укр eng

Новини

Медіа-війни поступово перейдуть в Інтернет

25.11.2013

МЕДІА-ВІЙНИ ПОСТУПОВО ПЕРЕЙДУТЬ В ІНТЕРНЕТ

УКРАЇНСЬКА БЛОГОСФЕРА ПОТРЕБУЄ САМОРЕГУЛЯЦІЇ

СПОСТЕРІГАЧІ ЗА ВИБОРАМИ СТВОРЮЮТЬ БЛОГЕРСЬКИЙ РЕСУРС ЗАДОВГО ДО КАМПАНІЇ 2015, — повідомляють медіа-експерти

 

            УНІАН, 25 листопада 2013 року                

 

Голова Комітету «Рівність можливостей», доктор наук із соціальних комунікацій Олександр Чекмишев заявив, що саморегуляція у блогосфері, як і загалом в українському сегменті Інтернет стає необхідністю. За його словами, мають місце дедалі частіші приклади маніпуляцій в Інтернет-просторі. Зокрема за рахунок дезоорієнтуючих заголовків; посилань на анонімне джерело й «відмиву інформації»; повторів месіджів у постійних рубриках; рекламних банерів; маніпуляцій модальністю повідомлень; на форумах та завдяки замовному тролінгу; а також «джинси».

 

Це відбувається на тлі стрімкого розвитку вітчизняного Інтернету — лише за останній  рік постійних користувачів мережі стало більше на понад 2 мільйони, а загальна їх чисельність сягнула майже 20-ти мільйонів. Тому, як переконані експерти, їхні ідеї щодо підвищення якості інформаційного онлайн-продукту цілком суголосні з позицією Інтернет-асоціації України, яка серед цілей своєї діяльності проголосила викорінення в українському Інтернеті матеріалів, які порушують законодавство та містять порнографію за участю неповнолітніх; прояви расової та національної нетерпимості; прояви тероризму; заклики до насильницького повалення конституційного ладу.

 

«Ми повинні зробити перші кроки до саморегуляції знизу, інакше політики знайдуть приводи, щоб почати регулювати нас згори. Те, що суд зобов’язав свободівця Олександра Аронця заплатити регіоналці Інні Богословській 50 тисяч гривень за пост у Facebook — це лише перший дзвіночок», — заявила керівник проекту «Громадський моніторинговий блог», PhD із соціальних комунікацій  Леся Ярошенко.

 

Ярошенко вважає, що напередодні й під час виборів Президента України 2015-го року штаби основних і технічних кандидатів використовуватимуть Інтернет-ресурс значно активніше, ніж раніше. «Звичайно, ніхто не відмовиться від агітації в традиційних медіа. Однак наявність близько 400 тисяч українських Інтернет-сайтів на тлі 1700 телерадіокомпаній та 30-ти тисяч газет, які поступово втрачають популярність, а також зростання чисельності молодої Інтернет-аудиторії та користувачів віком 35+ не лише у великих містах (півмільйона й більше), а й у селах і містечках — все це просто змусить політиків реагувати на зміни в інформаційному просторі».

 

Водночас, переконані експерти, усі основні політичні гравці докладатимуть максимум зусиль, щоб позбавити супротивників їхніх каналів комунікації. Тобто створити важелі тиску на сайти, користувачів, дописувачів у мережі, а також на блогерів, як це, свого часу робили з телевізійниками, радійниками та газетярами.

 

Проект  «Громадський моніторинговий блог» започатковано на базі сайту, на якому впродовж 9-ти років оприлюднювалися результати моніторингу всіх виборчих кампаній на предмет якості інформування виборців та доступу політиків до ЗМІ. http://www.prostir-monitor.org/. Під час парламентських виборів 2012-го року моніторинг охоплював  65 загальнонаціональних та регіональних телеканалів (загалом 5 248 програм),  91 столичну та місцеву газету, 66 Інтернет-сайтів, а в самому процесі дослідження брало участь понад 100 осіб у Києві та 24-х регіонах.   

 

Нині, хоч до виборів іще далеко, ця загальнонаціональна моніторингова мережа, на думку Ярошенко, має стати активною. Тому однією з цілей проекту, покликаного перетворити спостерігачів на блогерів, — розробити типові блогерські стандарти, якими б могли скористатися інші користувачі й дописувачі української онлайн-мережі для підвищення якості комунікацій та ефективності своїх повідомлень, а також для того, щоб убезпечитися від судових переслідувань та спроб законодавчо зарегулювати український Інтернет-простір. «Ці стандарти не дублюватимуть професійні й етичні правила традиційних ЗМІ. Однак візьмуть із них усе найкраще та, помноживши на персоніфікованість та інтерактивність,  як плоть і кров, житимуть і розвиватимуться разом із простором комунікації, де кожен буде одночасно і автором, і читачем», — переконаний Олександр Чекмишев.   

 

Довідкова інформація:

 

Моніторинг якісного інформування та рівного доступу до ЗМІ Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей»  проводять із 1994 року.

 

Проект «Громадський моніторинговий блог»  реалізується за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

 

Докладнішу інформацію дивіться на http://prostir-monitor.org

 

Контактна особа: Олена Бондаренко, тел. 483-03-72, 483-57-33