Новини
Благодійність як політична технологія
17.10.2012
Як українські ЗМІ використовують тему благодійності в публікаціях виборчого контенту, як це впливає на імідж організованої доброчинності і кандидатів у депутати, розповів голова Комітету «Рівність можливостей» Олександр Чекмишев 17 жовтня 2012 року в Інформаційному агентстві «Укрінформ» під час тематичної зустрічі “Вибори 2012 і благодійність”.
«Комітет «Рівність можливостей» проводить моніторинг ЗМІ з 1994 року – і ніколи ще благодійність так широко не використовувалася як політична технологія, ніж під час виборчої кампанії 2012. 95% інформації, яка є у ЗМІ про благодійні фонди та благодійну діяльність, - це «джинса» (проплачені сюжети) про фонди-одноденки, створені спеціально під конкретних кандидатів. Про справжню системну благодійність інформації немає, вона потопає в політичній тріскотні. Таким чином відбувається дискредитація благодійності».
Олександр Чекмишев на основі даних медіа-моніторингу поділив благодійні фонди на чотири типи. До першого увійшли організації, які працюють системно і не мають прив’язки до політичних сил. Друга категорія – це фонди, які прямо пов’язані з політиками, але жорстко розмежовують благодійну і політичну діяльність. «Навряд чи Партія регіонів фінансує свої виборчі ініціативи через фонд Ріната Ахметова чи партія УДАР – коштами фонду братів Кличків», - пояснив Олександр Чекмишев. Третій тип – це фонди, створені задовго до виборів, але з прицілом здобути електоральні дивіденди завдяки благодійній діяльності. Четверта група, яка дискредитує весь сектор благодійності в Україні – це новонароджені фонди, які почали активно працювати влітку цього року в мажоритарних округах.
«У суспільстві, де ще не склалася традиція благодійності, саме фонди-одноденки, створені під вибори, викривлюють ідею благодійності. Люди сприймають такі приклади не як стимул займатися добрими справами, підтримувати організовану філантропію. Вони сприймають благодійність як можливість щось отримати задарма», - підсумував голова Комітету «Рівність можливостей».
Олександр Чекмишев закликав учасників дискусії звернутися до Центральної виборчої комісії з вимогою зважати на факти прямого підкупу виборців під прикриттям благодійності, які можуть стати підставою для зняття таких кандидатів із виборчих перегонів.
У дискусії, яку організував Український форум благодійників, також взяли участь директор Українського форуму благодійників Анна Гулевська-Черниш, директор департаменту зовнішніх зв'язків фонду Ріната Ахметова "Розвиток України" Катерина Засуха, директор "Фонду підтримки молодіжного олімпійського плавання" Інна Силантьєва, виконавчий директор Міжнародного фонду "Відродження" Євген Бистрицький, президент Фонду Східна Європа, голова правління Українського форуму благодійників Віктор Лях, журналісти. Модератором виступив журналіст, блогер, ведучий телеканалу "ТВі" Вахтанг Кіпіані.
Фото Юрія Ільєнка, "Укрінформ", Українського форуму благодійників