Цього тижня в смт. Дворічна Харківської області, що за 30 км від державного кордону з Росією, в рамках навчальної програми «Школа права» фахівці РОГО «Комітет виборців України» Микола Глотов та В’ячеслав Горбенко проводили тренінг-семінари.
Захід було організовано місцевою громадською організацією «Фонд сільських громад Дворічанщини», яка й запросила експертів з Рівненщини для навчання місцевих активістів. Участь у навчаннях взяли 16 сільських громадських активістів Дворічанського району, серед яких активісти Фонду, вчителі, сільський голова, секретарі сільських рад, бібліотекарі та інші.
Під час «Школи права» місцеві активісти ознайомилися з теоретичними і практичними особливостями взаємовідносин людини і влади в сучасній демократичній державі, основами формування і функціонування органів державної влади та місцевого самоврядування, законодавчими вимогами і практичними можливостями створення на місцях у громадах системи надання первинної правової допомоги, вивчали цивільне, трудове, сімейне, земельне та інше законодавство України і практику його застосування.
Впродовж навчального тижня учасники слухали лекції, брали участь у виконанні практичних ситуаційних завдань та пошуку текстів нормативно-правових актів з допомогою можливостей веб-ресурсу «Законодавство України», доступ до якого забезпечується через офіційний сайт Верховної Ради.
Зокрема, учасники дізналися про особливості оформлення громадянами своїх спадкових права згідно норм Цивільного кодексу, передачі земельних паїв у користування орендарям відповідно до норм Земельного кодексу України та Закону «Про оренду землі», питаннями укладення різноманітних договорів щодо відчуження та набуття власності чи користування рухомого і нерухомого майна. Крім того, присутні навчилися писати запити на інформацію, звернення до органів влади, застосовувати на практиці норми Закону «Про доступ до публічної інформації».
«Завдяки таким навчанням ми підготували людей, які не є професійними юристами, до того, щоб у своїх громадах вони проводили правопросвітницьку роботу, надавали людям первинну правову допомогу, – каже керівник центру права РОГО «Комітет виборців України» в м. Сарни В’ячеслав Горбенко. – Це є надзвичайно потрібним. Адже в того, хто обізнаний зі своїми правами і вміє правильно їх відстоювати, значно менше шансів на те, що хтось захоче їх порушувати».
«Проведення цієї «Школи права» є надзвичайно важливим і корисним для нас, - говорить голова ГО «Фонд сільських громад Дворічанщини» Людмила Ковтун. – За результатами навчання планується в 4 сільських громадах створити осередки правової просвіти, де мешканці громад зможуть отримувати безоплатну первинну правову допомогу. Крім того, підготовлені в рамках «Школи права» консультанти залучатимуться до надання правової допомоги громадянам на базі приймальні нашої організації».
На думку виконавчого директора Рівненського КВУ Миколи Глотова, дуже важливо в нинішніх складних умовах все ж продовжувати реалізовувати громадські ініціативи і проводити подібні заходи. Адже за побудову в Україні справжнього демократичного громадянського суспільства, в тому числі, зовсім нещодавно боролися сотні тисяч громадян на Майдані. І цю боротьбу потрібно продовжувати далі. Крім того, як ніколи потрібним і корисним є налагодження зв’язків між активістами з різних регіонів нашої держави.
«Переконаний, що в громадах повинна існувати ефективна система первинної правової допомоги, – говорить Микола Глотов. – Завдяки цьому громадські активісти зможуть допомагати, в тому числі, і нашим захисникам, які нині воюють в зоні АТО, якщо, не дай Боже, держава спробує відвернутися від них. Хочу також сказати, що тут на Харківщині, за 30 км від кордону з країною-агресором, люди не панікують. Хоча, зрозуміло, ситуація дещо напружена, але життя триває. Досить приємно було бачити багато української символіки в Куп'янську і Дворічній. Все це підтверджує, що Україна для всіх нас єдина від заходу до сходу, як би то деякі політики не пробували це заперечувати і посварити нас».
Нагадаємо, що навчальна програма «Школа права» реалізовується в Україні не вперше. До цього такі заходи проводили на Рівненщині фахівці РОГО «Комітет виборців України». Тепер же цей досвід починає поширюватися і на Харківщині.