Новини
ПОПЕРЕДНІЙ ЗВІТ за результатами загальнонаціонального та регіонального медіамоніторингу: телебачення (період: 30 липня - 21 жовтня 2012 року)
26.10.2012
ОСНОВНІ ВИСНОВКИ
· Отримуючи інформацію зі ЗМІ, виборцям було складно зробити усвідомлений вибір, оскільки загалом більшість телевізійних медіа не приділяли належної уваги виборчій тематиці в інформаційних та підсумкових програмах.
· Незначне покращення балансу представлення провідними телеканалами головних політичних гравців в останній місяць не змінило загального домінування партії влади (як в особі представників влади, так і в особі кандидатів), що не дало змогу забезпечити рівний доступ.
· Виборча кампанія відбувалася без дебатів щодо головних проблем країни і суспільства, а також без змагальності програм.
· ЗМІ не забезпечили аналітичного висвітлення кампанії, зокрема діяльності посадових осіб, а тому більшість телеканалів не розмежовували діяльність Президента, прем’єра (міністрів) та представників місцевої влади як виконавців своїх обов’язків та як агітаторів, що справляло вплив як непряма підтримка партії влади.
· Редакційна політика ЗМІ була підпорядкована не інтересам виборців, а інтересам власників (зокрема поєднаних із владою). Також ЗМІ продукували однозначно позитивні матеріали та чорний піар, що давало підстави припустити, що це було оплачено як прихована реклама чи антиреклама.
· У регіональних ЗМІ лише на Івано-Франківщині спостерігався відносний баланс між Партією регіонів та «Свободою»; лише на Львівщині – перевага іншої політичної сили (УДАРу) та лише на Закарпатті – переважно критичне представлення партії влади.
ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Висвітлення виборів відбувалося не в атмосфері дебатів та змагальності програм, а на тлі домінування партії влади над опозицією. Наприклад, на 9-ти загальнонаціональних телеканалах у 20 разів більше опозиції за позитивною тональністю, у 1,34 рази - за нейтральною. Причому понад дві третини агітації за Партію регіонів було забезпечено за рахунок інформаційних приводів (найбільше на телебаченні, менше у пресі та найменше в Інтернеті), створених за участю вищих посадових осіб держави та місцевої влади, а їхня діяльність висвітлювалася не критично (з точки зору наслідків каденції, що закінчується), а переважно позитивно.
Перевага партії влади була помітна також у тому, що її спікерів показували першими в теленовинах та їм же надавали найбільше прямої мови - у 5-10 разів більше, ніж опозиції, а на Першому національному телеканалі взагалі без синхронів упродовж кількох тижнів кампанії.
Свобода ЗМІ та журналістів висвітлювати виборчу кампанію перебували під тиском редакційної політики власників (переважно лояльних до партії влади), а також через спроби схвалити реакційні зміни до законодавства. Унаслідок цього виборчих новин було недостатньо від загального контенту, виборці були недостатньо поінформовані, щоб голосувати свідомо, а самі медіа не забезпечили рівного доступу політичних суб’єктів.
Недобросовісна агітація у вигляді недостовірної інформації, чорного піару та газет-фальшивок набула масового характеру (особливо в мажоритарних округах), ще більше дезорієнтуючи виборців.
Офіційна українська влада вдалася до спроби дискредитації результатів незалежного медіамоніторингу (проводиться паралель із виборчою кампанією 1994 року, коли інформаційні служби Президента Кравчука намагалися довести, що кандидат у Президенти Кучма представлений на російських телеканалах активніше), - а тепер, 5-го жовтня 2012-го року, Держкомтелерадіо почало оприлюднювати й поширювати спостерігачам через дипломатичну мережу результати свого моніторингу, що суперечили даним незалежних громадських моніторингів http://www.prostir-monitor.org/index2.php?PGID=160. Також результати цього так званого моніторингу цитував прем’єр Микола Азаров, - зокрема 24 жовтня.
Водночас як позитивний факт варто відзначити те, що 19 вересня 7 загальнонаціональних телеканалів (ICTV, "Інтер", ТРК "Україна", Новий канал, СТБ, Перший національний та 5 канал) підписали Меморандум "Відкриті новини заради чесних виборів» разом із фаховими моніторинговими організаціями (Академія української преси, Асоціація «Спільний простір» / Комітет "Рівність можливостей", ГО "Телекритика", Інститут масової інформації). Представники ТБ пообіцяли забезпечити політичним партіям і кандидатам пропорційний доступ до ефіру; розподіляючи увагу до учасників виборчих перегонів, враховувати результати незалежних соціологічних досліджень та зауваження експертів медіа-моніторингу. При цьому, починаючи з останнього тижня вересня та упродовж вересня канали частково змінили свою редакційну політику в бік більшого плюралізму та збалансованості.
