Черненко і результатами загальноукраїнського соціологічного дослідження «Україна. Президентські вибори – 2014, квітень», проведеного нещодавно на замовлення КВУ силами чотирьох соціологічних служб: Центром соціальних та маркетингових досліджень «СОЦИС»; Київським міжнародним інститутом соціології; Соціологічною групою «Рейтинг»; Центром Разумкова. Зокрема, мешканці умовного регіону «Північний Захід» (Волинська та Рівненська області) на запитання, за кого з кандидатів в Президенти проголосуєте під час виборів 25 травня, відповіли так: П.Порошенко – 49,8%, Ю.Тимошенко – 14,7%, О.Ляшко – 6,2%, О.Богомолець – 4,7%, А.Гриценко – 3,3%, О.Тягнибок – 2,5%. Решта кандидатів набрали менше 1%. Як виявилося, електоральні вподобання мешканців нашої та сусідньої області по першим двом кандидатам майже співпадають із загальноукраїнськими симпатіями виборців.
Щодо ходу виборчого процесу на Рівненщині, то, за словами голови правління Рівненського Комітету виборців Олексія Горецького, його тенденції в нашому регіоні в основному відображають загальноукраїнську ситуацію. Зокрема, окружні виборчі комісії області, незважаючи на певні ротації в складах, розпочали свою роботу вчасно і працюють у нормальному режимі. Якщо виникають якісь матеріально-технічні проблеми, то вони вирішуються місцевими органами влади максимально швидко, за що їм окрема подяка.
До 6 травня включно мають бути сформовані дільничні виборчі комісії, які отримають списки виборців і повинні надати їх для ознайомлення виборцям. Тож представники КВУ радять громадянам активно перевіряти свої дані в списках виборців, аби не втратити можливість проголосувати. Для цього також можна скористатися веб-ресурсом «Особистий кабінет виборця», розміщеним на офіційному сайті Державного реєстру виборців.
Передвиборча агітація на Рівненщині, на думку пана Горецького, як і на загальноукраїнському рівні, також ведеться досить в’яло. Однак потихеньку цей «маховик» з наближенням дня голосування розкручуватиметься.
Крім того моніторингу виборчого процесу в Рівненській області, організація також займатиметься широкою правопросвітницькою роботою серед виборців.
«На сьогодні ми вже надаємо юридичні консультації з виборчих питань у центрах права в Рівному та Сарнах, телефоном, через он-лайн сервіси, зокрема, електронну пошту, сайт нашої організації та Skype, – розповідає Олексій Горецький. – Також ми плануємо проводити консультаційні просвітницькі виїзди в районні та сільські населені пункти Рівненщини. Особливу увагу звертатимемо на ті місцевості, де зараз проживають так звані внутрішні переселенці або біженці. Адже для них наразі дуже важливим є не лише вирішення якихось соціально-побутових проблем, а й питання не втратити можливість проголосувати на цих виборах».
В підсумку представники КВУ ще раз наголосили на важливості для подальшого розвитку держави цих президентських виборців і закликали всіх громадян України не бути байдужими та за можливості всіляко сприяти їх демократичному, чесному, прозорому проведенню.