Звіт про моніторинг рівненських ЗМІ за період з 1 по 14 вересня 2014 року
ТБ
У першій половині вересня на місцевому рівненському телебаченні, у новинних програмах, що потрапили до вибірки – «Новини Рівного» (Рівне 1), «День» та «Офіційні новини» (РОДТРК) - інформацію про майбутніх кандидатів у депутати було зовсім небагато. В «Офіційних новинах» можна було відслідкувати основну діяльність керівництва країни (президента Петра Порошенка, прем’єра Арсенія Яценюка, віце-прем’єра Володимира Гройсмана), зокрема щодо проблем з врегулювання конфлікту на сході країни, підготовки до опалювального сезону тощо.
Активно був висвітлений візит на Рівненщину ще одного віце-прем’єра Олександра Сича, зокрема його зустрічі в сільській школі та одному з новостворених медичних закладів. Про це інформація була як на державному телеканалі, так і на приватному. Тут варто відзначити, що керівництво області та О.Сич, які представляють ВО «Свобода», постійно носять на лацкані піджака партійний логотип. Ніби і немає прямої реклами партії, але ж і є.
В зазначений період лише кілька кандидатів було висунуто до парламенту від Рівненщини, тому й інформації про політичні сили було мало. Більше новин стосувалося діяльності представників місцевих органів влади. Інформація подавалася переважно в нейтральній чи позитивній тональності.
Щодо безпосередніх учасників перегонів, то варто відзначити кілька сюжетів, з деякими ознаками «джинси», що потрапили до «Новин Рівного» на телеканалі Рівне 1. В такий спосіб про себе нагадували мешканцям області і місцева «Батьківщина», і «Радикальна партія Ляшка», і потенційний кандидат мажоритарник Олег Червонюк. Одразу після новин на державному телебаченні було звернення від Андрія Садового.
Підсумовуючи телевізійну картинку рівненських медіа першої половини вересня можна сказати, виборча кампанія висвітлюється мляво (не більше 10% від хронометражу новин), більшість інформації стосується виконання посадовцями (місцевого та загальнонаціонального рівня) своїх обов’язків, без прямої агітації за політичну силу, а також кілька сюжетів з ознаками джинси.
Преса
До вибірки потрапили приватні газети «Рівне вечірнє», «Рівне експрес», газета обласної ради та ОДА «Вісті Рівненщини» та газета Рівненської міської ради «Сім днів».
Рівненська преса активно включилась у виборчий процес. Чимала кількість матеріалів з ознаками «джинси», широке висвітлення успіхів службовців місцевого та національного рівня – такі основні тенденції першої половини вересня
Газета рівненської обласної влади «Вісті Рівненщини» активно пише про діяльність представників місцевих органів влади, переважно голову ОДА, а також не забуває про керівництво держави. Воно й не дивно, газета завжди відзначалася великою кількістю матеріалів про владу. А ось неприхована «джинса», це нові тенденції редакції. Олег Ляшко як політичний спадкоємець Івана Франка, Блок лівих сил та майбутній мажоритарник від Блоку Петра Порошенка Олексій Муляренко щедро описані в матеріалах комунальної газети з усіма ознаками замовності, але без відповідного маркування.
Газета міської ради «Сім днів» більше пише про міського голову Рівного В.Хомка та місцевих депутатів, ніж про парламентську передвиборну кампанію. В матеріалі «Кандидати вийшли на старт» Людмила Мошняга оглядово інформує читачів про майбутніх потенційних кандидатів (на момент здачі газети до друку більшість з них ще не були зареєстровані). Останнім часом міський голова Рівного часто з’являється на публіці з потенційним мажоритарником Олегом Червонюком. Можливо саме ця їх міцна «чоловіча дружба» спонукала останньго розмістити в комунальній газеті статтю з промовистою назвою «Олег Червонюк: «Не треба шукати, кому краще віддатись». Це матеріал на цілу шпальту, позначений лише невеличким незрозумілим символом, який на передостанній сторінці в реквізитах вказує на його рекламний характер.