Загальнонаціональні телеканали:
Якщо із 30-го липня до 23-го вересня 9 загальнонаціональних телеканалів поділялися на явно провладний та некритичний (Перший національний); явно провладні, однак частково критичні (ICTV, ТРК Україна, Інтер); такий, де хоч контенту про партію влади більше, однак із схильністю до неполітичних новин (СТБ); такі, де хоч контенту про партію влади більше, однак виразних симпатій не виявлено, а критики влади також багато (5-канал, 1+1), а також найзбалансованіший (Новий канал) та найкритичніший (ТВі); то у період з 24-го вересня по 21 жовтня ці ж телеканали поділилися на такі, де майже некритично, у нейтральній та позитивній тональності, домінує Партія регіонів (Перший національний, ТРК Україна); переважно критичні до партії влади (ТВі, 5-канал, Новий канал); та відносно збалансовані за нейтральною тональністю щодо Партії регіонів та об’єднаної опозиції (Інтер, ICTV, 1+1). При цьому канали виразно демонстрували свої кроки назустріч громадськості насамперед перед міжнародними спостерігачами, а критика влади та владної партії відбувалася не стільки стосовно її попередньої діяльності та аналізу її наслідків, скільки в контексті таких інформаційних приводів як спроба запровадити кримінальну відповідальність за наклеп, скандал у 24-му мажоритарному окрузі Дніпропетровська (спроба створити технічного кандидата); а також протестів підприємців.
Преса.
Переважала критика на адресу влади та провладної партії у таких виданнях:
«Дзеркало тижня. Україна», «Газета по-українськи», «Комментарии», «Сільські вісті».
У трьох інших таких виданнях домінувала Партія регіонів, а критичний контент, хоч і мав місце, але не був визначальним для їхньої редакційної політики: «Голос України», «Сегодня», «Факты и комментарии».
Інтернет-сайти.
Незначна перевага на користь опозиції та критичність до партії влади спостерігалася на усіх Інтернет-сайтах: LB.ua, Главком, КорреспонденТ.нет, Обозреватель, Українська правда.
Регіональні ЗМІ.
У регіональних ЗМІ лише на Івано-Франківщині спостерігався відносний баланс між Партією регіонів та «Свободою». Решта областей поділилися на такі, де представлення Партії регіонів було домінуючим і некритичним (Запорізька, Миколаївська, Житомирська, Дніпропетровська, Кіровоградська, Полтавська області); домінуючим, але й мінімально критичним (Волинська, Рівненська, Черкаська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька, Херсонська, Донецька, Луганська, Миколаївська, Харківська області); з перевагою Партії регіонів, але відчутно критичним (АР Крим, Одеська, Вінницька області); із перевагою самовисуванців (Сумська та Чернігівська області); переважно критична до Партії регіонів – Закарпатська область.
Головні тенденції загальнонаціонального телебачення
Із 30-го липня до 23-го вересня 9 загальнонаціональних телеканалів поділялися на:
• явно провладний та некритичний (Перший національний);
• явно провладні однак частково критичні (ICTV, ТРК Україна, Інтер);
• такий, де хоч контенту про партію влади більше, однак із схильністю до неполітичних новин (СТБ);
• такі, де хоч контенту про партію влади більше, однак виразних симпатій не виявлено, а критики влади також багато (5 канал, 1+1);
• найзбалансованіший (Новий канал) та найкритичніший (ТВі).
У період з 24-го вересня по 21 жовтня ці ж телеканали поділилися на:
• такі, де майже некритично, у нейтральній та позитивній тональності, домінує Партія регіонів (Перший національний, ТРК «Україна»);
• переважно критичні до партії влади (ТВі, 5-канал, Новий канал);
• відносно збалансовані за нейтральною тональністю щодо Партії регіонів та Об’єднаної опозиції (Інтер, ICTV, 1+1).
Перший національний
Частка виборчого контенту від загального контенту теленовин склала 28,3%.
Упродовж усієї кампанії домінувала Партія регіонів.
Її відносний показник представлення сягнув 69,2%; «Батьківщини» – 8,6%, «Україна – вперед!» – 7,1%. Переважала Партія регіонів і за абсолютними показниками по тональностях - зокрема майже в 40 разів більше за «Батьківщину» в позитивній тональності та у 2,3 рази більше – в нейтральній.
