Новини
У найбільших українських містах відбудуться "Національні дебати"
30.10.2015
Перед другим туром виборів міських голів у найбільших українських містах відбудуться "Національні дебати".
Чесні дебати без агітації, брехні й взаємних образ – можливі. Наприкінці речення не стоїть знак запитання, тому що своїм досвідом уже втретє це доведе проект "Національні дебати". Після першого туру місцевих виборів, що відбулися 25 жовтня, команда телеканалу UΛ:Перший разом із партнерами вирушить в різні регіони України, щоб провести дебати між кандидатами на крісло мера, які вийшли до другого туру. Коли, де та у якому форматі все відбуватиметься – говорили на прес-конференції 30 жовтня у Національній телекомпанії України (НТКУ).
Суть дебатів презентували заступниця генерального директора НТКУ Дар’я Юровська та президент Фундації "Суспільність" Тарас Петрів. "Національні дебати" до другого туру виборів міських голів – третій етап спільного проекту UΛ:Перший, Фундації "Суспільність" та міжнародної громадської організації "Інтерньюз-Україна".
Цього разу вони відбуватимуться у 4-х містах. Стартують дебати у понеділок, 2 листопада, з міста Дніпропетровська. Далі, 4 листопада, вони пройдуть у Миколаєві, 6 листопада – у Львові та 11-го – у Києві.
"Ми намагалися вибрати міста в різних частинах України, – розповіла заступниця генерального директора НТКУ Дар’я Юровська. – Попередньо йшлося трошки про інші обласні центри, але оскільки у Харкові й Одесі другого туру місцевих виборів не буде, а наш проект гнучкий – ми дуже швидко переїхали в сусідні. Наше завдання – показати рамку дійсно незалежних дебатів, для того, щоб на наступних місцевих виборах, як ми мріємо, всі місцеві телерадіокомпанії, що зараз уже є філіями суспільного мовника, могли проводити їх самотужки з тим самим рівнем довіри і тою ж відповідністю балансу й незалежності, але уже самостійно, у кожному регіоні, зі своїми кандидатами".
З 19:30 триватимуть півтори години прямого ефіру на UΛ:Перший та телеканалах міст, у яких відбуватимуться дебати. Радіослухачі зможуть почути "Національні дебати" на Першому каналі Українського радіо. На офіційному каналі UΛ:Перший на YouTube, а також трансляція з перекладом англійською мовою. Онлайн-трансляція на YouTube починатиметься раніше, тож інтернет-користувачі зможуть першими побачити студію та останні приготування, короткі інтерв’ю з експертами. Постмайданчик проекту Campus 3.0 працюватиме після завершення ефірної частини.
Фішкою цьогорічного проекту президент Фундації "Суспільність"Тарас Петрів вважає проведення дебатів в університетському середовищі. Команду організаторів прийматимуть Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара, Чорноморський національний університет імені Петра Могили у Миколаєві, Львівський національний університет імені Івана Франка та Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
Оскільки Фундація "Сусіпльність" займається впровадженням ідеї дебатної культури з 2012 року, робота з таким проектом стала доповненням уже тривалого досвіду. "Цього разу ми працювали над ідеєю, щоб дебати відбувалися на сході, півдні, заході й півночі країни – закцентував Тарас Петрів. – Важливим моментом було те, що наша команда не відмовилася від проекту, а швидко зреагувала і переїхала з Харкова до Дніпропетровська й з Одеси до Миколаєва. У цьому особливість суспільного мовника – ми виходимо не з комерційного інтересу, а з того, щоб показати, що відбувається у країні".
"Національні дебати" матимуть шість раундів. Під час двох із них кандидати ставитимуть запитання один одному, після чого йтимуть три блоки запитань від модератора, аудиторії та із соціальних мереж. Наприкінці в учасників буде можливість зробити підсумок, але у жодному разі не агітуючи. Про це вони попереджені заздалегідь. Зараз уже є згода майже від усіх кандидатів, та щоб не давати політикам уникати відвертих відповідей на поставлені запитання, потрібен модератор – людина із журналістським досвідом та неординарним підходом.
"Для нас важливо, щоб модератор дебатів був важковаговиком у політичній сфері, людиною, якій би довіряли – уточнила Дар’я Юровська. – З чим ми зіткнулися, коли готувалися до цих дебатів, як і до попередніх також – кандидати не довіряють один одному, вони не довіряють медіа, у них завжди дуже багато запитань, чи будуть дебати дійсно незалежними. Модератор дебатів повинен бути виваженою та авторитетною людиною, повністю незаангажованою. Ця людина – Сергій Рахманін".
Творці проекту спиралися на досвід попередніх дебатів, після яких не було жодних претензій ні від кандидатів, ні від їхніх команд, ні від аудиторії. Розповідаючи про минулий досвід, зауважують – думали, що довіра буде більшою, але попри те, що не довіряти політикам, медіа, навіть одне одному – звично для нашої країни, є сподівання, що обоє кандидатів у кожному з міст будуть готові до чесних дискусій.
Хоча є і резервний варіант. Якщо один із кандидатів не прийде, дебати не скасують. Сама програма буде скорочена на половину, а кандидату, який все-таки прийшов, буде надана можливість використати свій час. Більше того, дебати відбудуться, навіть якщо двоє учасників, які попередньо підтвердили свою участь, не з’являться на знімальному майданчику. Хоч команда розраховує, що кандидати скористаються своїм шансом.
Запитання політикам матимуть можливість поставити гості студії, телеглядачі, радіослухачі та, звісно ж, інтернет-користувачі. "Традиційно на "Національні дебати" ми запрошуємо студентську аудиторію, викладачів університетів, – розповів Тарас Петрів. – Минулого разу ми долучали також лідерів громадської думки, представників журналістських кіл, але зараз виходитимемо з різних можливостей міст, де відбуватимуться дебати. У великому Києві можна вибирати з експертів, а у менших містах такого величезного вибору немає. Але ми переконані, що в університетах є потужні політологи, професори, які теж є певним чином експертами з галузей, про які ми дискутуватимемо, тому жодних проблем у цьому немає. Ще раз наголошу, що дебати на майбутньому великому суспільному мовникові у співпраці із провідними університетами – це дуже класно для країни".
Готуючись до старту проекту, його творці також переглянули кілька десятків форматів того, як дебати на посаду мера міста відбуваються у різних країнах, у великих та малих містах. За сформованим попередніми проектами дебатів та відкоригованим під нинішні вибори до місцевих рад форматом уже відбувалися дебати до першого туру в Івано-Франківську. Сумська телерадіокомпанія також зверталася за допомогою в організації свого дискусійного майданчику для кандидатів у мери міста. Найближчим же часом, 2 листопада, "Національні дебати" до другого туру на посаду міського голови прийматиме Дніпропетровськ.