укр eng

Новини

Блоги, українські соцмережі й достовірність поданої інформації

04.09.2014

Оперативність і достовірність – за них споконвіку змагається кожен ЗМІ, а нині і блогери, воїни українських соцмереж. Це дві якості інформації, які завжди йдуть поруч, але при тому завжди конфліктують. В гонитві за «гарячим», «смаженим», актуальним, часто доводиться жертвувати достовірністю, а отже, і правдою ЗМІ. З іншого боку, тривала перевірка фактів може звести нанівець потрібність знайдених фактів і свідчень.

Оперативність і достовірність в умовах інформаційної війни

Класика жанру каже, що недостовірна інформація є лише чуткою або пліткою, може бути приводом до перевірки, але не більше! Однак події АТО, інформаційні війни нового часу, коли події розгортаються так швидко, засвідчили, що часом і неперевірені дані рятували життя людям. З іншого боку, чи не більше таких оприлюднених чуток були фейками ЗМІ, дезінформацією, яка має на меті сіяти паніку і збивати з пантелику. Брехня у ЗМІ та блогосфері не тільки шкодить людям, а й підриває довіру до каналу комунікації та автора (журналіста, блогера), який транслює фейкові новини та всілякі провокації.

Ні! – новинам-фейкам

Золотий стандарт журналістики, один із китів медіа-грамотності й запорука перемоги в інформаційній війні – це протистояння брехні у ЗМІ, зокрема дезінформації та фейковим новинам. Щоб мимоволі не стати бійцем по той бік фронту в інформаційній війні, кожному блогерові варто тримати в голові параграф із «Основ якісного блогерства», посібника, який розробив Консорціум «Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей». Це стосується як підготовки власних новин, так і розповсюдження чужих постів.

Якщо зовсім коротко, то достовірність, це коли факти блогера мають авторитетне джерело (саме для конкретної новини). Або він сам бачив на власні очі, або те, що передала людина, якій він чи вона абсолютно довіряють. Якщо джерело не заперечує, на нього треба неодмінно послатися. Це єдиний доказ достовірності.

Посилатися на аноніма варто лише тоді, коли:  

-          новина суспільно значима,

-          джерело компетентне і перевірене,

-          журналіст чи блогер переконаний у тому, що джерело каже правду,

-          з вагомих і поважних причин джерело не хоче розкривати свою особу (наприклад, загроза життю та здоров’ю, що в умовах теперішньої інформаційної війни справа звичина).

Посилатися на анонімні джерела можна лише тоді, коли вони повідомляють про факти чи події, а не про коментарі чи думки! При цьому повна відповідальність за достовірність інформації лягає на журналіста чи блогера.

Дізнайтеся більше про якісне блогерство, яке допоможе перемогти в інформаційній війні.