укр eng

Новини

Згідно з Індексом свободи медіа Східного партнерства Україна посіла четверте місце після Грузії, Молдови та Вірменії, випередивши Азербайджан та Білорусію

05.09.2013

Згідно з Індексом свободи медіа Східного партнерства Україна посіла четверте місце після Грузії, Молдови та Вірменії, випередивши Азербайджан та Білорусію 

3-го вересня 2013 року в у Києві Міжнародна громадська організація «Інтерньюз-Україна» та її партнери презентували результати пілотного Індексу свободи ЗМІ у шести країнах Східного партнерства. Індекс визначає ступінь дотримання основних прав та свобод журналістів у регіоні. Одночасно було представлено сайт «Eastern Partnership Media Freedom Watch» (http://mediafreedomwatch.org), який повідомляє про тенденції в сфері свободи медіа у шести країнах регіону. Обидві ініціативи реалізуються в рамках проекту «Моніторинг свободи медіа країн Східного партнерства», що здійснюється за фінансової підтримки Європейського Союзу та став ініціативою Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.

Індекс свободи медіа став  результатом масштабного міжнародного експертного опитування: у ньому взяли участь 60 провідних фахівців у медіа-сфері з країн Східного партнерства. Цей Індекс не лише розподіляє місця у рейтингу, але й виявляє низку основних проблем та викликів, що постали перед державами-учасницями. Цінність дослідження полягає й у рекомендаціях експертів, покликаних сприяти захисту свободи слова та дотриманню прав журналістів у регіоні. Заміри Індексу будуть здійснюватися щоквартально впродовж двох років у кожній країні Східного партнерства.

Олександр Чекмишев, д.н. із соціальних комунікацій, керівник моніторингових проектів Асоціації «Спільний простір» прокоментував  результати оприлюдненого Індексу так:

Доводиться констатувати, і це засвідчив Індекс, що Україна, хоч і випередила Азербайджан та Білорусь, – країни з яскраво вираженими авторитарними тенденціями, – але поступилася навіть Вірменії, яка нещодавно проголосила намір стати членом Митного союзу. У свою чергу, Молдова ж, яка теж збирається підписати Угоду про асоціацію з ЄС, поступилася Грузії.

Утім, не слід забувати, що при всій повазі до 5-ти країн-суб’єктів моніторингу, об’єктивно Україна  найбільша і найвпливовіша.  Цей вплив може стати визначальним в сенсі подальшого розвитку на їхніх теренах основних прав і свобод, зокрема свободи медіа. Тому і влада, і опозиція, попри всі внутрішні розбіжності,  повинні усвідомлювати, що тільки виразна й самостійна політика України щодо відданості основним демократичним цінностям може бути головним фундаментом її авторитету. Причому авторитету як серед країн ЄС, так там, де мають місце і тенденції дрібного регіонального авторитаризму, і намагання створити новий геополітичний кулак деспотизму на усьому Євразійському просторі.  

Україна справді має всі підстави стати послідовним фактором стримування наступу на демократію та свободу ЗМІ. Тим паче, що 2005-го року вона фактично ним стала, хоч і ненадовго, – через цілковиту безвідповідальність, безпомічність, некомпетентність тодішньої влади та її небажання дослухатися до експертного середовища щодо створення суспільного мовлення, забезпечення прозорості власності та побудови багатьох інших підвалин справжньої незалежності ЗМІ.

Нині ми стаємо свідками розгортання боротьби як за Україну, так і за демократію в усьому регіоні. Якщо ми справді зможемо на ділі продемонструвати свій європейський цивілізаційний вибір, це, безумовно, справить довгостроковий вплив на те, що оберуть народи інших країн.     

Довідка:

Проект «Моніторинг свободи медіа країн Східного партнерства» покликаний сприяти захисту свободи слова та медіа у країнах Східного партнерства шляхом підвищення обізнаності громадськості на регіональному та міжнародному рівнях щодо ситуації зі свободою ЗМІ та журналістів регіону. Проект реалізується МГО «Інтерньюз-Україна» у співпраці з провідними медійними неурядовими організаціями інших країн Східного партнерства: Єреванським прес-клубом (Вірменія), Союзом журналістів «Єні Несіл» (Азербайджан), Асоціацією «Зелена Хвиля» (Грузія), Центром незалежної журналістики (Молдова) та партнерами із Білорусії за фінансової підтримки Європейського Союзу. Більше про проект – на сайті  mediafreedomwatch.org

Східне партнерство – це програма Європейського Союзу, започаткована у 2008-му році. Її країнами-учасницями є Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Молдова та Україна.