Вперше почув про наміри депутатів обласної ради об'єднати кілька бібліотек два тижні тому. Зокрема, говорять про те, що медичну бібліотеку планують переселити в обласну ім. Короленка. Місця в останній, щоправда, для нових мешканців не вистачає, але плани такі їм вже озвучили. Потім від іншої людини почув, що подібні "злиття та поглинання" планують і щодо ще кількох бібліотек. Той факт, що подібні маніпуляції неможливо зробити дотримуючись усіх бібліотечних норм, – до уваги не береться.
Назвуть це, напевне, якимись гарними словами, але зведеться до банального скорочення – людей, книжкових фондів і можливостей розвиватися в майбутньому, коли, вірю, грошей в державі буде більше.
Хтось скаже, що це економічно обґрунтовано, грошей немає, витрати потрібно скорочувати. Але якщо мислити стратегічно, то економія на освіті та культурі з часом призводить до збільшення витрат менш приємного характеру. Не буде бібліотек – буде ДНР чи ЛНР у нас. Хтось може заперечити, мовляв ніхто в ті бібліотеки не ходить, всі читають електронні книги або не читають взагалі.
По-перше, ходять, по-друге, книги, в т.ч. і електронні в усьому світі коштують недешево. Паперові – і в нас вже дороге задоволення, а електронні книги в цивілізованому світі платні, і в нас колись так буде. Ну, і є чимала категорія людей, для яких бібліотеки – це єдина можливість задовільняти свої культурні потреби. Тому бібліотеки користуватимуться популярністю ще довго.
Дивлюсь, як в наших західних сусідів поляків, – бібліотеки живуть і процвітають. Фонди оновлюються найсучаснішою літературою, людей чимало. Тому я проти такої "оптимізації". Вірю, що наші обласні депутати колись багато часу провели в бібліотеках, і тому не позбавлять своїх дітей та внуків такої можливості, не кажу вже про виборців. Навіть якщо приміщення тих бібліотек комусь впали в око.