укр eng

Новини

Цифри руйнують стереотипи про ЗМІ

29.08.2012

Медіа-моніторинг висвітлення учасників виборчих перегонів в Україні 2012 року здійснюється Асоціацією «Спільний простір» / Комітетом «Рівність можливостей» за підтримки Спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи "Сприяння європейським стандартам в українському медійному середовищі"

ПРЕС-РЕЛІЗ

УНІАН, 29 серпня 2012 року   

Висвітлення партій залежить від політичних симпатій ЗМІ, а не від важливості новини

Цифри руйнують стереотипи про ЗМІ: несподівано політизованими виявилися ділові та соціально спрямовані медіа

Телеканали не достатньо аналізували прорахунки влади та не інформували виборців про їх наслідки – критики на її адресу було значно менше, ніж на адресу влади попередньої

Мовлення на державному Першому національному телеканалі носить упереджений та необєктивний характер

На телеканалі «Інтер» на адресу «Батьківщини» (Об’єднаної опозиції) негативної інформації було у 32 рази більше, ніж про Партію регіонів

Лише в єдиній області – Івано-Франківській –  Партія регіонів поступилася за обсягом представлення «Батьківщині» та УДАРу

Телеканали Донецького регіону присвятили Партії регіонів понад три з половиною години, а «Батьківщині» - у 100 разів  менше (трохи більше 2-х хвилин)

Найбільший рівень якісного інформування та збалансованості демонстрували загальнонаціональні та регіональні Інтернет-сайти

 

Проміжні результати загальнонаціонального та регіонального моніторингу ЗМІ на предмет якісного інформування та рівного доступу 29 серпня 2012 р. в Києві представив голова Комітету «Рівність можливостей» Олександр Чекмишев. А експерт Ради Європи Расто Кужел (словацька медіа-моніторингова організація МЕМО 98) прокоментував попередні результати моніторингу з більш загальної точки зору, порівнявши їх з попередніми кампаніями в Україні, а також в інших країнах, де він очолював 24 моніторингові місії. Зокрема Олександр Чекмишев наголосив:

 «ТВі, Новий канал  - лідери за часткою виборчого контенту в новинах серед загальнонаціональних телеканалів за перші три тижні кампанії. Найменше уваги виборам приділили Інтер, 1+1 та СТБ.

Лідер інформаційного простору у пресі - Партія регіонів. «Свобода» та КПУ згадуються ситуативно, УДАР та «Україна – вперед!» представлені здебільшого за рахунок «джинси».

Регіональні ЗМІ активно використовують маніпулятивні технології та медіа-ефекти: наклеювання ярликів, нав'язування кінцевого уявлення про тему в останніх словах матеріалу або в супровідних ілюстраціях, використання неперевірених фактів із посиланням на джерела, які "подейкують".

Порівняно з телебаченням та пресою, Інтернет-сайти демонструють відносну збалансованість – передовсім стосовно представлення Партії регіонів та «Батьківщини».

Загальнонаціональне телебачення. Телеканали не інформували виборців щодо наслідків впливу державної політики на життя людей – належного аналізу не було, а критика переважно адресувалася нинішнім політичним опонентам. Головними тенденціями стало домінуюче представлення Партії регіонів. Незважаючи на те, що негативу про неї було у 2,5 рази більше ніж про опозицію, позитивної інформації про неї було аж у 13 разів більше. 

Прямої мови у цієї партії також було у 2-3 рази більше, ніж у представників опозиції: на ICTV – у 5 разів більше, а на Першому національному – майже у 10.

Головним спікером провладної партії був прем’єр-міністр Микола Азаров. Відтак більша частка позитиву про партію – інформація про діяльність уряду. Пряма мова Об’єднаної опозиції найчастіше стосувалася судових справ Тимошенко та Луценка, головними спікерами були Сергій Власенко, Ірина Луценко, рідше Олександр Турчинов та Арсеній Яценюк.

