укр eng

Новини

Кабмін розробив проект постанови про блокування інтернет-сайтів

27.01.2014

Кабінет Міністрів України розробив проект постанови, що регламентуватиме блокування сайтів, повідомляє MediaSapiens з посиланням на портал ain.ua.

Наразі проект розглядається в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) та інших державних органах.

Видання ain.ua проаналізувало текст цієї постанови. Документом передбачається, що склад експертної комісії, від якої залежатиме вимкнення сайтів, формуватиме СБУ, МВС, Державна служба фінансового моніторингу та, за бажання, Національна комісія з фондового ринку. Ці державні органи повинні визначити експертів та повідомити про них НКРЗІ протягом двох днів після набрання чинності постановою.

Відповідно до нововведень блокуванню підлягатимуть сайти, що поширюють незаконну інформацію. В проекті постанови визначили види цієї «незаконної інформації», а саме: екстремістська інформація;  заклики до здійснення теракту;  закрита інформація органів державної влади; медична інформація про посадових осіб; наклеп; інформація, що розповсюджується з порушенням таємниці листування, телефонних розмов та ін.; інформація, що порушує авторські права; конфіденційна інформація про суддів, міліцію та інших посадових осіб; така, що містить «незаконне використання інсайдерської інформації»; інформація, образлива/нешаноблива стосовно суддів чи судочинства; інформація, що зберігається в інформаційних системах у паперовій чи електронній формі; інформація, що міститься у системі депозитарного обліку цінних паперів; неправдиві чи неточні дані про суб’єкт господарювання, в тому числі про його товари та деякі інші види інформації.

Порушити питання щодо блокування сайту може будь-яка фізична чи юридична особа, яка направить щодо цього письмове звернення до експерта. Експерти можуть також самостійно ініціювати перед НКРЗІ обмеження доступу до ресурсу.

У письмовому зверненні повинні міститися короткий опис інформацію, що суперечить закону та відомості про сайт-порушник.

До письмових звернень можна додавати роздруковані з Інтернету матеріали (очевидно, скріншоти). Експерти надсилають свої висновки до НКРЗІ звичайною чи електронною поштою (в цьому випадку із електронним цифровим підписом).  

Протягом семи днів з дня отримання листа експерта або інформації про незареєстроване в державному реєстрі інформагентство НКРЗІ приймає рішення про блокування сайту.

У рішенні комісії повинні міститися правові підстави для обмеження доступу до ресурсу. Усі рішення НРКЗІ публікуватимуться на її офіційному сайті.

Подібні рішення комісія прийматиме лише стосовно зареєстрованих операторів чи провайдерів зв’язку. Рішення НКРЗІ набирає чинності у день публікації на офіційному сайті. Того ж дня оператор повинен відключити ресурс.

Відновити доступ до сайту можна за умови, що експерт або Укрдержреєстр (коли йдеться про інформагентства) відкликав свій висновок або рішення комісії було оскаржене в суді.

В Інтернет асоціації України закликають відповідальні державні органи не поспішати із розглядом цього документу.  На думку галузевої асоціації, терміновий розгляд цих обмежень «знищить довіру між ринком та регулятором». Інтернет асоціація України пропонує комісії відкласти розгляд цієї постанови до того моменту, поки Верховна рада остаточно вирішить питання щодо законів 16 січня.

Відповідно до нещодавніх законодавчих змін, в Україні можна буде закривати інтернет-сайти без рішення суду, а також піддавати кримінальному покаранню за так званий «екстремізм» у соціальних мережах. За ці та інші нововведення парламент проголосував 16 січня. В народі їх одразу ж назвали «законами про диктатуру».