укр eng

Новини

Автори першого вітчизняного підручника із блогерської майстерності ініціюють початок формування стандартів якісного інформування та етики в українській блогосфері

04.03.2014

 

Голова Комітету «Рівність можливостей», доктор наук із соціальних комунікацій Олександр Чекмишев нагадав, що 25-го листопада 2013-го року в УНІАН, оголошуючи про початок проекту «Громадський моніторинговий блог», він зокрема, обґрунтував необхідність розробки спеціального підручника, покликаного підвищити писемну грамотність, стандарти якісного інформування та етики українських блогерів.

На думку Чекмишева, поява такого підручника активізує саморегуляцію в блогосфері, адже нині вона стає необхідністю для усього українського сегменту Інтернет. Експерт наголосив, що кінець 2013-го-початок 2014-го року позначився різким збільшенням матеріалів і повідомлень маніпулятивного, фейкового характеру чи відвертої дезінформації. За його словами, мали місце дедалі частіші приклади маніпуляцій в Інтернет-просторі.

Леся Ярошенко повідомила, що у період 1-го листопада 2014-го року – 25 лютого 2014-го року експерти справді зафіксували різке збільшення дезоорієнтуючих меседжів та заголовків; посилань на анонімне джерело, «відмиву інформації»; замовного тролінгу; а також «джинси».

Ярошенко вважає, що напередодні й під час виборів Президента України 2014-го року штаби усіх кандидатів використовуватимуть Інтернет-ресурс значно активніше, ніж раніше. «Звичайно, ніхто не відмовиться від агітації в традиційних медіа. Однак наявність близько 400 тисяч українських Інтернет-сайтів на тлі 1700 телерадіокомпаній та 30-ти тисяч газет, які поступово втрачають популярність, а також зростання чисельності молодої Інтернет-аудиторії та користувачів віком 35+ не лише у великих містах (півмільйона й більше), а й у селах і містечках — все це просто змусить політиків реагувати на зміни в інформаційному просторі.

Проект  «Громадський моніторинговий блог» було започатковано у жовтні 2013-го року на базі сайту, на якому впродовж 9-ти років оприлюднювалися результати моніторингу всіх виборчих кампаній на предмет якості інформування виборців та доступу політиків до ЗМІ. Під час парламентських виборів 2012-го року моніторинг охоплював  65 загальнонаціональних та регіональних телеканалів (загалом 5 248 програм),  91 столичну та місцеву газету, 66 Інтернет-сайтів, а в самому процесі дослідження брало участь понад 100 осіб у Києві та 24-х регіонах.   

Нині, з наближенням президентських виборів, а також з огляду на перспективи дочасних парламентських, ця загальнонаціональна моніторингова мережа, на думку Ярошенко, має стати активною. Тому однією з цілей проекту, в рамках якого і з’явився підручник «Основи якісного блогерства», — активізувати розробку таких блогерських стандартів якості й етики, якими б могли скористатися всі користувачі й дописувачі української онлайн-мережі. «Стандарти, основи яких запропоновано у нашому підручнику, не дублюють професійні й етичні правила традиційних ЗМІ. Однак вони покликані взяти з них усе найкраще та, помноживши на персоніфікованість та інтерактивність,  як плоть і кров, жити й розвиватися разом із простором комунікації, де кожен буде одночасно і автором, і читачем», — переконаний Олександр Чекмишев.   

 

  ***

Моніторинг якісного інформування та рівного доступу до ЗМІ Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей»  проводять із 1994 року.

Проект «Громадський моніторинговий блог»  реалізується за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Докладнішу інформацію дивіться на http://prostir-monitor.org