укр eng

Новини

Внутрішньо переміщені особи почали активніше боротися за свої права

14.07.2016

14 липня  2016 р., 11-00.

Інформаційне агентство «Українські новини» (Київ, вул. Еспланадна, 20)

 

ПРЕС-РЕЛІЗ

ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНІ ОСОБИ ПОЧАЛИ АКТИВНІШЕ БОРОТИСЯ ЗА СВОЇ ПРАВА

 

ЦІКАВІСТЬ ЗМІ ДО ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ ПІДТРИМУЄТЬСЯ ПЕРЕВАЖНО ЗА РАХУНОК ВИСВІТЛЕННЯ ДІЙ ВЛАДИ (ЗОКРЕМА ЩОДО ВИПЛАТ ДЛЯ ВПО), А ТАКОЖ АКЦІЙ ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ

 

ЧЕРЕЗ ДВА РОКИ ПІСЛЯ ВИНИКНЕННЯ ПРОБЛЕМИ ВПО У ЗМІ ДОСІ ДОПУСКАЮТЬСЯ ПОРУШЕННЯ ЖУРНАЛІСТСЬКИХ СТАНДАРТІВ ЩОДО КАТЕГОРІЇ НАСЕЛЕННЯ, ДО ЯКОЇ НАЛЕЖИТЬ КОЖЕН 15-Й УКРАЇНЕЦЬ 

 

Про це свідчать результати третьої хвилі моніторингу регіональних ЗМІ, яку оприлюднили Асоціація «Спільний простір» та MEMO 98 у Kиєві 14 липня 2016 р. Моніторинг – частина проекту «Голос місцевих ЗМІ», який фінансується Європейським Союзом і виконується медіа-консорціумом під керівництвом Фундації Томсон.

"Усі ми знаємо людей, які вимушено переїхали через конфлікт, проте ще не знайдено довгострокових рішень для подолання труднощів, із якими зіштовхнулися переселенці. Частково допомогти знайти ці рішення можуть ЗМІ, ставлячи запитання владі та об'єктивно висвітлюючи ситуацію на місцевому та національному рівнях", - зазначила Хельга Пендер, менеджер сектору ЄС із реагування на кризу. "Саме тому ЄС продовжує підтримувати місцеві ЗМІ, які намагаються готувати неупереджені матеріали про труднощі та можливості на шляху інтеграції переселенців у місцеві громади, таким чином запобігаючи викривленню реального стану речей плітками."

Проект передбачає розвиток спроможності своєчасно запобігати провокаціям з боку ЗМІ під час висвітлення подій, пов’язаних із конфліктом, за допомогою ретельного моніторингу та оцінки роботи регіональних ЗМІ. Попередні етапи моніторингу відбувалися впродовж 1–23 жовтня 2015 і 15–28 лютого 2016. Звіти за ці періоди можна знайти на сайті проекту: http://regionalvoices.eu/en/monitoring.

До вибірки моніторингу увійшло загалом 203 ЗМІ (50 телеканалів, 66 друкованих ЗМІ та 87 онлайн-ресурсів), із 24-х областей України, які було об’єднано у 4 регіони: Схід (Донеччина, Луганщина, Харківщина); Північ-Центр (Сумщина, Чернігівщина, Житомирщина, Вінниччина, Дніпровщина, Кіровоградщина, Полтавщина, Черкащина); Південь (Одещина, Херсонщина, Запоріжжя, Миколаївщина, АР Крим); Захід (Волинь, Закарпаття, Івано-Франківщина, Львівщина, Рівненщина, Тернопільщина, Хмельниччина, Чернівеччина).

"Порівняно з другим періодом моніторингу, регіональні ЗМІ дещо активніше висвітлювали тематику ВПО. Водночас публікацій щодо ВПО не багато в принципі. Тематика ВПО висвітлюється здебільшого поверхово або в контексті інших питань. Аналітика і розслідування майже відсутні, - сказала Леся Ярошенко з Асоціації «Спільний простір». - Позитивним є те, що засоби масової інформації продовжують використовувати правильну мову і термінологію, коли говорять про ВПО. Також у них немає прагнення висвітлювати цю тематику сенсаційно. Проте існує також низка публікацій, яким відчутно бракує професійних стандартів. Зокрема, засоби масової інформації часто транслюють заяви влади без будь-якої перевірки чи представлення інших точок зору".

Як і в попередні періоди, ЗМІ східної частини України представили найбільшу частку контенту щодо ВПО, зокрема, онлайн-медіа. Найменше уваги тематиці переселенців приділили ЗМІ півдня (досі на останньому місці за часткою ВПО-публікацій були західні області). Тривають такі тенденції, як відсутність розмаїття точок зору в публікаціях, а також неглибоке і несистемне висвітлення тематики ВПО. З іншого боку, в деяких засобах масової інформації моніторинг показав зростання кількості незалежних публікацій на основі першоджерел і власних висновків.

"Як уже говорилося, добре було б спостерігати більше публікацій про ВПО в засобах масової інформації. В цілому, більшість ЗМІ мінімалістичні, коли повідомляють про цю тему, без належної, або й без будь-якої, редакційної політики щодо того, як представити питання ВПО в контексті довгострокового бачення проблеми", - сказав Іван Годарський з МЕМО98. – Варто звернути увагу на випадки, коли деякі ЗМІ почали регулярно публікувати «людські історії» ВПО після тренінгів, які проводилися паралельно до медіа-моніторингу. Ми сподіваємося, що ця діяльність і далі надаватиме корисні інструменти, завдяки яким тематика ВПО висвітлюватиметься на більш професійному рівнів  місцевих ЗМІ».  

Серія тренінгів у рамках проекту «Голос місцевих ЗМІ» має на меті поліпшити незалежність і якість ВПО-контенту регіональних ЗМІ, зокрема завдяки розширенню їх доступу до мереж, як в Україні, так і за її межами. Щоб дізнатися розклад тренінгів, відвідайте сайт проекту regionalvoices.eu.

Наступні звіти з медіа-моніторингу, який охопить перші два тижні жовтня, будуть опубліковані в середині листопада. Для отримання більш докладної інформації, будь ласка, зв'яжіться з Леся Ярошенко через ukrainianmonitor@gmail.com.