Що стосується негативної тональності, її обсяги були майже подібні – 447 с - Батьківщина та 391 с – Партія регіонів.
Головними спікерами найчастіше були Президент, прем’єр (міністри) та представники місцевої влади.
Синхрони:
Партія регіонів 5627
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 386
УДАР 128
"Свобода" 74
КПУ 442
"Україна-Вперед!" 638
Щодо балансу влада-опозиція – позитивна тональність влади більш ніж увосьмеро перевищувала відповідні показники опозиції та непарламентських партій разом узятих; нейтральна – у 1,7 рази, а негативна була практично на однаковому рівні.
За балансом електоральних симпатій та рівнем уваги стосовно Партії регіонів симпатії каналу переважали симпатії виборців майже втричі. Водночас увага до Батьківщини була у 2,31 рази меншою, ніж її електоральні симпатії. Так само меншою за електоральні симпатії була увага до всіх інших учасників перегонів, крім «України-Вперед!».
1+1
Частка виборчого контенту від загального контенту теленовин склала 9,2%.
Упродовж усієї кампанії домінувала Партія регіонів. Її відносний показник представлення сягнув 52,4%, «Батьківщини» – 21,3%. Переважала Партія регіонів і за абсолютними показниками по тональностях - зокрема майже в 22 рази більше за «Батьківщину» в позитивній тональності та в 1,67 разів більше – в нейтральній.
Що стосується негативної тональності, канал був серед тих, чия критика на адресу партії влади була достатньо активною – вона була більшою за критику «Батьківщини» майже втричі. Цей багаж критики партія влади отримала переважно в останній місяць у зв’язку зі скандалом стосовно технічного кандидата у 24-му окрузі Дніпропетровська, протестами проти законопроекту про наклеп та протестів підприємців.
Головними спікерами найчастіше були Президент, прем’єр (міністри) та представники місцевої влади.
Синхрони
Партія регіонів 2223
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 503
УДАР 228
"Свобода" 41
КПУ 256
"Україна-Вперед!" 45
Щодо балансу влада-опозиція – позитивна тональність влади майже у 14 разів перевищувала відповідні показники опозиції та непарламентських партій разом узятих; нейтральна – у 1,7 разів, а критика влади була більш ніж утричі активнішою, ніж опозиції й непарламентських партій.
За балансом електоральних симпатій та рівнем уваги стосовно Партії регіонів симпатії каналу переважали симпатії виборців у 1,44 рази. Водночас увага до Батьківщини була майже на одному рівні з її електоральними симпатіями. Меншою за електоральні симпатії була увага до всіх інших учасників перегонів.
5-й канал
Частка виборчого контенту від загального контенту теленовин склала 27,7%.
Упродовж усієї кампанії канал майже збалансовано представляв Партію регіонів та «Батьківщину» у відносних показниках – 45,2% та 36,7% відповідно.
Що стосується абсолютних показників, тут певна перевага у нейтральній тональності була на боці «Батьківщини» - майже у 1,2 рази. Показники позитивної тональності були мінімальними – 155 секунд щодо Партії регіонів та 111 секунд – щодо «Батьківщини». А от за негативною тональністю Партія регіонів лідер, оскільки 1+1 був серед тих каналів, який критикував партію влади достатньо активно. Тому показник її негативної тональності у 5 разів більший за критику «Батьківщини».
Головними спікерами найчастіше були Президент, прем’єр (міністри) та представники місцевої влади.
Синхрони:
Партія регіонів 1444
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 961
УДАР 83
"Свобода" 50
КПУ 34
"Україна-Вперед!" 82
Щодо балансу влада-опозиція – позитивна і нейтральна тональність були майже збалансованими. А от критика влади була майже вшестеро більшою, ніж опозиції й непарламентських партій. Цей багаж критики партія влади отримала переважно в останній місяць у зв’язку зі скандалом стосовно технічного кандидата у 24-му окрузі Дніпропетровська, протестами проти законопроекту про наклеп та протестів підприємців.
За балансом електоральних симпатій та рівнем уваги стосовно Партії регіонів симпатії каналу були майже на рівні симпатій виборців, а стосовно «Батьківщини» – переважали їх удвічі. Меншою за електоральні симпатії була увага до всіх інших учасників перегонів.
ICTV
Частка виборчого контенту від загального контенту теленовин склала 22%.
Упродовж усієї кампанії канал надавав перевагу Партії регіонів – її відносні показники сягали 57%, «Батьківщини» – 18%, УДАРу - 9,2% відповідно.
