Новини
Партії переважно дотримуються квоти, але кандидаткам бракує фінансової підтримки - КВУ
09.10.2015
Місцеві вибори 25 жовтня 2015 р. – перші вибори в Україні, що проходять за існування ґендерної квоти у виборчому законодавстві. Хоча норма про квоту не передбачає санкції за її невиконання, Всеукраїнська громадська організація «Комітет виборців України» (КВУ) вважає саму появу такої норми прогресом для виборчого законодавства України, йдеться в звіті на офіційному сайті організації.
Включення положення про квоту дозволило піднести проблему відсутності ґендерної рівності на порядок денний суспільства.
Неімперативний характер квоти спровокував чисельні дебати, а також судові позови проти Центральної виборчої комісії. КВУ наполягає на необхідності поваги до Закону, який ЦВК розтлумачила вірно. ЦВК своїм Роз’ясненням прагнула уникнути неоднакового застосування закону при реєстрації списків кандидатів територіальними комісіями, хоча повністю таких порушень уникнути не вдалось. Комітет виборців України закликає парламентські партії до більш ретельної роботи над виборчим законодавством у Верховній Раді, замість самопіару на недоліках закону.
В середньому, рівень представництва жінок в списках до міських рад м. Києва та міст-обласних центрів по всій Україні дорівнює 32,1%. Норма про квоту була дотримана у 310 списках з 430, тобто у переважній більшості.
В той же час, за результатами моніторингу агітації на підтримку чоловіків та жінок-кандидатів, КВУ робить висновок, що переважна більшість політичних партій не робить пропорційних зусиль для агітації на підтримку жінок зі своїх списків, у порівнянні з чоловіками.
Комітет виборців України закликає політичні партії не обмежуватись формальним дотриманням квоти, але й надавати пропорційну фінансову та організаційну підтримку жінкам-кандидатам. Такі дії сприятимуть досягненню фактичної ґендерної рівності у місцевій владі.
За результатами моніторингу КВУ, серед кандидатів на посаду міського голови в Києві та містах-обласних центрах дуже мало жінок – тільки 14,7%. При чому, більша частина цих кандидаток є самовисуванками. Це може свідчити про існування резерву жінок, готових до активної участі в політичному житті. В майбутньому, місцевим організаціям партій варто запрошувати таких жінок до співпраці.