Партії-переможці на місцевих виборах до Рівненських обласної та міської рад готові до конструктивного діалогу один з одним заради налагодження ефективної роботи депутатського корпусу, спрямованого на вирішення актуальних проблем регіону в цілому та міста Рівного, зокрема.
Про це під час круглого столу «Місцеві вибори - 2015 на Рівненщині: результати та перспективи», організованого 3 листопада в Рівному РОГО «Комітет виборців України», заявили представники 5 політичних сил, які будуть представлені в складах обласної та/або міської ради: Блоку Петра Порошенка «Солідарність», ВО «Батьківщина», Радикальної партії Олега Ляшка, Об’єднання «Самопоміч» і партії «Громадський контроль».
Так, Олексій Муляренко, голова Рівненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» зазначив, що їхня політична сила першочерговим кроком у роботі обласної ради бачить розподіл обов’язків між депутатами. Зокрема, обрання керівництва ради, керівників комісії тощо. На думку пана Муляренка, посаду голови Рівненської облради може зайняти представник їхньої партії як політичної сили, що набрала найбільшу кількість голосів виборців в області. При цьому, він висловив готовність до конструктивного діалогу з усіма партіями, які пройшли до складів як обласної, так і міської рад.
У свою чергу, керівник обласного осередку ВО «Батьківщина» Микола Кучерук сказав, що представник від БПП вже очолює Рівненську облдержадміністрацію. Тому, щоб не було узурпації влади і відбувалися прозорі процеси, потрібно обрати головою обласної ради від іншої політичної сили. Пан Кучерук не заперечив, що може бути одним з претендентів на цю посаду. Керівник обласної парторганізації ВО «Батьківщина» підкреслив, що їхня партія готова співпрацювати з усіма політичними силами в місцевих радах, які сповідують їхні принципі та цілі. Серед них: консолідація народу в громадах, підтримка децентралізації, боротьба з корупцією в тарифних питаннях. Є лише несприйняття як партнерів представників Опозиційного блоку.
Очільниця Рівненської обласної організації Радикальної партії Олега Ляшка Оксана Лозова теж підтвердила, що їхня політична сила готова до співпраці в місцевих радах з усіма конструктивними силами, крім Опозиційного блоку та його сателітами. Також пані Лозова висловила пропозицію Олексію Муляренку та Миколі Кучеруку обрати головою обласної ради представника Радикальної партії.
Микола Бляшин, новообраний депутат міської ради від Об’єднання «Самопоміч», сказав, що поки що їхня політична сила не готова брати на себе відповідальність за розбудову всієї області, оскільки структурно ще не має такої команди. Але на сьогодні триває процес формування партійних осередків по всій області, що дозволить представникам «Самопомочі» вже на наступних виборах балотуватися і до обласної ради. Також, на думку пана Бляшина, об’єднуватися в новій міській раді потрібно навколо певних ключових питань. Наприклад, земельних, бюджетних, прозорості тендерів тощо. Тому він запропонував колегам об’єднуватися на основі принципів, а не посад.
Святослав Стельмащук, представник ВО «Громадський контроль», повідомив, що їхня партія готова до діалогу та конструктивної співпраці в міській раді з тими політичними силами, які підтримують зміни в місті. Зокрема, їхня команда йшла на вибори з програмою «Нове місто», де вказані конкретні завдання та індикатори виконання. Тому, звісно, для її реалізації їм потрібна буде підтримка інших політичних сил у раді. Наразі ж основним завданням «Громадського контролю» є підготовка до другого туру виборів мера Рівного, в якому братиме участь їхній лідер Дмитро Якимець.
Щодо другого туру виборів міського голови Рівного, то жодна з політичних сил, представники яких були присутні на заході (звісно, крім «Громадського контролю»), на сьогодні ще офіційно не визначилися з тим, кого конкретно – чинного мера чи його опонента – вони будуть і чи взагалі будуть підтримувати.
Керівник виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА в Рівненській області Анатолій Бондарчук, говорячи про порядок денний для депутатів новообраного складу міської ради, висловив сподівання, що вони продовжуватимуть ефективно втілювати напрацювання громадських активістів, розроблених у рамках Дорожньої карти реформ. Адже дуже важливим є об’єднання діяльності депутатів навколо конкретної програми дій. Також необхідно буде спочатку прийняти новий актуальний Регламент роботи міськради. Він повинен забезпечити прозорість роботи ради.
Таміла Герасимчук, представник соціологічної агенції «Креатив-Груп», ГО «Центр моніторингу громадської думки «Тренд», вважає, що невисока явка виборців на цьогорічних місцевих виборах є свідченням низької довіри громадян до влади і розчарованість нею в цілому по Україні. Тому політичним силам, які отримали представництво в нових місцевих радах, в першу чергу, потрібно подумати про ті принципи, які дадуть можливість об’єднуватися і консолідуватися навколо інтересів міста, області, держави. Лише за умови, що виборці знатимуть, розумітимуть і підтримуватимуть програму політичної партії, допомагатимуть у її реалізації, нам вдасться побудувати справжнє відповідальне громадянське суспільство.
Гість з Києва, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко сказав, що не варто занадто драматизувати щодо низької явки виборців у Рівному. Оскільки вона на місцевих виборах є традиційно нижчою, ніж на президентських чи парламентських. Але кандидатам на посаду міського голови в другому турі все ж варто подумати над тим, як мобілізувати своїх виборців у день голосування.
Відомий політолог також позитивно оцінив, з точки зору демократії, «строкатість» складів місцевих рад на Рівненщині. На його думку, це повинно сприяти налаштуванню новобраних депутатів на конструктивну співпрацю і побажав їм не брати приклад з їхніх колег з Верховної Ради, які часто спілкуються між собою мовою ультиматумів.