Що стосується абсолютних показників, тут цілковита перевага у позитивній тональності була на боці Партії регіонів – майже у 29 разів більше, ніж у «Батьківщини». Показники нейтральної тональності Партії регіонів також переважали показники «Батьківщини» у понад 2 рази. Що стосується негативної тональності, тут Партія регіонів переважала «Батьківщину» у 2,8 разів. Цей багаж критики партія влади отримала переважно в останній місяць у зв’язку зі скандалом стосовно технічного кандидата у 24-му окрузі Дніпропетровська, протестами проти законопроекту про наклеп та протестів підприємців.
Головними спікерами найчастіше були Президент, прем’єр (міністри) та представники місцевої влади.
Синхрони:
Партія регіонів 4558
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 1106
УДАР 803
"Свобода" 203
КПУ 361
"Україна-Вперед!" 362
Щодо балансу влада-опозиція – увага до влади в позитивній тональності у 12,3 рази була більшою, ніж до опозиції та непарламентських партій. Так само у нейтральній тональності влада переважала опозицію та непарламентські партії у 1,4 рази. У свою чергу, критика влади була у 2,67 рази більшою, ніж опозиції й непарламентських партій.
За балансом електоральних симпатій та рівнем уваги стосовно Партії регіонів симпатії каналу були більш ніж удвічі більшими за симпатії виборців, а стосовно «Батьківщини» – майже рівними. Меншою за електоральні симпатії була увага до всіх інших учасників перегонів, крім України-вперед.
Інтер
Частка виборчого контенту від загального контенту теленовин склала 14,3%.
Упродовж усієї кампанії канал надавав перевагу Партію регіонів – її відносні показники сягали 47,5% та Батьківщини – 25,3%.
Що стосується абсолютних показників, тут цілковита перевага у позитивній тональності була на боці Партії регіонів – майже у 14 разів більше, ніж у «Батьківщини». Показники ж нейтральної та негативної тональності обох партій були майже збалансованими.
Головними спікерами найчастіше були Президент, прем’єр (міністри) та представники місцевої влади.
Синхрони:
Партія регіонів 3190
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 964
УДАР 367
"Свобода" 27
КПУ 357
"Україна-Вперед!" 323
Щодо балансу влада-опозиція – увага до влади в позитивній тональності була у 4,47 рази більшою, ніж до опозиції та непарламентських партій разом узятих. Так само у нейтральній тональності влада переважала опозицію та непарламентські партії у 1,22 рази. У свою чергу, критика влади була у 1,5 разів більшою, ніж опозиції й непарламентських партій разом.
За балансом електоральних симпатій та рівнем уваги стосовно Партії регіонів симпатії каналу були у 1,72 рази більшими за симпатії виборців, а стосовно «Батьківщини» – майже рівними. Меншою за електоральні симпатії була увага до всіх інших учасників перегонів, крім «України-Вперед!».
Новий канал
Частка виборчого контенту від загального контенту теленовин склала 27%.
Упродовж усієї кампанії канал надавав перевагу Партії регіонів – її відносні показники сягали 59,6%, «Батьківщини» – 20%.
Що стосується абсолютних показників, тут цілковита перевага у негативній тональності на боці Партії регіонів - її діяльність, особливо в останній місяць кампанії, канал висвітлював переважно критично. Тому партія влади представлена у негативній тональності у понад 5 разів більше за «Батьківщину». Ці показники Партія регіонів отримала переважно в останній місяць у зв’язку зі скандалом стосовно технічного кандидата у 24-му окрузі Дніпропетровська, протестами проти законопроекту про наклеп та протестами підприємців.
Перевага ж Партії регіонів за нейтральною тональністю – 1,4 рази. А от позитивної тональності -
у понад 64 рази більше, ніж у «Батьківщини».
Головними спікерами найчастіше були Президент, прем’єр (міністри) та представники місцевої влади.
Синхрони:
Партія регіонів 2104
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 846
УДАР 236
"Свобода" 102
КПУ 276
"Україна-Вперед!" 101
Щодо балансу влада-опозиція – увага до влади в нейтральній тональності була у 1,46 рази більшою, ніж до опозиції та непарламентських партій разом узятих. У позитивній тональності різниця була вже у 6,87 рази, а критика влади була у 5,2 рази більшою, ніж опозиції й непарламентських партій разом.
