укр eng

Новини

Українські регіональні ЗМІ мають активніше висвітлювати тематику ВПО та підвищувати стандарти

10.12.2015

ПРЕС-РЕЛІЗ

10 грудня 2015 р., 10-00.

Інформаційне агентство «Українські новини» (Київ, вул. Еспланадна, 20)

 

Такий головний висновок за результатами першої хвилі моніторингу, які медіаексперти представили в Міжнародний день прав людини.

Моніторинг – це одна з ланок великого проекту «Голос місцевих ЗМІ: професійні стандарти та етичні норми у висвітленні конфліктів», підтриманого ЄС.

«ЄС втілює різноманітні проекти, спрямовані на безпосередню допомогу внутрішньо переміщеним особам в Україні. Водночас необхідно сприяти ЗМІ в тому, щоб вони підтримували здорову суспільну дискусію про інтеграцію ВПО», - зазначила Хельга ПЕНДЕР, координатор сектору реагування на кризу, Представництво ЄС в Україні.

            «Питання ВПО визначальне для майбутнього України, це показник того, як  проводяться реформи, як держава служить всьому своєму народу. Результати цієї інноваційної програми моніторингу ЗМІ, які ми замовили як частину підтриманої ЄС тренінгової програми «Регіональні голоси», свідчать, що нам доведеться докласти ще чимало зусиль, перш ніж на питання ВПО звернуть належну увагу», - вважає Девід КВІН, заступник директора з розвитку, британська медіа Фундація Томсон.

 

Спільні висновки для ЗМІ всіх регіонів України у висвітленні тематики ВПО:

·         Спостерігався брак репортажів і статей із належним аналізом або дослідженням проблем ВПО.

·         ЗМІ загалом застосовували коректну мову та термінологію, розповідаючи про ВПО. Проте було декілька прикладів, коли ЗМІ дискримінували ВПО через  негативне їх представлення.

·         Були випадки, коли ЗМІ не зберігали баланс поглядів у матеріалах про ВПО.

·         Політики та місцеве керівництво використовували проблеми, пов’язані з ВПО, у своїх виборчих кампаніях.

·         Зафіксовано багато прикладів, коли ЗМІ не презентували позицію самих ВПО.

Про це, представляючи результати моніторингу, розповів Олександр ЧЕКМИШЕВ, доктор наук із соціальних комунікацій, консультант моніторингових проектів  Асоціації «Спільний простір».

Зокрема найбільшу частку контенту, присвяченого темі ВПО в загальному масиві новин демонстрували ЗМІ Східної України (від 2,9 % на телебаченні до 2,6% у газетах); на другому місці Західні області (2,1% на телебаченні та 0,8% у друкованих ЗМІ); на третьому – Південна Україна (1,3% та 0,5% відповідно); а найпасивнішими були ЗМІ Півночі та Центру  (1,1% та 0,7%  відповідно).

Що стосується абсолютних показників, то найбільше ефірного часу (трохи більше 2 годин) було на західних телеканалах; трохи більше години на телебаченні Цетру та Півночі; та близько 50 і 40-ка хвилин ефіру на телеканалах Півдня та Сходу відповідно.

Спостерігалися регіональні відмінності в манері висвітлення ВПО, в обсягах уваги до тематики, в доборі конкретних тем і рівні уваги до суб’єктів дослідження. Наприклад, у східній частині України увага до ВПО (в сенсі частки такої інформації в загальному контенті) значно більша, ніж в інших регіонах. Водночас було багато і спільних рис, у тому числі проблем, пов'язаних із відсутністю балансу, слабкою джерельною базою, відсутністю різноманітності поглядів. ЗМІ в цілому повідомили про те, що ВПО обмежені в реалізації виборчого права для голосування на місцевих виборах. Однак глибоко цю тему не досліджували. Переважно використовувати правильну термінологію мову щодо ВПО, але було і кілька випадків, коли вимушених переселенців плутали з біженцями і вдавалися до мови ворожнечі.

«Я розумію, що для багатьох українських журналістів тема ВПО – нова і не проста. Сподіваюся, що медіа-моніторинг підштовхне до конструктивної реакції всіх журналістів, які розуміють, наскільки важливо для суспільства, щоб ця делікатна тема висвітлювалася об’єктивно і збалансовано», - зазначив експерт Ради Європи Расто КУЖЕЛ.

У свою чергу Леся ЯРОШЕНКО, координатор регіонального медіа-моніторингу тематики ВПО, Асоціація “Спільний простір” наголосила: «Моніторинг засвідчив, що регіональні масс-медіа не відображають реальної глибини і спектру питань, пов'язаних із ВПО, не аналізують ситуацію і не прогнозують її наслідків. Це одна з причин, чому і суспільство загалом, і влада зокрема не приділяють ВПО належної уваги. А замовчані або недооцінені проблеми породжують серйозні соціальні конфлікти. Системний і широкий моніторинг ЗМІ на предмет висвітлення ВПО в Україні проводиться вперше. Він, по суті, «міряє температуру», «ставить діагноз» і «виписує рецепт» українським ЗМІ, щоб медіа-тренери могли провести необхідну «терапію».

........................................................................................................................................

Першу хвилю моніторингу проведено Асоціацією «Спільний простір» у період місцевих виборів (1-23 жовтня 2015 р.) в рамках проекту «Голос місцевих ЗМІ: професійні стандарти та етичні норми у висвітленні конфліктів». Проект виконується міжнародним медіа-консорціумом: Фундація Томсон (Велика Британія), MEMO98 (Cловаччина), Асоціація «Спільний простір» (Україна), Інститут регіональних медіа та інформації (Україна), Європейський центр журналістики (Нідерланди) і фінансується Європейським Союзом упродовж 2015-2016 рр.

Мета проекту – зменшити потенційні сфери конфлікту і напруги між ВПО і їхніми новими громадами завдяки збалансованому висвітленню питань, пов’язаних із переселенцями, в регіональних ЗМІ.

До вибірки увійшли 207 регіональних телеканалів, газет і онлайн-медіа. Заплановано ще 3 хвилі моніторингу в лютому, червні і жовтні 2016 р. Цей зріз дасть змогу пересвідчитися, як вплинув проект, зокрема тренінги з висвітлення питань ВПО, на обсяг, характер і якість публікацій про вимушених переселенців. Методологія кількісного і якісного моніторингу тематики ВПО в регіональних ЗМІ підготовлена MEMO98 і Асоціацією «Спільний простір». У вересні-жовтні 2015 р. команда з 65 медіа-аналітиків Асоціації «Спільний простір» пройшла серію навчань з моніторингу ВПО (тренінги в Києві, Львові, Харкові, Дніпропетровську і в Одесі).

 

Контактна особа:

Леся Ярошенко,

066 737 83 18

ukrainianmonitor@gmail.com

 

Детальніша інформація про результати дослідження:

http://www.prostir-monitor.org/reports

Методологія 

Звіти за першою хвилею моніторингу