Мешканка Дубного звернулася за правовою допомогою до центру права РОГО «Комітет виборців України» в Рівному в листопаді 2014 року. Жінка розповіла, що з листопада 2005 року перебуває на обліку як пенсіонер та отримує пенсію, призначену їй достроково.
З 18 лютого по 30 квітня 2006 року вона виконувала обов’язки члена дільничної виборчої комісії №22 територіального виборчого округу №154 з виборів народних депутатів України. За це вона отримала в березні того ж року оплату в сумі 147 гривень. Фактично ця оплата була нарахована лише за три дні роботи, оскільки решту часу виконання вказаних обов’язків за законодавством не оплачувалося.
Минуло 8 років і в жовні 2014 року міжвідомча комісія з інвентаризації пенсійних справ та особових рахунків і списання сум переплат пенсій та грошової допомоги управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі прийняла рішення, згідно з яким встановила, що цій жінці в період її роботи у виборчій комісії в 2006 році виникла переплата пенсії в розмірі 2220,19 грн. Тому посадові особи Пенсійного фонду вжили заходів з утримання з пенсії громадянки вказаної суми. Тобто, з листопада 2014 року їй стали виплачувати меншу пенсію, щоб за кілька місяців поступово утримати вказану суму.
«Ми вирішили безоплатно допомогти цій жінці захистити її права, – розповідає керівник правових програм РОГО «Комітет виборців України», адвокат Микола Глотов. – Адже гострота ситуації полягає в тому, що за виконання громадських обов’язків під час виборів за три дні людина отримала грошову винагороду в сумі лише 147 гривень. У той час утримати з неї вирішили кошти в сумі більш ніж 2200 гривень. Тому юристи організації надавали поради жінці і готували правові документи з метою оскарження утримання коштів з її пенсії».
Як результат, нещодавно Пенсійний фонд листом повідомив дубенчанку, що в ході розгляду її звернення підтвердилася її робота у виборчій комісії лише протягом трьох днів. З огляду на це, Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області дано доручення переглянути період переплати пенсії, а утримані з жінки кошти повернути.
«Особливість ситуації полягала в тому, що в 2006 році виборче законодавство України не містило норм, які забороняли утримувати з пенсій чи інших соціальних виплат, отримуваних громадянами, кошти з причин їх роботи у виборчій комісії, – говорить голова правління Рівненського КВУ Олексій Горецький. – Саме цим і скористалися посадовці. На жаль, подібні випадки в нашій практиці траплялися неодноразово і нам вже доводилося допомагати громадянам відстоювати їхні права.
Такі нелогічні дії посадовців призводять до того, що люди в подальшому не матимуть бажання працювати у виборчих комісіях. Адже боятимуться, що через це потім з них будуть вираховувати більші кошти, ніж вони отримають як оплату за цю роботу. А, як показує практика, у нас і так чи не на кожних виборах виникають проблеми з формуванням складів виборчих комісій, у тому числі у зв’язку з недостатньою кількістю бажаючих працювати на такій роботі.
Тому наша організація закликає громадян повідомляти нас про такі і подібні випадки. Ми готові не лише надавати безоплатну правову допомогу жертвам подібних порушень, а й будемо готувати пропозиції змін до законодавства для уникнення їх у майбутньому».