За балансом електоральних симпатій та рівнем уваги стосовно Партії регіонів симпатії каналу були у 1,47 разів більшими за симпатії виборців, а стосовно «Батьківщини» та «України-Вперед!» – майже рівними. Меншою за електоральні симпатії була увага до інших учасників перегонів.
СТБ
Частка виборчого контенту від загального контенту теленовин склала 12,7%.
Упродовж усієї кампанії канал надавав перевагу Партії регіонів – її відносні показники сягали 63,5% та «Батьківщини» – 16,4%.
Що стосується абсолютних показників, тут перевага Партії регіонів над «Батьківщиною» у нейтральній тональності була у 2,77 рази; у позитивній – у 178 разів, а в негативній – у 3,4 рази. Цей багаж критики Партія регіонів отримала переважно в останній місяць у зв’язку зі скандалом стосовно технічного кандидата у 24-му окрузі Дніпропетровська, протестами проти законопроекту про наклеп та протестами підприємців.
Головними спікерами найчастіше були Президент, прем’єр (міністри) та представники місцевої влади.
Синхрони:
Партія регіонів 2461
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 498
УДАР 160
"Свобода" 27
КПУ 220
"Україна-Вперед!" 237
Щодо балансу влада-опозиція – увага до влади в нейтральній тональності була у 2 рази більшою, ніж до опозиції та непарламентських партій разом узятих. У позитивній тональності різниця була майже у 22 рази, а критика влади була у 4,5 разів більшою, ніж опозиції й непарламентських партій разом.
За балансом електоральних симпатій та рівнем уваги стосовно Партії регіонів симпатії каналу були у 2,12 разів більшими за симпатії виборців. Меншою за електоральні симпатії була увага до всіх інших учасників перегонів, крім «України-Вперед!».
ТВі
Частка виборчого контенту від загального контенту теленовин склала 39,3%.
Упродовж усієї кампанії канал надавав перевагу Партії регіонів за відносними показниками –53% проти 26,8% у «Батьківщини».
Що стосується абсолютних показників, канал використав цей час переважно для критики Партії регіонів – її показники в негативній тональності майже вшестеро перевищують показники «Батьківщини». Показники ж нейтральної та позитивної тональності обох партій були відносно збалансованими.
Головними спікерами найчастіше були Президент, прем’єр (міністри) та представники місцевої влади.
Синхрони
Партія регіонів 3362
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 2665
УДАР 457
"Свобода" 653
КПУ 103
"Україна-Вперед!" 76
Щодо балансу влада-опозиція – тут критика влади також переважала негативну тональність опозиції та непарламентських партій разом узятих у 4,64 рази. Тенденція ж балансу влада -опозиція + непарламентські партії за нейтральною тональністю демонструвала відносний баланс, так само, як і за позитивною тональністю.
За балансом електоральних симпатій та рівнем уваги стосовно Партії регіонів симпатії каналу були у 1,25 рази меншими за симпатії виборців, а стосовно «Батьківщини» – навпаки, у 1,38 разів більшими. Меншою за електоральні симпатії була увага до всіх інших учасників перегонів.
ТРК "Україна"
Частка виборчого контенту від загального контенту теленовин склала 22%.
Упродовж усієї кампанії канал надавав перевагу Партії регіонів – її відносні показники сягали 52,4% та «Батьківщини» – 22,6%.
Що стосується абсолютних показників, тут цілковита перевага у позитивній тональності була на боці Партії регіонів – більш, ніж у 29 разів більше, ніж у «Батьківщини». Відповідно, показники нейтральної тональності партії влади були більшими у 1,5 рази, та негативної – навпаки, дещо меншими – у 1,16 разів.
Головними спікерами найчастіше були Президент, прем’єр (міністри) та представники місцевої влади.
Синхрони:
Партія регіонів 3789
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 910
УДАР 164
"Свобода" 178
КПУ 86
"Україна-Вперед!" 478
Щодо балансу влада-опозиція – увага до влади в позитивній тональності була майже всемеро більшою, ніж до опозиції та непарламентських партій разом узятих. У нейтральній тональності розрив був менший - влада переважала опозицію та непарламентські партії у 1,2 рази. А щодо негативної тональності, показники партії влади та опозиції й непарламентських партій разом були майже рівними.
За балансом електоральних симпатій та рівнем уваги стосовно Партії регіонів симпатії каналу були майже вдвічі більшими за симпатії виборців, а стосовно «Батьківщини» – майже рівними. Меншою за електоральні симпатії була увага до всіх інших учасників перегонів, крім «України-Вперед!».
Повна версія звіту (включно з деталізацією друкованих та онлайн-медіа, регіональних тенденцій)