З цією проблемою жінка звернулася до центру права РОГО «Комітет виборців України» у вересні 2013 року. Вона показала юристам організації повідомлення про відмову в наданні допомоги. Підставою для відмови чиновники вказали неможливість визначити майновий стан сім’ї через те, що громадянка відмовилася від обстеження матеріально-побутових умов.
Скарги жінки до Головного управління соціального захисту населення в Рівненській області та до прокуратури м. Рівне жодних результатів не надали.
За словами юриста РОГО «Комітет виборців України» Мирослави Примак, питання призначення цього виду допомоги регулюється Законом «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», статтею 4 якого визначено відповідний порядок її призначення. Для цього подається заява та відповідний пакет документів (паспорт, довідка пр. склад сім’ї, декларація про доходи та майно осіб, які в ходять до складу сім’ї, довідка про наявність та розмір земельної частки (паю). Перелік вказаних документів є вичерпним.
На основі ж обстеження матеріально-побутових умов сім’ї, через неможливість обстежити які жінці відмовили, вказаний вид допомоги призначається лише тоді, коли:
- існують підстави, за яких допомога не призначається, однак у складі сім’ї є інвалід;
- у малозабезпеченій багатодітній сім’ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються на денній формі навчання в загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років);
- неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов’язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім’ї.
Підстави, за яких допомога не призначається, визначені в статті 7 Закону «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям». Під жодну з них ситуація громадянки не підпадала.
Враховуючи такі обставини, юристи центру права РОГО КВУ підготували жінці адміністративний позов з проханням визнати відмову управління соцзахисту в призначенні допомоги протиправною. Адже вона дотрималася всіх вимог порядку звернення за її призначенням.
І от нещодавно Рівненський міський суд у своєму рішенні в цій справі погодився, що відмова управління соціального захисту населення в призначенні громадянці допомоги з підстав неможливості обстеження матеріально-побутових умов сім’ї є протиправною. Тому суд зобов’язав відповідача вирішити питання про призначення позивачу державної соціальної допомоги відповідно до її заяви.
Ця ситуація є прикладом того, як нині в нашій державі намагаються будь-якими способами наекономити гроші бюджету (яких і так вже немає) на звичайних людях. Адже якщо таким способом повідмовляти кільком десяткам тисяч громадянам, переважна більшість яких покірно мовчатиме, то загалом можна зекономити кругленьку суму. Тому кожному, хто стикається з подібними ситуаціями, на прикладі рівнянки, варто не мовчати, а відстоювати свої права і боротися до останнього.