Новини
Технологія поширення чуток в інформаційній війні
09.09.2014
Інформаційні війни, в тому числі з використанням технології поширення чуток, розпочалися задовго до створення першого друкованого ЗМІ і навіть до виникнення писемності. Щойно люди навчилися комунікації, як з’явилися ті, хто усвідомив усю силу впливу інформаційних технологій на свідомість окремих людей і мас. Технологія поширення чуток – один із найдавніших медіа-ефектів у світі. І навіть сьогодні плітки, пророцтва і маніпулятивні судження здатні формувати суспільну думку і навіть створювати масові психози.
Чому з’являються чутки: анатомія провокацій ЗМІ
Чутки, плітки і пророцтва виникають там, де є інформаційний вакуум. Людина як істота допитлива і творча, постійно шукає пояснення того, що її хвилює, що їй не зрозуміло. Коли суспільство не пропонує готових рецептів: фактів і коментарів авторитетних джерел, в тому числі за посередництва ЗМІ, аудиторія починає творити необхідний їй контент самостійно. Дезінформація, фейки ЗМІ – це високоорганізований механізм поширення чуток на великі аудиторії. Зазвичай такі меседжі відповідають таємним очікуванням або страхам аудиторії, озвучують те, що люди самі не наважуються першими сказати вголос. Отже, чутки – породження замовчаних подій і неперевірених фактів.
Чому ми піддаємося на маніпуляції ЗМІ
Маніпулювання громадською думкою шляхом створення чуток і пророцтв експлуатує не що інше, як одну із найбільших людських слабкостей – лінь. По-перше, чутки легко доступні. Вони самі йдуть до рук, на їх пошуки, на відміну від якісної інформації, не треба витрачати часу й інтелектуальних зусиль. По-друге, чутки і брехня ЗМІ дають прості, але не реальні для втілення інструменти наших бажань. Чутки і фейки ЗМІ пропонують ті шляхи і методи досягнення цілей (добробуту, стабільності, здоров’я тощо), які не вимагають від нас тяжкої праці та інших інвестицій. Таке собі щастя «вже сьогодні».
Моніторинг ЗМІ як ліки від маніпуляцій під час виборів
Протистояти медіа-ефектам не просто, але реально. Медіа-експерти добре обізнані з технологіями маніпуляції свідомістю і бачать їх неозброєним оком. Доказовою базою виступає контент-аналітика, моніторинг ЗМІ, які дозволяють обґрунтувати наявність маніпуляції.
Стартує виборчий моніторинг Асоціації «Спільний простір» і Комітету «Рівність можливостей», в рамках якого медіа-експерти надаватимуть розгорнутий аналіз маніпуляцій ЗМІ, в тому числі відстежуватимуть поширення чуток. Усі дані моніторингу виборів, як завжди, доступні для Вас на нашому сайті. Моніторинг ЗМІ допоможе Вам не піддаватися на провокації, на вірити брехні ЗМІ, не стати жертвою в інформаційній війні. Медіа-моніторинг – шлях до медіа-грамотності і свідомого вибору.