Газети «Рівне вечірнє» та «Рівне експрес» мають дуже схожу редакційну політику щодо розміщення матеріалів на політичну тематику. Невеличка кількість матеріалів про виконання посадових обов’язків чиновників та велика кількість матеріалів з ознаками замовності, без відповідного маркування.
Лідером по обсягам матеріалів стала Радикальна партія Ляшка, трішки менше – ВО «Батьківщина», ВО «Свобода» та Блок лівих сил. Засвітився і мажоритарник від «Народного фронту» Дмитро Якимець. Варто також відзначити, що в номері від 11 вересня «РВ» розміщений матеріал «У Faceebok вибори вже розпочалися», де розміщені результати опитування в одній з груп соціальної мережі. В публікації не дотримано вимог щодо публікації соціологічних досліджень»
Підсумовуючи моніторинг рівненської преси першої половини вересня відзначаємо переважаючу кількість матеріалів, які мають всі ознаки замовності, розбавлені оглядовими замітками про старт кампанії та матеріалами про виконання посадовцями своїх обов’язків.
Інтернет
До вибірки потрапили сайт «ВСЕ» та портал «4 влада» (окрім розділу «на Волині»)
Аналізуючи матеріали сайту «4 влада» варто відзначити, що у звітному періоді не було жодного матеріалу, який має ознаки «джинси». Інколи прослідковується критичне ставлення журналістів до тих чи інших політичних сил чи потенційних кандидатів, але більшість матеріалів подаються у нейтральній тональності.
На сайті було згадані практично усі політичні сили та потенційні кандидати мажоритарники, які у звітному періоді дали хоч якийсь інформаційний привід. Висвітлювали і перебіг процесу висунення кандидатів, який, до речі, проходив дуже закрито, і інформацію про всіх зареєстрованих чи озвучених кандидатів. Була інформація і про виконання посадовцями своїх службових повноважень.
Загалом інформація подана досить збалансовано, в нейтральній тональності.
Найбільше ж негативу було спричинено надзвичайною подією, коли керівник місцевого осередку «Українського вибору» Віктора Медведчука Михайло Бузинарський був замішаний у стрілянині, де було поранено кілька людей. Бузинарський журналістами подається не інакше як соратник Медведчука, тому якщо політична сила останнього братиме участь у виборах, то стартувати доведеться з виправлення негативного інформаційного балансу.
На сайті «ВСЕ» теж чимала кількість матеріалів про «людину Медведчука», тональність негативна.
В нейтральній тональності було кілька матеріалів про приїзд віце-прем’єра Олександра Сича і відвідин ним своє рідної школи та новоствореного медичного закладу.
В цьому ЗМІ також подають основні новини всеукраїнського масштабу, зокрема перебіг АТО, події в парламенті та рішення уряду. Основним джерелом є «Українська правда», звідки передруковуються матеріали про загальнонаціональні події. Про чиновників вищого рівня та представників місцевої влади пишуть оглядово, з акцентом на виконання ними своїх посадових обов’язків.
Матеріалів з ознаками «джинси» не було. Як і не було помічено якихось маніпулятивних технологій.
Найбільше уваги було приділено незалежному мажоритарнику від м.Рівне Святославу Євтушенку. Це пояснюється тим, що він єдиний хто зареєструвався як кандидат у звітному періоді.
Загальні тенденції
Рівненські ЗМІ активно входять у передвиборчу кампанію. Найбільше уваги політичним силам приділяють друковані ЗМІ, за рахунок матеріалів з ознаками «джинси». Місцеве телебачення у перші два тижні вересня мало «показувало» про вибори та їх учасників. Інтернет-сайти подавали чималу кількість матеріалів в нейтральній тональності, відносно збалансовано та оперативно інформуючи про старт кампанії.