укр eng

Забезпечення підзвітності кандидатів та моніторинг парламентських виборів (2012 - 2013)

Проект «Забезпечення підзвітності кандидатів та моніторинг парламентських виборів» – це новий коаліційний проект українських НДО, що спеціалізуються на громадському моніторингу та інформаційних просвітницьких кампаніях виборців. Цей проект є логічним продовженням наших попередніх проектів «Український монітор – за громадську платформу Президента України» та «Український монітор – за громадську платформу регіональної влади» й акумулює увесь наш організаційний досвід і потенціал, накопичений з 1994 року.

Проект передбачає проведення напередодні парламентських виборів 2012 року громадської кампанії зі створення громадської платформи для нового парламенту (1); проведення медіа-моніторингу рівня доступу до ЗМІ партій та їх кандидатів, а також моніторингу доступу виборців до інформації, достатньої для їх свідомого вибору (2); моніторингу реакції кандидатів та партій на параграфи громадянської платформи і того, як вони її використовують чи ігнорують (3).

            Основні компоненти даного проекту будуть такими:

1. Проведення серії регіональних засідань діалогових груп. Під час реалізації нашого попереднього проекту «Український монітор – за громадську платформу регіональної влади» проведення серії регіональних засідань діалогових груп на базі читальних залів 6-ти обласних бібліотек у 2010-2011 роках було ускладнене прихованим тиском місцевої влади. Тому в рамках цього проекту ми проведемо діалогові групи на базі регіональних НУО, що займаються різного роду філантропічними неполітичними проектами, щодо необхідності розв’язання яких в українському суспільстві є повний консенсус. (наприклад, проекти, спрямовані на вирішення проблем прозорості формування черг для надання дітям медичних послуг за кордоном; розподіл пільгових місць у вишах; проблеми інклюзивної освіти; прозорість виділення коштів на анонімне обстеження на ВІЛ/СНІД; фінансування програм для людей з обмеженими можливостями; інтернатна система та сімейні форми виховання сиріт; відкритість медичних закладів; прозорість тендерів на харчування у школах, інтернатах, лікарнях, пенітенціарних закладах; реальна статистика захворюваності на туберкульоз та гепатит В; реальна екологічна ситуація в регіонах). З огляду на тематику своєї діяльності такі НУО є цілком незалежними від влади та пов’язаного з нею бізнесу і водночас високоавторитетними у своїх регіонах. Водночас бібліотекарі, які набралися досвіду з проведення інформаційних кампаній в рамках наших попередніх проектів не залишаться за бортом даного проекту і активно братимуть у ньому участь як opinion leaders. Вони продовжуватимуть працювати з аудиторією своїх бібліотек та зі своїми колегами у міжбібліотечній мережі. Ми лише не будемо використовувати приміщень бібліотек для публічних акцій, аби не наражати бібліотекарів на небезпеку репресій з боку місцевої влади. Як і під час попередніх наших проектів, під час засідань діалогових груп виборці отримуватимуть практичні навики з медіаграмотності. Це стимулюватиме їх писати звернення і конкретні запитання до медіа, партій та кандидатів до нового парламенту щодо головних проблем країни та кожного конкретного регіону. Крім головних проблем країни і регіону, вони також ставитимуть запитаня зі згаданих вище тих неполітичних болючих проблем, щодо необхідності розв’язання яких в українському суспільстві є повний консенсус.

На відміну  від наших двох попередніх проектів, цей проект буде реалізовано не в 6-ти, а в усіх 24-х регіонах країни. Це буде досягнуто за рахунок участі згаданих вище регіональних НУО та їх розгалудженої волонтерської мережі.  Таким чином, аудиторія ЗМІ стимулюватиме мас-медіа менше вдаватися до практики замовних матеріалів і активніше висвітлювати конкретні проблеми, а партії та кандидатів до парламенту змушуватиме розповідати, як вони ці проблеми збираються вирішувати замість того, щоб займатися популізмом.

2. Проведення серії медіа-моніторингів на загальнонаціональному та регіональному рівні щодо рівня доступу до ЗМІ партій та їх кандидатів, а також моніторингу доступу виборців до інформації, достатньої для їх свідомого вибору. Також моніторинг буде спрямований на те, аби відстежити, чи медіа надають громадянам інформацію, необхідну для свідомого вибору, чи активніше в результаті кампанії з медіаграмотності вони висвітлюють головні проблеми українського суспільства та окремих регіонів, а також чи відповідають на запитання громадян політики та які рецепти вирішення проблем вони пропонують. На відміну від  двох попередніх проектів, які проводилися лише у 6-ти регіонах, моніторинг у рамках цього проекту також буде проведено в усіх 24-х регіонах країни.

3. Створення списку тих основних проблем, які визначили самі українські виборці, а також "меню" з пропозицій політиків щодо їх вирішення. Крім того, ми включимо до цього списку запитання зі згаданих вище неполітичних болючих проблем, стосовно яких в українському суспільстві є повний консенсус щодо якнайшвидшої необхідності їх розв’язання. Ми покажемо як ЗМІ і кандитати реагують на параграфи громадянської платформи і як вони її використовують чи ігнорують. Ми поширимо цю інформацію за допомогою спеціальних вкладок до регіональних газет, листівок «Що вам говорять ЗМІ та політики», а також аналітичних звітів для організацій громадянського суспільства, які вони самостійно тиражуватимуть і поширюватимуть  у своїх друкованих матеріалах, в інтернеті та знову в медіа. Крім того, всі проектні матеріали та аналітичні звіти ми поширимо за допомогою мережі регіональних сайтів наших партнерів. Це близько 40 веб-ресурсів.

Мета: Зусиллями громадськості забезпечити умови для проведення вільних і демократичних виборів до українського парламенту та розвинути механізми громадського контролю за їх діяльністю після виборів, а також демократичні стандарти ЗМІ.

Цільова аудиторія:  українські виборці, представники загальнонаціональних та регіональних організацій громадянського суспільства, журналісти, представники центральної та регіональної влади, Центральної виборчої комісії, міжнародних організацій.

Тривалість проекту: лютий 2012р. - січень 2013 р.

Аналітичний звіт за результатами проекту