 Загальнонаціональна преса.  Лідером як за позитивною, так і за негативною тональністю стала Партія регіонів: про неї оприлюднено у 2,5 рази більше позитивної інформації і втричі більше негативної інформації, ніж про Об’єднану опозицію. Близько половини інформації про владну партію була негативною. Діяльність інших партій у порівнянні з цими двома практично не висвітлюються. «Свобода» та КПУ згадуються ситуативно, УДАР та «Україна – вперед!» представлені здебільшого за рахунок «джинси».

Головними інформаційними приводами стали підписання президентом мовного закону, перипетії довкола реєстрації партійних списків у ЦВК та судові процеси щодо Юлії Тимошенко та Юрія Луценка.

Матеріали щодо урядових ініціатив часто мали ознаки «джинси». Чітко як реклама вони не маркуються і сприймаються як редакційний контент. Те ж саме стосується ряду матеріалів про Об’єднану опозицію, УДАР та партію «Україна – вперед!».

Головними спікерами Партії регіонів стали Віктор Янукович, Микола Азаров, Сергій Тігіпко, Опозиції – Олександр Турчинов, Арсеній Яценюк, Анатолій Гриценко.

Лідерами за часткою виборчого контенту стали «Комментарии» – 44,4%, «Газета по-українськи» – 15,8% та   «Дзеркало тижня» – 13,6%. Аутсайдерами - «Сегодня» – 7,7% та «Факты и комментарии» – 8,9%.

Загальонаціональні Інтернет-сайти вибірки моніторингу активно висвітлювали діяльність усіх шести найбільш рейтингових партій. Усі сайти оприлюднювали повні списки кандидатів – і пропорційні, й мажоритарні. Практично всі – розміщували авторські репортажі зі з’їздів, аналізували списки, висвітлювали ключові події передвиборної кампанії.

Загалом слід зазначити, що принцип рівності можливостей обов’язковий лише для державних медіа. Що ж до приватних, вони традиційно звертають більше уваги на лідерів перегонів і мінімум – на аутсайдерів.

Найбільше уваги в Інтернеті приділялося найпотужнішим учасникам перегонів – ПР та «Батьківщині» (Об’єднаній опозиції): про них інформації було в середньому в 7 разів більше, ніж про решту. Негатив стосовно «ОО» в середньому перевищував за кількісними показниками негатив щодо Партії регіонів на третину. Причина – вал критики щодо передвиборного списку «ОО», як з боку  журналістів, так і ображених опозиціонерів.

Тональність матеріалів Інтернет-сайтів – значною мірою нейтральна через велику кількість новинних інформповідомлень відповідного забарвлення. Водночас було й багато негативної інформації щодо Партії регіонів, Об’єднаної опозиції, «УДАРу» (журналістський аналіз дій і критика опонентів). Позитивної інформації – незначна кількість, пов’язана переважно з висловами спікерів про власні політсили та їхні досягнення.

Найактивнішим були «Главком» та «Українська Правда». Найменш активним – «Обозреватель». Сайти «Кореспондент» та «Лівий берег» подавали найбільше нейтральної інформації. УП, «Обозреватель» і «Главком» відзначилися значною кількістю авторських, аналітичних матеріалів, інтерв’ю з виборчої тематики. При цьому найбільше запозичених з інших джерел матеріалів розміщували «Главком» і «Кореспондент», найбільше власних – УП та «Обозреватель».

У регіональних медіа практично всіх областей та АР Крим домінувала партія влади – вона була лідером як у позитивній, так і в негативній і нейтральній тональностях на телебаченні й у пресі. Лише в одній області – Івано-Франківській – Партія регіонів не була лідером представлення: тут вона поступилася «Батьківщині» (Об’єднаній опозиції) та УДАРу.

***

Дослідження проводилося в період: 30.07.2012 – 19.08.2012. Мета: з’ясувати, чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену  та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції.

Це наймасштабніший в історії України медіа-моніторинг. Вибірка охоплює 229 ЗМІ, серед яких провідні загальнонаціональні медіа, а також телеканали, газети та Інтернет-сайти АР Крим й усіх областей України. Принцип їх добору – чисельність аудиторії, впливовість, державний, комунальний чи комерційний статус, приналежність до політичних сил.

Повний звіт розміщено на сайті "Український монітор"
Створення та перегляд графіків тут.