укр eng
Очікуючи на «газову атаку»
87
45

Ось і осінь. Тепер з кожним днем ставатиме все холодніше, і неадекватний президент Росії Путін незабаром витягне свій чи не найголовніший козир – газовий. А перед Україною як ніколи гостро постане питання не лише про те, де і за скільки купувати газ, а й як з максимальною ефективністю використовувати усі наявні енергоресурси. Зупинюся на другому, причому навіть не чіпатиму промислову сферу, яка завжди шокувала зарубіжних інвесторів енергозатратністю наших підприємств (Україна – серед лідерів щодо затрат енергії на одиницю виробленої продукції). Хочу звернути увагу на економію у побутовій сфері, яка стосується кожного з нас.

За підрахунками фахівців майже вісімдесят відсотків енергоресурсів у побуті витрачається на опалення приміщень, а це – одна з «чорних дір» української економіки, в яку постійно вилітають величезні кошти. Тож у житлово-комунальному господарстві є можливість зекономити майже половину (!) енергії, яка використовується, лише зупинивши втрати в тепломережах. Зокрема, належною ізоляцією теплотрас в підвалах багатоповерхівок та під міськими вулицями, відсутність якої призводить до обігрівання повітря і землі, а не приміщень. Ті ж фахівці підрахували, що в так званих «хрущовках» ( проектованих в часи радянської економіки) з центральним опаленням через погано утеплені вікна і двері може втрачатися до сорока відсотків тепла!

На жаль, індивідуальне опалення сьогодні по кишені далеко не всім українцям. Тому ще минулої зими одні вимушені були настіж відчиняти кватирки через задуху, бо терморегуляція при центральному опаленні багато де взагалі не передбачена. А в інших на кухнях мало не цілодобово горіли газові конфорки, щоб у квартирі стало хоч трошки тепліше. Так було, але, схоже, що більше вже так бути не може.

Тому час терміново вже не лише на папері запускати загальнодержавні і регіональні програми з енергозбереження, а й особисто кожному вчитися розумно економити. Десь читала, що коли на початку 90-х Росія майже припинила постачання газу непокірній Прибалтиці, то там громадяни перестали користуватися чайниками, замінивши їх маленькими каструльками і джазвами, бо так було значно економніше нагрівати воду. Що ж, прибалти – чудовий приклад для наслідування. Їхня економіка сьогодні максимально захищена в енергетичному плані і недарма вони вже давно у Євросоюзі.

Коментарі
Поки що немає жодного коментаря
Залишити коментар
Для того, щоб залишити коментар, зареєструйтесь або увійдіть до системи, якщо вже зареєстровані