Новини
Інформаційні війни: як поводитися на медіа-фронті
25.08.2014
Інформаційні війни – це той вимір протистояння, в якому не кожен однозначно визначить «наших» і «ворогів», де не всяк розуміє, як діяти. В Україні шаленими темпами відбувається переоцінка цінностей і ролі мас-медіа в питаннях національної безпеки, майбутнього країни загалом.
Інформаційна війна: як перемагати сьогодні
Тимчасом як реальна інформаційна політика держави не сформована, в умовах інформаційної війни кожен телеканал, видання, продюсер, продакшн-студія та інші творці й розповсюджувачі контенту самостійно вирішують, як їм поводитися. Багато залежить від громадянської позиції та фінансових інтересів інвесторів, менеджерів середньої ланки, журналістів.
«Коли іде війна, український медійний і культурний простір не може поширювати ідеї «русского міра» чи «совка» у будь-якій формі: гастролі тих, хто підтримав анексію Криму, показ кінофільмів у прокатній мережі, на ТБ тощо, - зазначив медіа-експерт Олександр Чекмишев в інтерв’ю для програми «Дістало!», яка транслюється на телеканалі ICTV. - Законом і через суд можна забороняти будь-яку медіа- чи культурну продукцію, що містить прямі порушення закону (пропаганда нацизму, расизму, міжнаціональної й міжрелігійної ворожнечі тощо), а також ЗМІ, які це порушують». Водночас Олександр Чекмишев, голова комітету «Рівність можливостей» і керівник програм моніторингу ЗМІ Асоціації «Спільний простір» наголошує, що закривати медіа і накладати на них інші санкції в таких випадках не можна без рішення суду. Як і ухвалювати закони про те, щоб карати мас-медіа без судового розгляду.
Олександр Чекмишев вважає, що Україна почала демонструвати здатність перемагати в інформаційній війні. Він наводить такі аргументи:
- санкційні закони, які стосуються пропаганди,
- поява фронтових кореспондентів,
- оперативне реагування на брехню і фейки ворога як традиційних медіа, влади, так і соцмереж, де волонтери викривають фейки і почали виконувати функцію соціально відповідальних медіа.