Новини
Якість інформування виборців та рівність доступу до ЗМІ: що змінилось у серпні-вересні
05.10.2012
«Вибори 2012: використання чорного піару, конфлікти зі й у ЗМІ,
попередні результати загальнонаціонального та регіонального медіа-моніторингу»
ПРЕС-РЕЛІЗ
УНІАН, 5 жовтня 2012 р., 10.30
· ОПОРА виявила, що кандидати дедалі більше використовують чорний піар
· Якість виборів з точки зору дотримання міжнародних стандартів може постраждати внаслідок перешкоджання роботі журналістів
· Інформуванню виборців та рівному доступу кандидатів заважали спроби схвалити реакційні закони, тиск власників ЗМІ та регуляторів медіапростору
· Загальнонаціональні телеканали можна поділити на відверто чи стримано провладні, більш критичні до влади, відносно збалансовані та опозиційні
· У регіонах позитив на адресу Партії регіонів домінував в ефірі 12-ти ТРК, у 10-ти краях траплялася критика і лише на Львівщині та Закарпатті вона переважала владний позитив
· У ЗМІ загалом бракує аналітичного висвітлення кампанії і, зокрема діяльності влади. Медіа мають уважніше ставитися до дотримання європейських стандартів – радить міжнародний експерт
Про це на прес-конференції розповіли голова правління Громадянської мережі ОПОРА, координатор виборчих програм Ольга Айвазовська, голова Комітету «Рівність можливостей» Олександр Чекмишев та консультант Ради Європи Расто Кужел (1999-2004 рр. – голова медіамоніторингової місії ОБСЄ в Україні, виконавчий директор словацької моніторингової організації МЕМО 98).
Зокрема Ольга Айвазовська повідомила, що довготермінові спостерігачі, які працюють у 225 одномандатних округах, упродовж вересня вже виявили й задокументували 9 фактів перешкоджання роботі журналістів. На думку громадської активістки, невизнання кандидатами у народні депутати України чи іншими особами законних прав працівників медіа може створити серйозні ризики зниження стандартів виборчого процесу. Характерною особливістю зафіксованих інцидентів є те, що погрози журналістам публічні особи оголошували відкрито.
За інформацією ОПОРИ, вересень також був багатим на недобросовісну агітацію проти кандидатів. Спостерігачі зафіксували 44 випадки використання чорного піару з розповсюдженням агітаційних матеріалів з недостовірною інформацією про політика чи партію, некоректні фотоколажі на зображення кандидатів, образи. Зокрема мали місце такі брудні технології проти кандидатів, як розміщення негативної інформації про політичних опонентів у ЗМІ. Причому в друкованих виданнях такі матеріали не маркуються як виборча агітація чи політична реклама. Натомість на інтернет-сайтах оприлюднюються без імені автора або під псевдонімом.
У свою чергу Олександр Чекмишев розповів, що за результатами моніторингу якість інформування виборців та рівність доступу до ЗМІ у період із 20 серпня по 23 вересня стали гіршими порівняно з попереднім етапом моніторингу (30 липня-19 серпня) – менше об’єктивних розслідувань (особливо в регіонах), більше замовних матеріалів та чорного піару.
Причинами цього, на думку медіаексперта, стали як спроби законодавців ухвалити реакційний закон про наклеп, застосування прямого чи опосередкованого тиску власників та регулюючих органів, так і зацікавленість частини журналістів і топ-менеджерів у додаткових заробітках за рахунок тієї ж прихованої реклами («джинси») та замовних матеріалів.
Олександр Чекмишев також наголосив на тому, що головними спікерами провладної Партії регіонів були Президент, прем’єр-міністр (міністри) та представники регіональної влади: їх показували першими в новинах та надавали найбільше прямої мови.
Відтак більшість загальнонаціональних та регіональних медіа не були збалансованими, пропорція між представленням влади й опозиції була на користь влади, а симпатії більшості медіа переважали симпатії виборців (порівняння результатів моніторингу та соціологічних опитувань) лише щодо партії влади.
У той же час, на думку О. Чекмишева, порівняно з попереднім етапом моніторингу, ціла низка медіа стали більш критичними (особливо преса й Інтернет-сайти). В тому числі і за рахунок сегменту із компромату та чорного піару. Загальнонаціональні телеканали поділилися на відверто провладні (Перший національний), провладні, але з часткою критики (Інтер, ICTV, ТРК Україна), канали без відкрито демонстрованих симпатій і більш критичною позицією до влади (1+1, 5-й канал), а також ті, які більшою мірою зосереджуються на неполітичних новинах (СТБ). Результати моніторингу свідчать про те, що Новий канал пропонував своїм глядачам найбільш збалансоване висвітлення кампанії. Крім того, ТВі критикував владу і висвітлював діяльність опозиції. Водночас в журналістському середовищі зростає спротив – про це свідчать як масові протести проти законопроекту про наклеп, так і нові ініціативи індустрії у вигляді Меморандуму про чесні вибори та пропозиції підписати Декларацію про принципи інформаційної політики.
Експерт Ради Європи Расто Кужел наголосив, що українські канали мають різну редакційну політику щодо висвітлення виборів. Вони засвідчили неспроможність задати тон виборчих дебатів. Зокрема більшість телеканалів надмірно висвітлювали діяльність влади, наголошуючи лише на її досягненнях та успіхах, але не представляли незалежних і альтернативних поглядів на її діяльність.
***
Громадянська мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження за виборчим процесом за сприяння Посольства Великої Британії, Чорноморського фонду (Румунія), Агентства з міжнародного розвитку США, Агентства з міжнародного розвитку Канади, Національного демократичного інституту, Міжнародного фонду «Відродження», Фонду розвитку демократії, ОБСЄ.
Моніторинг якісного інформування та рівного доступу реалізується Асоціацією «Спільний простір» / Комітетом «Рівність можливостей» за підтримки Спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи "Сприяння європейським стандартам в українському медійному середовищі".
Також цей проект скоординовано з проектом "Громадянська платформа нового українського парламенту", підтриманим NED, що передбачає моніторинг головних проблем українського суспільства та якості їх представлення політиками за період лютий 2012 - січень 2013 рр.
Крім того, Асоціація "Спільний простір"/ Комітет "Рівність можливостей" виконують окремий контракт із Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) щодо моніторингу виборчої реклами у період 30 липня - 28 жовтня 2012 року.
Детальна методологія: http://www.prostir-monitor.org/index2.php?PGID=147
Контактна особа: Олена Бондаренко, тел. 483-03-72, 483-57-33
Більше інформації можна знайти тут: http://oporaua.org/ та http://prostir-monitor.org/