Новини
Кандидати у народні депутати витрачають на виборчу кампанію значно більше, ніж декларують у своїх офіційних бюджетах
08.10.2012
Перші результати моніторингу фінансових витрат кандидатів у народні депутати презентували 8 жовтня 2012 р. в Києві експерти громадської ініціативи «Звідки?». Дослідження відбувалось в у 3-х виборчих округах (222 – Київ, 73 – Закарпатська обл., та 42 – Донецька обл.), які разом показали реальну картину фінансування виборів в Україні.
Тетяна Бібік з Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) представила ідею проекту фінансового моніторингу виборчих кампаній та започаткування ініціативи громадських організацій «Звідки?», основною ціллю якої буде моніторинг фінансів на виборах та необхідні законодавчі зміни задля забезпечення прозорості та довіри до виборчих коштів.
Надмірна лібералізація виборчого законодавства у частині фінансування кампанії кандидатів та партій, відсутність належного моніторингу обігу коштів учасників виборів провокує їх непрозорість. ЦВК лише вибірково здійснює перевірку надходження, обліку та використання ресурсів виборчих фондів. Недобросовісна анонімна агітація, підкуп виборців, фінансування членів виборчих комісій «в конвертах», «джинса» в медіа стали можливими завдяки тому, що дієвих механізмів перевірки фінансових операцій суб’єктів виборчого процесу не існує. Також загадкою для виборців залишається питання джерел наповнення фондів кандидатів. «За результатами моніторингу ОПОРИ виявилось, що переважна більшість кандидатів витрачає на кампанію значно більше, ніж може це собі дозволити, відповідно до оприлюднених декларацій. Найбільш фінансово спроможними є близькі до партії влади суб'єкти виборчого процесу. Найпопулярнішими інструментами пливу на виборців залишається реклама та медіа, на другому місці – благодійність та подарунки», – коментує основні результати фінансового моніторингу Ольга Айвазовська, координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА.
Застосовуючи різноманітні технології у політичній боротьбі, партії та політики у першу чергу використовують медіа, які є одним із основних джерел донесення інформації до потенційного виборця та фактором формування громадської думки. Відтак, медіа-бюджети політиків є одним з основних показників реальних витрат на виборчу кампанію. Проте для виявлення цих витрат експертам слід враховувати не тільки офіційну рекламу, але і замовні матеріали, або так звану «джинсу». Це дослідження проводять Асоціація «Спільний простір» спільно з комітетом «Рівність можливостей» в рамках моніторингу регіональних та загальнонаціональних ЗМІ (презентація попередніх результатів моніторингу політичної реклами у ЗМІ).
«За звітний період загальна вартість реклами суб’єктів моніторингу в друкованих ЗМІ Донецька, Ужгорода та Києва складає 67 170,52 грн., вартість реклами з урахуванням коефіцієнта «політичної джинси» (1,2) – 80 604,624 грн. Щодо телебачення, то тут цифри ще більші, загальна вартість реклами за звітній період на ТБ Донецька, Ужгорода та Києва становить – 1 448 380,80 грн., з урахуванням коефіцієнта «політичної джинси» (1,2) – 1 738 056,96 грн.», – коментує результати медіа-моніторингу Олександр Чекмишев, голова Комітету «Рівність можливостей».
Основною стратегічною метою громадянського суспільства у 2012 році є сприяння чесному і прозорому проведенню виборів. Для цього критичне і прискіпливе око громадськості має дивитися на виборчу кампанію з різних ракурсів, і контроль за фінансами у політичній боротьбі – є одним з них. «Проливати світло на джерела фінансування, на реальні бюджети і на основні статті витрат під час виборчої кампанії – ось основне завдання інформаційно-просвітницької кампанії «Звідки?», – говорить про мету громадської ініціативи Костянтин Квурт, голова правління Міжнародної громадської організації «Інтерньюз-Україна».
Інформаційно-просвітницька кампанія «Звідки?» спрямована на інформування громадськості про політичне фінансування в Україні. Це ініціатива громадянських та міжнародних організацій, до складу яких входять Громадянська мережа «Опора», Комітет «Рівність можливостей», МГО «Інтерньюз-Україна», Комітет виборців України, Лабораторія законодавчих ініціатив під керівництвом Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), яка покликана показати реальну картину фінансування виборів-2012 та надати дієві рекомендації щодо покращення фінансової прозорості в політиці. Результати моніторингу та рекомендації щодо законодавчих поправок до впровадження інструментів фінансової звітності в рамках Громадської ініціативи за фінансову прозорість на виборах будуть періодично оприлюднюватися в ході прес-конференцій.
За перебігом кампанії можна cтежити на сторінці Фейсбук: http://www.facebook.com/Zvidky.