Новини
"Відкриті новини заради чесних виборів": навіщо підписували меморандум
19.09.2012
Під Меморандумом «Відкриті новини заради чесних виборів» 19 вересня 2012 р. в Києві підписалися представники телевізійних каналів: "Інтер", ICTV, "Новий канал", СТБ, ТРК «Україна», а від громадських організацій Академія української преси, Асоціація “Спільний простір” / Комітет “Рівність можливостей”, Інститут масової інформації, Міжнародний фонд “Відродження” і "Телекритика". Підписанти пообіцяли забезпечити право українців на повну, відкриту, збалансовану інформацію про парламентські вибори та рівний доступ політичних сил до ЗМІ під час виборчого процесу. Які очікування від цих домовленостей і що може завадити їх втіленню - пояснює Олександр Чекмишев, голова Комітету "Рівність можливостей", керівник моніторингових проектів Асоціації "Спільний простір".
Я не тішуся думкою, що після підписанння Меморандуму телеканали радикально змінять свою редакційну політику, щоб забезпечити право українців на повну, відкриту, збалансовану інформацію про парламентські вибори та рівний доступ політичних сил до ЗМІ під час виборчого процесу.
Одначе Меморандум дає змогу можливість активніше звертати увагу на ті моменти, на які телеменеджери і редактори новин воліють або закривати очі, або просто не розуміють і не хочуть знати, як це працює згідно з європейськими стандартами.
Це стосується не лише висвітлення суспільно важливих новин, зокрема про вибори, не лише дотримання балансу різних точок зору, відокремлення фактів від коментарів та забезпечення повноцінного набору коментаторів з різними точками зору. Йдеться також про висвітлення діяльності політичних партій і кандидатів з урахуванням рівня їхньої електоральної підтримки, розподіл їхніх синхронів згідно з соціологічними критеріями чи забезпечення балансу позитиву, негативу та нейтральної інформації.
Та чи не найсуперечливіше питання - висвітлення діяльності вищих посадовців, міністрів, представників місцевої влади, які береть участь у виборах чи мають стосунок до партій-учасників перегонів. Українські телеменеджери, редактори та й самі журналісти практично нічого не знають, що з цим робити. Найшопоширеніша думка представникі каналів: якщо я заберу з ефіру посадовців, вийде що одна з партій взагалі не бере участь у виборах. Відтак, одним зі своїх завдань як підписанта Меморандуму, я бачу, попри донесення результатів моніторингу, ще й інформуваня про демократичні європейські стандарти висвітлення виборів. Скажімо про те, що французький аналог нашої Нацради дуже чітко все прописав ще напередодні президентських виборів 2002-го року. Згідно з цим документом інформація про посадовця у ЗМІ у виборчий період рахується в рамках ефірного часу кандидата (суб’єкта). Це правило застосовують також до тих посадовців, які не є кандидатами, але підтримують одного з учасників електоральних перегонів. Єдиний виняток: коли кандидати виступали в межах своїх інституційних обов'язків (без згадки про попередню діяльність, опонентів або будь-які пункти політичної платформи). У нашому варіанті, це ті кілька секунд представлення на телебаченні, чи кількість знаків у пресі й Інтернеті, де представляють особу (президента чи прем’єра). Крім того, за рішенням французької Нацради, часом на користь кандидата вважаються зйомки в офіційних будівлях, на тлі офіційних символів. Тобто, коли президент не згадує свою партію, але говорить про досягнення уряду або щось обіцяє в будівлі АПУ або якоїсь обласної держадміністрації, це, за логікою французів, зараховується як час суб’єкта, тобто як агітація за партію в позитивній чи нетральній тональності. Те ж саме саме правило діє, коли мер, або голова ОДА сам не йде на вибори, але хвалить соціальні ініціативи уряду - це теж зараховується як хронометраж партії.
Тому, якщо бути обережним оптимістом, навіть якщо без радикальних змін редакційної політики власники й телеменеджери зрозуміють, як ці правила працюють у Європі, а редактори й журналісти принаймні звертатимуть на це увагу - навіть тоді Меморандум виконає своє завдання. Ні - у нас з'являться прямі докази того, що телеканали не лише не дають виборця інформацію, необхідну для свідомого вибору; не лише не забезпечують рівного доступу, а ще і є рупором адмінрерурсу, а Меморандум підписали з метою дезорієнтувати і ввести в оману українську і європейську громадськість та міжнародних спостерігачів.
Меморандум «Відкриті новини заради чесних виборів» з підписами
Сюжет про підписання Меморандуму на ТРК "Україна"