Новини
Медіаспільнота вимагає термінового ухвалення законів про суспільне мовлення, роздержавлення і доступ до інформації
05.03.2014
Громадські організації в галузі медіа вимагають від парламенту якнайшвидшого ухвалення законів про суспільне мовлення, роздержавлення ЗМІ та внесення змін до закону «Про доступ до публічної інформації». Такої думки дійшли учасники експертної зустрічі «Першочергові реформи в інформаційній та медіа сфері", організованої Інститутом медіа права 4 березня, повідомляє "Телекритика".
Юрист Інституту масової інформації Роман Головенко нагадав, що є урядовий законопроект № 1076 «Про Суспільне телебачення та радіомовлення України», готовий до повторного другого читання у Верховній Раді. І хоча в експертів є низка зауважень до проекту, всі зійшлися на думці, що необхідно вимагати його якнайшвидшого ухвалення для перетворення державних мовників на суспільних.
За словами юриста Інституту медіа права Ігоря Розкладая, в порівняльній таблиці цього законопроекту до другого читання є поправка, що перетворюватися на суспільного мовника будуть не лише Національна телекомпанія України та Національна радіокомпанія України, а й обласні й регіональні державні телерадіокомпанії, ДТРК «Всесвітня служба УТР», ДТРК «Культура» та «Укртелефільм».
Юрист Української асоціації видавців періодичної преси Олександр Дяченко нагадав, що до другого читання готовий законопроект № 2600 «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». «Він не є ідеальним, але головне почати роздержавлення», - наголосив пан Дяченко. Всі експерти погодилися з тим, щоб вимагати ухвалення самого цього законопроекту, розробленого з урахуванням позицій усіх зацікавлених сторін.
Незалежний медіаюрист Дмитро Котляр закликав «дотискати» в парламенті законопроект № 0947 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про інформацію" (у новій редакції) та Закону України "Про доступ до публічної інформації"», що має на меті усунути колізії між законами та забезпечити їхнє виконання. Пан Котляр вважає, що парламент може вже наступного тижня ставити проект на голосування в другому читанні та в цілому, адже він повністю готовий.
Разом з цим, експерти закликають державні органи України невідкладно підписати і ратифікувати Конвенцію Ради Європи «Про доступ до офіційних документів», ухвалену в місті Тромсе 18 липня 2009 року. Експерти також визнали за необхідне повернутися до питання запровадження дієвого державного органу з контролю за дотриманням законодавства про доступ до публічної інформації.